• Toulky za poznáním Severní Korea

středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

Přednáška.

Strakoničtí otužilci na počest Gastona plavali 25 kilometrů

STRAKONICE – Dvojice plavců z oddílu otužilců Fezko Strakonice se koncem prázdnin zúčastnila 11. ročníku Gastonova memoriálu. Jedná se o nejdelší plavecký závod pořádaný v Česku, plave se z Ústí nad Labem do Děčína, kdy trať měří 25 kilometrů. Celkem se zúčastnilo 66 plavců, z toho 18 žen.

Závod je věnován památce a připomenutí lachtana Gastona, který se do vod Labe dostal zaplavením zoologické zahrady v Praze v době povodní v srpnu 2002. Uplaval cestu z Prahy až do Drážďan, kde byl naprosto vyčerpaný odchycen, následkem toho a pobytu v kontaminované vodě uhynul.

Startovalo se v Ústí nad Labem, pod střekovským zdymadlem, cíl byl pod děčínským zámkem u soutoku s Ploučnicí. Počasí plavcům přálo, nevýhodou bylo jen to, že řeka Labe byla v době závodu téměř na minimu. To si někteří účastníci mohli v Děčíně ověřit u tzv. Hladového kamene, který je viditelný pouze v době abnormálního sucha.

Letošní ročník dokončilo všech 66 startujících. Ze strakonického oddílu otužilců se Jiří Zahradník umístil na 48. místě (34. v kategorii) v čase 4:40:32 hodiny, Ludmila Dendisová obsadila 51. místo (11. v kategorii) v čase 4:50:11 hodiny. Oba plavali stylem prsa. Vítězem se stal Tomáš Kolegar z PKČL Praha, druhý byl Jakub Valníček (I. PKO Praha) a bronz bral Michal Spurný z AC Praha. Protože se jednalo o dlouhý a náročný závod, „vítězem" bylo všech 66 závodníků, kteří pětadvacetikilometrovou trať dokončili.

A jak jedenáctý ročník Gastonova memoriálu viděli a hodnotili strakoničtí plavci? „Závod se mi líbil, plavalo se mi dobře. Oceňuji doprovodné lodě a posádky, které nám věnovaly maximální pozornost a rozvážely k doplnění energie tekutiny. V cíli jsem měla dostatek sil, vychutnala jsem si konec závodu a krásné okolí v Děčíně. Zvažuji start i v dalším ročníku," uvedla Ludmila Dendisová. Co se týče přípravy, trénovala podle svých slov od června na jezu v Mutěnicích, a to čtyřikrát týdně, a ve Strakonicích na Podskalí.

Jiří Zahradník zmínil, že v přípravě naplaval 88 kilometrů, převážně v Katovicích nad jezem, dále ve Strakonicích na Podskalí a startoval v Táboře na Jordánském maratonu. „Gastonův memoriál jsem si užil, s atmosférou, výsledným časem a umístěním jsem byl spokojený. Příští rok bych chtěl startovat znovu. Závod byl velmi dobře zabezpečen, poděkování patří pořádajícímu Tomáši Česnekovi i všem, kteří se starali o občerstvení plavců v průběhu závodu a všem doprovodným plavidlům," prohlásil.