Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Student si chtěl přivydělat prodejem vstupenek na Táborská setkání. Peníze zmizely. Město mu nepromine nic

TÁBOR - Letošní městská slavnost Táborská setkání zaznamenala značný nárůst platících návštěvníků. Celkem se prodalo 17 890 vstupenek, skoro o 3500 víc než loni. Slavnost tedy byla úspěšná, program se vesměs líbil, i když se najdou také kritici. Bohužel mají letošní Táborská setkání i jeden svůj smutný příběh.

Student sezimovoústeckého Centra odborné přípravy Radim Zámostný nebude na letošní slavnost vzpomínat rád. Přihlásil se jako brigádník, aby si za dva dny prodeje vstupenek vydělal dva tisíce korun. Výsledkem je, že by teď měl 15 tisíc zaplatit. Když se po skončení slavnosti dostavil na radnici k vyúčtování tržby, chyběla mu právě tato částka. Na událost upozornil jeden z ostatních prodejců. "Viděli jsme tam plakat nešťastného kluka, byl úplně zdrcený. Musel peníze nebo vstupenky ztratit nebo mu je někdo ukradl," říká Patrik Koranda, který se na stejnou brigádu přihlásil s kamarádkou.

Radim Zámostný pracoval spolu se čtyřmi zaměstnanci města a dalšími dvěma brigádníky u hlavního vstupu do placené zóny na Křižíkově náměstí. Říká, že peníze si dával do batohu, a že asi třikrát stánek opustil, když šel na městský úřad pro další vstupenky. Batoh nechával na místě, protože do stánku neměl nikdo jiný přístup. "Na stole jsem měl vždycky jen jeden balíček vstupenek. Peníze jsem měl v igelitovém obalu v tašce a v kapsách jsem měl jen na vracení. Když jsem přišel udělat vyúčtování, měl jsem přes 40 tisíc korun, ale měl jsem mít víc než 55 tisíc. Na radnici mi řekli, že se mám přijít na finanční odbor domluvit, jak to budu splácet," popsal nešťastný mladík. Podle pravidel dohodnutých s prodejci je to tak správně. Každý má podepsanou hmotnou odpovědnost, chlapci je 18 let a je tedy dospělý.

Z diskuse s dalšími prodejci, kteří přemýšlejí o sbírce na pomoc studentovi, ale přece jen vyplývá několik otazníků. Někteří brigádníci si myslí, že by si zástupci úřadu měli zejména k velkým prodejním místům pro tržbu přijet. Nebo ji nechat odnášet bezpečnostní agenturou či strážníky. Mladík s padesáti tisíci v batohu nebo po kapsách není podle nich úplně bezpečný ani v davu, kterým se musí prodrat na radnici. Kapsáři mohou číhat všude. Možná by také mohli být prodejci nějak hromadně pojištěni.

Na radnici nepředpokládají, že by si Radim Zámostný peníze přisvojil. Nemělo by to logiku, když by vzápětí podle hmotné odpovědnosti musel škodu zaplatit. "My jsme všem prodejcům nabízeli, že na noc z pátku na sobotu si mohou tržbu a převzaté vstupenky uložit v pokladně na úřadu," říká vedoucí odboru vnitřních věci Vladimír Helma. Podle něj je odpovědnost jasná, všichni prodejci byli předem upozorněni na koordinační schůzce, že manko ve výši 2700 korun už se tu dřív vyskytlo a dotyčná dívka ho musela zaplatit. Pojištění je podle něj věcí samotných prodejců.

Radim Zámostný řekl, že si půjčí od rodičů a bude jim peníze splácet. Původně jim chtěl ale naopak vlastní brigádou ulehčit. Kupodivu se nikdo nezabýval myšlenkou na podání trestního oznámení. Protože buď jde o krádež nebo mladík peníze ztratil a pak se dopustil trestného činu ten, kdo si nález přisvojil. "Dvoudenní kolega" mladého prodejce Patrik Koranda, který sám prodával u Žižkova náměstí, ještě chová malou naději, že peníze někdo našel a třeba je po seznámení s mladíkovou situací odevzdá. Radimu Zámostnému ale poradil, aby trestní oznámení podal. Policie tedy případ vyšetřuje.

Když se se situací seznámil starosta Jiří Fišer, řekl: "Jedna věc je hmotná odpovědnost. V tom smyslu musíme sepsat nějaký protokol. Druhá stránka je vypořádání. Ještě to zkonzultujeme s odborem financí a poradíme se ve vedení města."

"Osobně bych to viděl na dílčí finanční sankci někde poblíž sjednané odměny a pokud to půjde, tak standardním procesem prominout zbytek," byl starosta nakloněný řešení, po kterém by asi nešťastnému aktérovi spadl kámen ze srdce. Mladík si tedy podle rady dal do rady města žádost, ale radní toto pondělí rozhodli, že mu neprominou ani korunu. Umožní mu splátky. Prý by to byl precedens do budoucna.

Plyne z toho určitě poučení. Za vstupenky se letos vybralo včetně předprodeje 3,217 milionu korun a to je částka, která by si zamyšlení nad lepším zabezpečením tržeb a ochranou prodejců nejspíš zasloužila.

 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • MIREK 

  Reagovat

   

  Tak píšou tady, že čtyři zaměstnanci města byli s tím klukem ve stánku, tak snad na policii objasní, co se s jeho batohem dělo, když on tam zrovna nebyl. Ti jsou zkušený ostřílený chytrý, tak určitě byli ve střehu.

  Vloženo 27.9.2018 09:18:57

 • Olin 

  Reagovat

   

  Kdo ho zná, ví, že to nebyl úmysl.

  Vloženo 27.9.2018 09:17:58

  • MIREK 

   Reagovat

    

   No právě. Lidskej rozměr radnice úplně pod nánosem té byrokracie postrádá. Je to odporný.

   Vloženo 27.9.2018 09:20:31

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Odporný je schovávat za lidským rozměrem nezodpovědnost.

    Vloženo 27.9.2018 10:07:18

 • Dana 

  Reagovat

   

  Jsem zvědavá, jestli po tomhle případu a přístupu města bude příští rok takový nával brigádníků, aby lístky prodávali. Když nebude a dostanou to na starost úředníci, to uvidíte ten fofr, jakým se to bude dělat úplně jinak a pro ně pohodlněji.

  Vloženo 27.9.2018 09:17:30

 • Jana 

  Reagovat

   

  Zveřejněte jmenovitě radní, ať se k tomu vyjádří. Precedens to být nemusí, když si to radnice příště lepší zabezpečí. Ty peníze může mít na starosti někdo ze zaměstnanců radnice.

  Vloženo 26.9.2018 21:00:19

  • pavel 

   Reagovat

    

   Precedens by to byl tak jako tak. Je jedno, zda o peníze přijde brigádník, zaměstnanec města, strážník, pokladník, barman nebo třeba samotný starosta. S ohledem na mládí toho chlapce bych taky volil citlivý přístup (možnost splátek, výdělku peněz na brigádě, veřejná sbírka kamarádů a přátel ...) ale mladí lidé si musí uvědomit, že v životě se jim může přihodit něco podobného. Budou okradeni, nalétnou podvodníkům, zadluží se apod. A pak jim nikdo už nic neodpustí.

   Vloženo 27.9.2018 05:39:49

 • jan 

  Reagovat

   

  Chce se mi opravdu věřit tomu, že o peníze mladík přišel. Jenže, když se mu splácení odpustí, vznikne tím nebezpečný precedens. Kdokoli bude napříště prodávat lístky a řekne, že mu chybí peníze, bude žádat o to, aby mu radnice taky schodek odpustila. Nabídněte mladíkovi brigádu ve městě nebo na úřadu, práce se vždycky najde. On si tak může třeba v průběhu roku peníze vydělat, bude to pro něj poučení a nemusí se zadlužovat.

  Vloženo 26.9.2018 20:58:14

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace