Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Klavírní koncert

    Úterý 28.1 17:30 - Písek, Městská knihovna

  • Kytice – Divadlo Kašpar

    Úterý 28.1 20:00 - Divadlo Pod čarou, Písek

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Zachránci vytáhli mladíka z hořícího auta

Zdeněk Fencl přišel poděkovat za záchranu svého života s rodiči.  , Autor: L. Kolářová

Zdeněk Fencl přišel poděkovat za záchranu svého života s rodiči.     Autor: L. Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na krajském ředitelství Policie ČR se dnes uskutečnilo výjimečné setkání. Tři mladí lidé, kteří duchapřítomně zasáhli v srpnu u vážné nehody mezi Zliví a Hlubokou, převzali ocenění Gentleman silnic. Zachránili dva mladíky, kteří havarovali poté, co autu do cesty skočila srna.

 

Řidič se chtěl vyhnout srně

Světlo u cesty večer 7. srpna nepatřilo zapadajícímu slunci, jak se na první pohled mohlo zdát. Ve skutečnosti tam hořelo nabourané auto se dvěma mladíky. Naštěstí u nehody zastavilo hned několik řidičů, kteří oba zraněné dostali do bezpečí mimo plameny a poskytli jim první pomoc. Za své počínání dnes Martin Svoboda, Lukáš Csicsely a Petra Fedáková převzali ocenění Gentleman silnic. Cena je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR. 

Na cestě ze Zlivi do Munic toho letního večera překvapila řidiče srna. Strhnul volant, naboural do stromu a po nárazu auto začalo hořet. Zraněnému osmnáctiletému řidiči, který sám utrpěl několik zlomenin, se podařilo odříznout bezpečnostní pás u jeho bezvládného kamaráda na vedlejším sedadle. Vystoupil a běžel do kufru hasicí přístroj, ten ale nefungoval. U spolujezdce nešly otevřít dveře. Naštěstí u místa nehody zastavilo několik lidí, kteří pomohli. 

„Když jsem zjistil, že tetelící se světlo u cesty vychází z nabouraného auta, zastavil jsem a běžel jsem k němu," vzpomíná na srpnový večer Martin Svoboda, který u nehody zastavil první. Spolu s řidičem zkoušel z vozu vyprostit devatenáctiletého spolujezdce. Vzápětí se přidal i Lukáš Csicsely. „Až společnými silami jsme dostali muže v bezvědomí z kabiny a odnesli ho na dál na opačnou stranu cesty," říká.

Spolujezdce oba hrdinové odnesli ve strachu z výbuchu auta dostatečně daleko. „Oheň se rozšířil na celé vozidlo. Začala praskat skla i pneumatiky," líčí Martin Svoboda. Lukáš Csicsely zavolal záchranku, spolujezdce dál udržoval při vědomí Martin Svoboda. Podložil mu hlavu krabicí od bot, a protože začalo pršet, dal pod něj mikinu.

U nehody mezitím zastavila další auta. Mladá řidička Petra Fedáková nechala v autě své dvě malé děti a přispěchala na pomoc. Ujala se dezorientovaného řidiče, opřela ho o jedno z aut a udržovala s ním co nejklidnější konverzaci, aby neupadl do šoku. „Byly chvilky, kdy se nekontrolovatelně třásl," vybavuje si Fedáková. „Snažila jsem se ho uklidnit, jak jsem mohla," dodává. Oba zranění byli po nehodě převezeni do nemocnice, vyléčili se a dnešního ocenění svých zachránců se zúčastnili. 

V nouzi pomohl nůž

"Známe se se Zdeňkem už od mateřské školy. Když mě požádal, jestli bych pro něj dojel do Zlivi, tak jsem jel," vybavuje si Jozef Kolodzej z Hluboké, který auto řídil. Cestou zpět mu v aleji do cesty skočila srnka. "Snažil jsem se jí vyhnout, hodilo mě to do smyku a do stromu. Po nárazu Zdeněk bezvládně ležel na mém klíně. Auto začínalo hořet, snažil jsem se rozepnout jeho pás, ale nešlo to. Naštěstí jsem měl ve dveřích nůž, který sebou vozím, tak jsem pás přeřízl, jenže Zdeněk měl zaklíněné nohy. Spěchal jsem tedy do kufru pro hasicí přístroj, ale ten taky nefungoval. To už u nás zastavila auta Martina Svobody a Lukáše Csicselyho. Hasičákem jsem rozbil čelní sklo a vlezl jsem dovnitř. Společně jsme pak Zdeňka dostali ven," vzpomíná na dramatické chvíle Jozef, který měl sám nalomenou kostrč, pánev a bederní páteř. A dodnes přemítá, jaký postup je při střetu se zvířetem nejlepší zvolit. Sám se spontánně chtěl vyhnout. 

"Když jsem dojel na místo já, běhal tam Jozef s hasičákem a ukazoval mi, že uvnitř je spolujezdec, jenže dveře byly zaseknuté," vybavuje si Lukáš. Jako třetí přijela k nehodě spolumajitelka jesliček z Budějovic Petra Fedáková. "Napřed jsem si myslela, že Jozef je jeden ze záchranců, ale vzápětí jsem si všimla, že je dezorientovaný. Pochopila jsem, že jde o účastníka nehody, a že na něj musím mluvit. Protože jak jsem přestala, upadal do šoku," říká mladá žena. Postupně u nehody zastavovala další auta.   

Těžké chvíle rodičů

Přijeli také hasiči z Hluboké nad Vltavou a mezi nimi otec Jozefa Kolodzeje. "Můj muž hned poznal, že je to naše auto. Ale viděl, že je Jozef při vědomí. Všechno mi řekl, když pak přijel domů, to už byli kluci v nemocnici," vzpomíná Jozefova maminka Zdeňka, která se oceňování zachránců také zúčastnila. Podle ní je po nehodě Jozef jiný kluk. Uvědomil si, co má v životě hodnotu. "Vždycky jsme Jozefa učili, že má mít u sebe nůž. Jinak by Zdeňka nevyndali," zmínila paní Zdeňka. A myslí si to i zachránci - umělohmotné prvky v autě včetně pásů už se začínaly škvařit. 

Horší situace byla u rodičů Zdeňka Fencla. "Nikdy jsem na nic takového nevěřil. Ale teď už věřím, že existuje něco jako intuice. Zdeněk je ze dvojčat a jeho bratr hodinu před tou nehodou chtěl, aby Zdeněk nikam nejezdil. Pak pořád říkal, abychom mu zavolali. Jenže telefon napřed nikdo nebral a pak už ho vzal Martin Svoboda a řekl nám, co se stalo," vzpomíná Zdeňkův tatínek. Zdeněk Fencl přišel na čtvrteční slavnost s oběma rodiči, sám si z nehody nevybavuje nic. První vzpomínku má až z nemocnice, kde se probral. Fenclovi řekli, že ani nemohou vyjádřit, jak jsou šťastní. Otec rodiny má elektrikářskou firmu a dnes v ní dál pracuje s oběma syny.  

Nezaváhali, pomohli

"Vytáhli jsme ho na poslední chvíli. Jsem rád, že vidím kluky oba zdravé," řekl Martin Svoboda, který pracuje v budějovické firmě Bosch. Toho dne jel po práci do Zlivi pomáhat s rekonstrukcí koupelny matce své přítelkyně. Dokonce si vybavuje, že jel Lukáš Csicsely autem těsně za ním, pak mu jednu chvíli ujel a za chvíli se oba ocitli u hořícího auta. Nezaváhali ani vteřinu, i když oba připouštějí, že celou dobu měli obavy z exploze auta. Přesto ale napřeli všechny síly, aby dostali ven mladíka v bezvědomí. 

„Díky těmto statečným lidem událost neskončila tragicky. Kdo jiný by se tak měl stát Gentlemany silnic, než právě tito tři lidé," poděkovala dvěma mladým mužům a jedné ženě ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková. 

„Děkujeme moc všem odvážným zachráncům, že dokázali rychle pomoci obětem nehody," dodal zástupce policie Jihočeského kraje Milan Bajcura. A vyjádřil se i k náhodě, s níž měl Jozef Kolodzej v autě nůž. "V povinné výbavě není, stejně jako v ní není hasicí přístroj nebo lano. Ale všem bych doporučoval tyto věci v autě vozit. Škodovky mívají kladívko s řezákem, praktické je mít nůž třeba na klíčích," zmínil Milan Bajcura. Řekl také, že požár aut se šíří velmi rychle, protože 70 procent je dnes na autech z plastu. 

Gentlemanů je už skoro 200

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 196 lidí po celé České republice. V Jihočeském kraji už se letos Gentlemani silnic vyhlašovali potřetí. Oceněni zde letos byli zachránci žen, které skončily s autem pod hladinou rybníka u Strážkovic a také lidé, kteří pomáhali při nehodě trolejbusu u Cinestaru. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace