banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Pouťové posezení s harmonikou

  neděle 16.6 11:00 - Božetice, místní kaplička a koupaliště

  Mše od 11.00 a ve 13.30 hodin začíná neckyáda.

 • Sekáč Podlesí

  neděle 16.6 8:00 - Tažovice, Kolčava

  Třetí ročník závodu v sečení kosou.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Strakonický protiletadlový pluk dostane nové zbraně za miliardu

 Autor: Jana Samcová, 25. protiletadlový raketový pluk

    Autor: Jana Samcová, 25. protiletadlový raketový pluk

STRAKONICE – U strakonického protiletadlového pluku se včera podepisovala smlouva na nové protiletadlové komplety. Půjde o šestnáct švédských kompletů a přezbrojení jednoho z mála jihočeských bojových útvarů je plánováno na rok 2020 a následující rok. Komplety RBS-70 nové generace budou stát zhruba miliardu korun.

 

„Smlouvu podepsali náměstek ministra obrany pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, ředitel Sekce podpory Ministerstva obrany generálmajor Jaromír Zůna a zástupce společnosti SAAB Dynamics AB Kristian Wallin," řekla mluvčí strakonického 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová.

Nové komplety nahradí ve výzbroji strakonických vojáků protiletadlové střely S-10M ruské výroby. Strakoničtí vojáci už tyto komplety ve výzbroji mají a nyní se tedy uskuteční druhá část jejich přezbrojení. „První etapa proběhla v letech 2005 až 2007, kdy protiletadlové raketové komplety S-2M byly nahrazeny protiletadlovými raketovými komplety RBS-70," vysvětlila Jana Samcová.

„Moderní švédské komplety ve výzbroji armády nahradí morálně a technicky zastaralé protiletadlové prostředky S-10M ruské výroby ze 70. let. Dodávky v celkové hodnotě 949, 023 milionu korun bez DPH se uskuteční v letech 2020 až 2021," řekl Jan Pejšek z odboru komunikace ministerstva obrany.

„Protiletadlové raketové systémy RBS-70 nové generace výrazně posílí bojové schopnosti Armády ČR. Využívány budou nejen pro ochranu vzdušného prostoru ČR, ale i při plnění úkolů pozemní protivzdušné obrany v rámci mezinárodních úkolových uskupení NATO," uvádí náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

„Protiletadlové raketové komplety RBS-70 vyčleňujeme pro podporu pozemních jednotek v rámci brigádních úkolových uskupení. Na jejich bázi je rovněž postaveno úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany, které bude v roce 2019 součástí Sil velmi rychlé reakce NATO," dodává velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik.

Nové komplety se používají hlavně k protivzdušné obraně pozemních jednotek a jsou schopny ničit letouny, vrtulníky, bezpilotní prostředky i střely s plochou dráhou letu.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Hm 

  Reagovat

   

  To má cenu..

  Vloženo 19.12.2018 16:15:44

 • Antonin 

  Reagovat

   

  A čím se bude nahrazovat legenda 2K12 Kub?

  Vloženo 19.12.2018 14:21:28

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace