Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Populace tetřeva hlušce na Šumavě a v Bavorském lese je stabilní

ŠUMAVA – Tetřeví populace je v národních parcích Bavorský les a Šumava stabilní. Údaje o její velikosti přinesly výsledky monitoringu tetřevovitých prováděného v rámci společného projektu s názvem Přeshraniční mapování lesních ekosystémů - cesta ke společnému managementu NP Šumava a NP Bavorský les.

 

„Terénní monitoring probíhal v zimním období 2016/2017 na několika vytipovaných lokalitách jak v Bavorském lese, tak na Šumavě v území národního parku a také chráněné krajinné oblasti. Bylo sebráno 1324 vzorků trusu, jejichž část byla využita pro populačně-genetické analýzy," vysvětlil ve zkratce postup monitoringu Jaroslav Červenka z Národního parku Šumava.

Výsledky tohoto průzkumu přitom byly vyhodnoceny a porovnány s výsledky z prvního projektu z let 2009 až 2011. „Výsledky jsou potěšitelné. Velikost populace lehce narostla. Při prvním projektu byla velikost populace odhadnuta na 556 jedinců, nyní to je 605 zvířat. Dvě třetiny tetřevů žijí v obou národních parcích," informoval Franz Leibl, ředitel Národního parku Bavorský les.

Další monitoring je plánován za dalších pět let a opět bude přeshraniční s využitím možností genetické analýzy sesbíraných vzorků. Současný projekt také zkoumá genetiku jeřábka lesního a tetřívka obecného. Výsledky by měly být hotovy v příštím roce.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace