Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Kambodža

    Úterý 25.2 19:00 - Hrad Strakonice - Rytířský sál

    Přednáška cestovatele Dalibora Kalčíka.

  • Třídní koncert ZUŠ

    Úterý 25.2 16:30 - ZUŠ, Vimperk

    Koncert nástrojů: trubka, zobcová flétna, EKN.

Zobrazit všechny události
 

Stromy a břehy zůstanou na svém místě. K Malému jezu bagry na jaře nepřijedou

Podzimní Malák , Autor: Archiv

Podzimní Malák     Autor: Archiv

ČESKÉ BUDĚJOVICE – K bagrování břehů, ani ke kácení stromů na Malém jezu zřejmě nedojde. Rozhodně ne na jaře, jak se předpokládalo. Na pondělním zasedání budějovičtí zastupitelé neschválili smlouvu o financování projektu první etapy protipovodňových opatření a tím zatloukli pomyslný poslední hřebík do rakve plánované bermy na Malši. Pro schválení smlouvy bylo jen 18 zastupitelů. K tématu se již tradičně strhla bohatá diskuze.

 

Vystoupili jak představitelé občanských sdružení Malše a Zachraňme Malák, tak i občané, kterým není osud okolí Malého jezu lhostejný. Ke slovu se ale dostali i zastupitelé, kteří aktivní protipovodňové opatření s bermou na Malši podporují.  Dokonce se objevily i nové posudky na situaci. Zastupitel Petr Burda (ČSSD) zmínil například odborný posudek z katedry hydrauliky a hydrologie na ČVUT. „Podle posudku stačí na ochranu před stoletou vodou, když se z projektu postaví jen pravobřežní ochranná zídka. Pokud zde máme jednoznačný posudek, že se nemusí budovat berma a my necháme vykácet cenné stromy, tak náklady jsou v řádech desítek milionů, zatímco zídka by stála jednotky milionů,“ uvedl.

Svůj pohled prezentoval také zastupitel Michal Kohn (ANO) a připomněl, že v posledních letech krajina spíše vysychá a protipovodňová opatření podle něj tedy nejsou příliš aktuálním tématem. Stavba bermy jsou prý vyhozenými penězmi. „Když se stavba provede a nebude voda, tak nemá berma smysl. Když se provede, povodeň přijde a stavba nebude mít vegetační kryt, tak se voda stejně přelije přes ní. Lepší je dát peníze na zastavení valící se vody z Novohradských hor na město. Mělo by to daleko větší efekt,“ upozorňuje Kohn.

Jinak se na celou věc dívá bývalý hejtman Jan Zahradník (ODS). Podle svých slov se vždy bránil populistickému jednání, stále je tedy přesvědčen, že město by mělo chránit majetek svých občanů. „Odpor občanů z lokality Malého jezu již byl posuzován v několika stupních krajským soudem i krajským úřadem a jejich stížnosti byly zamítnuty. Nezáleží, o jak velké vodě mluvíme, ale město je potřeba chránit.“

I kdyby zastupitelé schválili financování projektu od ministerstva zemědělství a Povodí Vltavy, stejně by se město muselo vypořádat se záporným stanoviskem ke kácení, které vydala inspekce životního prostředí. Projekt by to zřejmě stejně zdrželo. „Se stavbou se začne nejspíše na podzim,“ zmínil na zastupitelstvu náměstek Petr Holický.

Kvůli neschválené smlouvě tedy Budějovice zatím nedostanou od ministerstva zemědělství dotaci 13,5 milionu korun, bez níž by akci nebylo možné realizovat. Problém se odsouvá na další zasedání zastupitelů. Odpůrci bagrování mají ale napůl vyhráno. Jestli ke kácení a bagrování dojde, tak nejdříve na podzim. A možná ani tehdy ne.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace