Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Rádi se inspirujeme v jiných klubech, říká šéf strakonických florbalistů Adam Vašmucius

STRAKONICE - Už to vypadalo, že zabojují o návrat do Národní ligy, jenže zůstalo jen u přání… Strakoničtí florbalisté začali klopýtat v nejméně vhodný okamžik. V céčkové skupině divize, jejíž čelo bylo velmi vyrovnané, jim dlouhou dobu patřila vedoucí pozice, o ní však přišli v závěrečném kole. Sesadila je Florbalová škola z Plzně, která se pak stala jejich soupeřem pro úvodní kolo play-up. To Západočeši ovládli v nejkratším možném čase – dvakrát vyhráli v domácím prostředí a rozhodující krok pak udělali u Otavy. „Individuální kvalita byla na straně soupeře,“ sportovně uznal šéf klubu Adam Vašmucius, s nímž jsme probrali také to, jak si počínaly ostatní kategorie FbC Strakonice.

Áčko mužů vystupovalo po celou dobu sebevědomě a nikdo se snem o návratu do Národní ligy netajil. Bylo vypadnutí v prvním kolem play-up velikým zklamáním, nebo jste měl zlé předtuchy, když jste se dozvěděl, že půjdete právě na rozjetou Florbalovou školu Plzeň? Ta vás o prvenství v tabulce připravila v závěrečném kole…

Muži měli za cíl postoupit do vyřazovacích bojů, což se podařilo. Návrat do Národní ligy byl opravdu jen snem. Kluci si sice na Plzeň věřili, jenže individuální kvalita byla na straně soupeře. Ten má ve svých řadách hráče, kteří prošli velikými kluby v hlavním městě a mají zkušenosti z vyšších soutěží.

Myslíte si, že prohrané závěrečné kolo základní části mohlo hrát v celé sérii nějakou roli? Přece jen na vás tento soupeř našel recept čtyřikrát po sobě…

To si nemyslím, spíše bych řekl, že nás mrzí porážka v Rokycanech. Horní čtyři týmy byly velmi vyrovnané, přestože to tak v úvodní polovině soutěže nevypadalo.

Všechny čtyři porážky měly společného jmenovatele – nezvládnutá poslední třetina. Čím to bylo dáno? Mohla za to psychika?

Podle mého rozhodly individuální chyby, které přicházely s přibývající únavou. Západočeši měli natolik kvalitní útočníky, že nás za to trestali.

Jinak áčko mužů odehrálo během celé sezony řadu zápasů, které byly naprosto jednoznačné. Hned pětkrát bylo skóre dvouciferné. Je to pro všechny znamením, že by se mužstvo mělo vrátit do Národní ligy?

Naše letošní skupina divize byla jiná než ta předchozí. Některé týmy podle mého neměly v této soutěži co dělat. Dvouciferných utkání bylo opravdu hodně. Národní liga je úplně jinde, bylo by třeba hodně zrychlit.

Kádr je momentálně široký a hrající trenér Karel Šavrda v posledním hodnocení naznačil, že by měl zůstat pohromadě. Žádné změny se tedy nechystají?

Zatím jsme se s klukama nebavili, ale určitě někdo skončí. V nové sezoně budeme moci vyzkoušet ročníky narození 2003, mezi nimiž máme mnoho šikovných hráčů, kteří prošli regionálními výběry.

Jak využijete dlouhé volno, které teď nastalo? Další sezona by se měla rozeběhnout až za pět měsíců… Neuvažujete nad tím, že by se třeba posunul i tradiční Memoriál Petra Adlera?

V áčku máme spoustu zraněných, takže si myslím, že využijí volno k doléčení. Termín Memoriálu Petra Adlera je pevně daný, máme už potvrzené účastníky. Jedná se o kvalitní přípravu na nový ročník.

Druhý tým mužů startoval v Regionální lize, kde se mu moc nedařilo – v osmičlenné tabulce obsadil předposlední sedmou pozici. Zatím za něj hráli především starší hráči, kteří mají florbal spíše pro zábavu. Neuvažujete nad tím, že byste zapojili i mladíky, aby získali zkušenosti s dospělým florbalem?

Rádi bychom mladší hráče zapojili, ale bohužel nás dohnala špatná práce s mládeží za poslední roky, takže není z čeho vybírat. Tak dvě sezony ještě budeme muset vydržet.

Premiéru v nejvyšší soutěži mají za sebou dorostenci, kteří v béčkovém koši své skupiny nasbírali pouze sedm kvalifikačních bodů, což znamenalo předposlední čtvrtou pozici. Počítali jste s tím, že se tým bude patřit na chvost tabulky a co hráčům konfrontace s těmi nejlepšími dala?

Pro nás je úspěch, že jsme v této soutěži mohli startovat. Na začátku nám bylo jasné, že se budeme nacházet ve spodních patrech tabulky. Kluci však mají za sebou několik kvalitních zápasů, což by měli zúročit v nové sezoně, jelikož by měli zůstat pohromadě. Také nás trápila řada zranění a úzký kádr, který tak museli doplnit věkově ještě starší žáci.

Z dalších mládežnických družstev vám asi udělali největší radost starší žáci, kteří se probojovali dvakrát do prvního výkonnostního koše Jihočeské ligy, že?

Starší žáci mi spíše dělali radost v první lize dorostu, ve své soutěži to úplně ono nebylo. Dlouho se „plácali“ ve spodních koších a zabrali až ke konci sezony, kdy vyhráli skoro všechno. Snad jim pomohly i zkušenosti ze soutěže dorostenců. Největší radost mi však udělali mladší žáci, kteří účinkovali pouze v prvním výkonnostním koši, který i několik ovládli. Elévové a přípravka jsou na tom podobně, je to veliký příslib do budoucna.

Veliký rozmach zažívá strakonický florbal v kategorii přípravek, kde startují dokonce dvě družstva, Čím si to vysvětlujete? Je to dáno tím, že je tento sport rozšířený na základních školách a je dostupný všem?

V kategorii přípravek máme dvě družstva dlouhodobě, nyní i v elévech. Od nové sezony to tak bude rovněž ve starších a mladších žácích. Doufáme, že nám to přinese kvalitu do elitních týmů dorostenců a juniorů. Letos jsme také otevřeli novou kategorii minipřípravky, kterou navštěvují děti předškolního věku. Díky tomu máme zajištěný přísun nových členů. Na základních se fotbal hraje hodně, určitě je to pro nás dobrá reklama, ale mnoho dětí z těchto kroužků k nám nepřijde.

Jaké časy momentálně FbC Strakonice zažívá? Dalo by se říci, že ty nejlepší?

Daří se nám především v mladších kategoriích, kde máme i spoustu reprezentantů v krajských výběrech. Bohužel máme velké rezervy v kategoriích dorostenců a juniorů. Na tom bychom chtěli v příští sezoně zpracovat. Pořád je co zlepšovat, rozhodně nejsme nejlepší, rádi se inspirujeme i v jiných klubech.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace