Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Klavírní koncert

    Úterý 28.1 17:30 - Písek, Městská knihovna

  • Kytice – Divadlo Kašpar

    Úterý 28.1 20:00 - Divadlo Pod čarou, Písek

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Strakonice se připravují na opakované volby. Výsledky se čekají v noci na neděli

STRAKONICE – V sobotu 14. prosince se ve Strakonicích konají opakované komunální volby. Ty loňské totiž soudy zrušily kvůli údajné nerovné volební kampani. V novém klání mohou voliči vybírat z deseti subjektů. Kandiduje hnutí ANO, Strakonická veřejnost, Trojkoalice pro silné Strakonice (TOP 09, ODS a KDU-ČSL), Volba pro město, KSČM, Jihočeši 2012, Svoboda a přímá demokracie, Trikolóra, hnutí Změna a hnutí Národní obroda.

 

Volební místnosti se otevřou v sedm hodin ráno a uzavřeny budou úderem 22. hodiny. Pak začne sčítání, které bude podle všeho náročné. Očekává se, že komise budou pracovat přes dlouho do noci.

Ve Strakonicích se o práci ve 27 volebních komisích přihlásilo 273 lidí. „Problém s naplněním jsme neměli, ale nemáme náhradníky. Měli jsme 274 lidí, ale jeden člen nám oznámil, že je nemocný. Už ho ale nenahrazujeme, protože komise, kde byl členem, nemá problém s udržením potřebného počtu," uvedla pro Jihočeské týdeníky před časem Milada Švihálková z městského úřadu ve Strakonicích.

Podle ní je skladba členů komise stálá, obměňuje se prý asi 20 procent zájemců. Milada Švihálková si myslí, že pro komise bude sobota 14. prosince velmi náročná. „Nejstarší ročník narození v komisi máme 1933. Ti lidé toho budou mít podle mého názoru dost. Bude to hodně náročné. U běžných dvoudenních voleb lidé přijdou ve 13 hodin a ve 14 se otevírají místnosti. V deset hodinou zamknou, vyspí se a přijdou druhý den v sedm hodin. A sčítá se od 14 hodin. Kdežto teď budou od 7 do 22 hodin chodit voliči, komise musí být pořád nadpolovičně přítomna a teprve od deseti hodin večer se začne sčítat," vysvětluje Milada Švihálková.

Popisuje, že při posledních komunálních volbách velké okrsky sčítaly hlasy čtyři až pět hodin. „Počítáme, že se se dostaneme přes půlnoc a možná i do čtvrté hodiny ranní, protože budou chodit kontroly, lidé budou zmatkovat, takže budou muset pracovat pomaleji. A hlavně budou unavení, protože většina je zvyklá chodit kolem desáté hodiny spát. Tady budou muset být nejvíc fit," říká úřednice zodpovědná za chod voleb.

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace