Student si chtěl přivydělat prodejem vstupenek na Táborská setkání. Peníze zmizely. Město mu nepromine nic

Student sezimovoústeckého Centra odborné přípravy nebude na letošní slavnost vzpomínat rád. Přihlásil se jako brigádník, aby si za dva dny prodeje vstupenek vydělal dva tisíce korun. Výsledkem je, že by teď měl 15 tisíc zaplatit. Když se po skončení slavnosti dostavil na radnici k vyúčtování tržby, chyběla mu právě tato částka. Na událost upozornil jeden z ostatních prodejců. „Viděli jsme tam plakat nešťastného kluka, byl úplně zdrcený. Musel peníze nebo vstupenky ztratit nebo mu je někdo ukradl,“ říká Patrik Koranda, který se na stejnou brigádu přihlásil s kamarádkou.
R. Z. pracoval spolu se čtyřmi zaměstnanci města a dalšími dvěma brigádníky u hlavního vstupu do placené zóny na Křižíkově náměstí. Říká, že peníze si dával do batohu, a že asi třikrát stánek opustil, když šel na městský úřad pro další vstupenky. Batoh nechával na místě, protože do stánku neměl nikdo jiný přístup. „Na stole jsem měl vždycky jen jeden balíček vstupenek. Peníze jsem měl v igelitovém obalu v tašce a v kapsách jsem měl jen na vracení. Když jsem přišel udělat vyúčtování, měl jsem přes 40 tisíc korun, ale měl jsem mít víc než 55 tisíc. Na radnici mi řekli, že se mám přijít na finanční odbor domluvit, jak to budu splácet,“ popsal nešťastný mladík. Podle pravidel dohodnutých s prodejci je to tak správně. Každý má podepsanou hmotnou odpovědnost, chlapci je 18 let a je tedy dospělý.
Z diskuse s dalšími prodejci, kteří přemýšlejí o sbírce na pomoc studentovi, ale přece jen vyplývá několik otazníků. Někteří brigádníci si myslí, že by si zástupci úřadu měli zejména k velkým prodejním místům pro tržbu přijet. Nebo ji nechat odnášet bezpečnostní agenturou či strážníky. Mladík s padesáti tisíci v batohu nebo po kapsách není podle nich úplně bezpečný ani v davu, kterým se musí prodrat na radnici. Kapsáři mohou číhat všude. Možná by také mohli být prodejci nějak hromadně pojištěni.
Na radnici nepředpokládají, že by si mladík peníze přisvojil. Nemělo by to logiku, když by vzápětí podle hmotné odpovědnosti musel škodu zaplatit. „My jsme všem prodejcům nabízeli, že na noc z pátku na sobotu si mohou tržbu a převzaté vstupenky uložit v pokladně na úřadu,“ říká vedoucí odboru vnitřních věci Vladimír Helma. Podle něj je odpovědnost jasná, všichni prodejci byli předem upozorněni na koordinační schůzce, že manko ve výši 2700 korun už se tu dřív vyskytlo a dotyčná dívka ho musela zaplatit. Pojištění je podle něj věcí samotných prodejců.
Student řekl, že si půjčí od rodičů a bude jim peníze splácet. Původně jim chtěl ale naopak vlastní brigádou ulehčit. Kupodivu se nikdo nezabýval myšlenkou na podání trestního oznámení. Protože buď jde o krádež nebo mladík peníze ztratil a pak se dopustil trestného činu ten, kdo si nález přisvojil. „Dvoudenní kolega“ mladého prodejce Patrik Koranda, který sám prodával u Žižkova náměstí, ještě chová malou naději, že peníze někdo našel a třeba je po seznámení s mladíkovou situací odevzdá. Jemu samotnému ale poradil, aby trestní oznámení podal. Policie tedy případ vyšetřuje.
Když se se situací seznámil starosta Jiří Fišer, řekl: „Jedna věc je hmotná odpovědnost. V tom smyslu musíme sepsat nějaký protokol. Druhá stránka je vypořádání. Ještě to zkonzultujeme s odborem financí a poradíme se ve vedení města.“
„Osobně bych to viděl na dílčí finanční sankci někde poblíž sjednané odměny a pokud to půjde, tak standardním procesem prominout zbytek,“ byl starosta nakloněný řešení, po kterém by asi nešťastnému aktérovi spadl kámen ze srdce. Mladík si tedy podle rady dal do rady města žádost, ale radní toto pondělí rozhodli, že mu neprominou ani korunu. Umožní mu splátky. Prý by to byl precedens do budoucna.
Plyne z toho určitě poučení. Za vstupenky se letos vybralo včetně předprodeje 3,217 milionu korun a to je částka, která by si zamyšlení nad lepším zabezpečením tržeb a ochranou prodejců nejspíš zasloužila.
Diskuse k článku