Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Soud: Účetní přiznala, že si z účtu školky platila soukromé věci

STRAKONICE/VOLYNĚ – Vloni na podzim hýbala Volyní kauza zpronevěření peněz v místní mateřské škole. Když město nechalo jako zřizovatel udělat hloubkovou kontrolu v účetnictví, zjistilo se, že chybí přes tři sta tisíc korun. Školka neměla na výplaty zaměstnancům a zastupitelstvo města muselo narychlo v červnu uvolnit z rozpočtu 340 tisíc korun, aby vypomohlo.

 

Případem se tehdy zabývala i Česká školní inspekce, která manko potvrdila. Město podalo trestní oznámení a hospodářská kriminálka po vyšetření obvinila ze zločinu zpronevěry účetní mateřské školy. Za jejího působení zmizelo celkem téměř tři čtvrtě milionu korun.

Ve čtvrtek 25. října proběhlo u Okresního soudu ve Strakonicích hlavní líčení s obžalovanou účetní J.S. (61) z Volyně.

Státní zástupce Miloslav Kelyman v obžalobě uvedl, že účetní, která měla samozřejmě přístup k internetovému bankovnictví mateřské školy, od roku 2006 do poloviny roku 2017 prováděla soukromé platby a vyplácela si i vyšší mzdu. Celkem se jednalo o 711 797 korun a 62 haléřů. Jak je možné, že si skoro za jedenáct let nikdo ničeho nevšiml? Účetní u soudu vysvětlila, že i když dvakrát ročně probíhala kontrola účetnictví ředitelkou a finančním odborem města, před kontrolami vždy uzávěrky upravila a ředitelka jí důvěřovala.

Vše prasklo loni v červnu, když nebylo z čeho vyplatit platy zaměstnancům, přestože od státu na konto přišly.
Ani jedna strana, jak státní zástupce, tak obhájce Ondřej Toul a zmocněnkyně Ilona Nepeřená nepředvolali žádné svědky a souhlasili se čtením úředních záznamů.

Bývalá ředitelka při výslechu řekla, že účetní například, když nedokázala vysvětlit navýšení pohledávky, tvrdila, že to udělal účetní program, že si nikdy nevšimla, že by po kolegyních chtěla půjčit peníze a že občas jí dávala k podpisu větší množství průvodních dokladů s odůvodněním, že hoří termín, a to v momentě, kdy se věnovala dětem ve třídě.

Ve znaleckém posudku z oboru ekonomie mimo jiné zaznělo, že v průběhu zmíněných let docházelo k manipulaci s penězi, kdy byly dlouhodobě odčerpávány z účtu mateřské školy.

Obžalovaná se ke svému prohřešku postavila čelem. Většinu dluhu už splatila a k tomu soud přihlédl. „Vůbec nevím, co mě k tomu vedlo, vymklo se mi to, strašně mě to mrzí. Doznávám se k celé věci, všechno splatím. Chodím na brigádu, na ty splátky si tam vydělám," řekla. Dosud z dlužné částky uhradila téměř 600 tisíc korun, zbývá jí doplatit 114 358 korun.

Státní zástupce Miloslav Kelyman ve své závěrečné řeči zmínil, že nebývá tak časté, aby se takto nakumulovaly polehčující okolnosti – doznání, splácení. „V případě zločinu zpronevěry hrozí trest odnětí svobody na dva roky až osm let. Navrhuji trest na samé spodní hranici s přiměřenou zkušební dobou dva roky," uvedl. S návrhem státního zástupce se vzácně shodli i zmocněnkyně a obhájce, který doplnil, že jeho mandantka nebyla nikdy trestaná a zapojovala se aktivně do dění ve městě, zejména v Junáku.

Soudkyně Ivana Kolářová krátce nato vynesla rozsudek. Účetní dostala podmíněný trest ve výši dva roky se zkušební dobou dva roky. „K náhradě škody přistoupila aktivně a jsou tu výrazné polehčující okolnosti," odůvodnila rozsudek. Všichni se vzdali práva na odvolání.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace