Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jarní keramická dílna

  Čtvrtek 27.2 17:00 - Dům dětí a mládeže - Domeček, Dačice

  S sebou starší oblečení, které si můžete ušpinit a přezůvky.

 • Malta - opomíjený klenot Středomoří

  Čtvrtek 27.2 19:00 - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

  Beseda s promítáním.

Zobrazit všechny události
 

Studie kasáren nabízí zajímavý pohled na bazén a halu, říká starostka Písku Eva Vanžurová

Eva Vanžurová , Autor: Petr Eliáš

Eva Vanžurová     Autor: Petr Eliáš

PÍSEK – Pro rok 2020 stojí před Pískem další důležité úkoly. Mluví o nich starostka Eva Vanžurová (Pro Písek), která se také ohlédla za uplynulým rokem. A zastavila se u aktuálně diskutovaných témat, jaký jsou třeba útulek pro nalezené kočky nebo plánování výstavby na ploše po bývalých Žižkových kasárnách.

 

Jaký byl pro město Písek rok 2019?

Byl to úspěšný rok. Zrealizovali jsme a dokončili plánované akce a připravují se další. Jmenovat můžu například novou knihovnu, dokončení úpravny vody, splnili jsme plány na rekonstrukce základních škol, rozšířili jsme sportoviště – hlavně na Jiráskově nábřeží vznikl rozsáhlý komplex. Musím také ocenit, že Teplárna Písek splnila plán prací při výměně parovodu na horkovod. Za důležité pokládám pokračování v přípravě pobytového zařízení pro seniory v Sovově ulici. Líbí se mi i nový nástupní prostor u nemocnice, který rekonstrukcí získal důstojnější ráz. Upravila se také nová stezka ke Klášterským rybníkům a dle původních dobových dispozic se dokončila rekonstrukce chaty Živec, kde se už podařilo najít i nájemce. Potěšilo mě i uzavření memoranda o spolupráci s rakouským městem Bad Leonfelden –Zástupci tohoto města se při vzájemné návštěvě účastnili společně s píseckými odborníky dvou odborných workoshopů, zajímali se o situaci v lesích, o práci organizační složky Smart Písek a navštívili i některé organizace města a jiná zařízení, například Diakonii.

Zastavme se ještě u nové knihovny, která získala i některá ocenění...

Spojení klasické funkce knihovny, půjčování knih, a vzdělávání, je skvělé. Velký podíl na podařeném záměru patří panu řediteli. Zařízení získalo cenu Knihovna roku 2019 a pan ředitel Dub získal i osobní ocenění za přínos knihovnictví.

Práce teplárny ve městě jsou náročné pro všechny strany, zejména pro řidiče. Jak o harmonogramu město s teplárnou vyjednává?

Je vytvořena pracovní skupina v čele s místostarosty Petrou Trambovou a Petrem Hladíkem. Pravidelně se setkávají se zástupci Teplárny Písek a řeší průběh a termíny prací. Vím, že doprava po Písku je náročná, sama jezdím autem. Oprava je ale nutná a město bude mít jistotu, že technická infrastruktura je na další roky v pořádku.

Co se nepodařilo?

Například Stezka drahokamů u Živce, kterou jsme chtěli zprovoznit do konce roku 2019. Bohužel výběrové řízení bylo zrušeno a bylo vypsáno nové. Nebo protipovodňová zeď v Ostrovní ulici, ta se zdržela kvůli výkupům pozemků. Jako problém vidím v Písku nedostatek parkovacích míst. V otázce parkování řešíme parkovací domy, ale v současné době jsou finančně velmi nákladné – 80 až 150 milionů korun. Zatím chceme parkování řešit menšími úpravami a budeme hledat jiné způsoby, jak místa pro auta posílit. V souvislosti s dopravou se ale podařila úprava jízdních řádů MHD, tedy efektivnější nastavení tras a časových intervalů. Termín realizace byl plánován na 30. června, ale v návaznosti na výkopové práce teplárny, bude nový jízdní řád spuštěn spíše až ke konci tohoto roku.

Jak hodnotíte studii na zástavbu bývaých kasáren? 

Pracovní skupina s architekty odvedla dobrou práci. Počítá se zde s rozsáhlou výstavbou bytů, včetně tak zvaně startovacích, určených pro mladé rodiny, které nedosáhnou na komerční nájem soukromníků. Samozřejmostí bude i občanská vybavenost a sportoviště. Studie přináší i jiný pohled na sportovní halu a bazén.

Na schůzi zastupitelstva zazněla krátká úvaha, ze které se dalo vytušit, že bazén pod lesnickou školou ještě není pro všechny úplně uzavřené téma. Nechává si město tuto variantu stále jako zadní vrátka, i když byl bazén schválen se sportovní halou v kasárnách?

Jsem pořád přesvědčena, že bazén pod lesnickou školou byl připraven dobře a měl by se tam postavit. Kvůli zbytečným obstrukcím se termín protáhl a nakonec se akce nerealizovala. V této době už jsme rok a půl mohli mít nový moderní bazén se sportovištěm a pořízený za přijatelnou cenu. Nevím, jestli je přesun zpět pod lesnickou školu reálný, ale já bych si přála, aby tento návrh ještě přišel v úvahu.

Kde ještě mohou vzniknout třecí plochy?

Možná že to bude dopravní napojení, ale k tomu se musí vyjádřit odborníci. Kasárna jsou to otevřené téma, a pokud přijde dobrý podnět z jakékoliv strany, jsou architekti připraveni ho zapracovat.

Je plánování na zelené louce jednodušší, než práce na konkrétní stavbě nebo ploše?

Nejsem stavař, ale práce na zelené louce je asi vždycky jednodušší, protože vás neomezují prostory, jiné stavby, stávající sítě apod. A místo v kasárnách si zasluhuje velkou pozornost, může tu vzniknout nová městská čtvrť. Ale je to akce nejméně na dvě nebo tři volební období, samozřejmě v závislosti na financích.

Jak to vypadá s rekonstrukcí náměstí, u které vede řízení městský úřad v Milevsku? Máte nové informace?

Nic nového nevím. Město Písek dávalo vyjádření k námitkám, takže čekáme na výsledek. Přála bych Písku, aby se náměstí konečně zrekonstruovalo a v návaznosti na stavbu parkovacích domů či jejich alternativ samo přestalo vypadat jako parkoviště. Líbí se mi nápad na vytvoření jakési retenční nádrže pod náměstím, kde by se shromažďovala dešťová voda a ta by se mohla dále využívat. Problém s vodou je a určitě bude a je potřeba srážky maximálně zužitkovat. Zaujal mě projekt zvaný stockholmské stromy, který bychom zkusit realizovat v Erbenově a Zeyerově ulici.

Radnice před pár dny informovala, že kočičí útulek ve městě budovat nebude a půjde cestou menších depozit. Jednali jste dokonce se zástupci Strakonic a Milevska. Na čem jste se shodli?

Máme podobný problém a postup i stejný názor. Všechna tato města mají vypracovaný kastrační program a shodují se, že stavba útulku není nutná. Pokud se odchytne toulavá nebo opuštěná kočka, doveze se na prohlídku k veterináři a nechá se případně vykastrovat. Po ošetření by se kočka vypouštěla zpět do lokality, kde byla odchycena. Ale je tu samozřejmě nebezpečí, že se vykastruje kočka, která není opuštěná. Další problém je zraněná kočka a tam bude další postup na zvážení veterináře. Domluvili jsme se na zřízení depozita, kam by se umísťovala hlavně koťata, a lidé z depozit by je nabízeli k adopci. Tuto možnost potvrzují i výsledky šetření mezi městy velikosti Písku. Kromě toho jsme kontaktovali obce z okolí Písku, jestli by nám nepomohly s řešením, ale žádný problém s kočkami nemají. Města Písek, Milevsko a Strakonice mají systém péče o opuštěná nebo toulavá zvířata dostatečný.

Dalším aktuálním tématem je zavřená lávka na sídlišti Portyč. Jak to s ní bude dál?

Zatím není žádný kladný posudek k dispozici. Město se začalo připravovat i na situaci, kdy bude nutné lávku zbourat. Na jaře by měli posoudit stav lávky odborníci, a pokud nám vystaví jednoznačný posudek o její bezpečnosti, pak budeme moci lávku znovu otevřít.

Máte představu o ceně demolice a stavby nové lávky?

Likvidace lávky by stála určitě miliony korun a nová lávka další miliony. Pro srovnání -lávka Dagmar Šimkové stála zhruba 45 milionů.

Jaké máte na závěr přání pro Písečáky pro tento rok?

Pro mě rok 2020 nezačal šťastně. Proto bych všem chtěla popřát pevné zdraví, potřebné štěstí, ať si užívají každého okamžiku se svými blízkými. Co mohou a chtějí změnit, ať změní a netrápí se tím, co změnit nemohou. 

 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Vladislav Tanáč 

  Reagovat

   

  Vzkaz pro zastupitele, přestaňte mlít pusou a konečně něco rozhodněte, od toho tam jste. Referendum je slabost politků. Mimo jiné, nejlepší řešení dle mého názoru je stavající bazén opravit a přidat welnes, něco jako to udělal Tábor. Vyjde to levněji a budou spokojeni všichni účastníci až na pár jedinců, kteří do bazenů nechodí, ale mají potřebu do všeho kecat.

  Vloženo 2.2.2020 07:24:28

  • Z Písku 

   Reagovat

    

   Souhlasím. Je třeba ale, aby někdo ale svolal nové referendum. Bohužel výsledky toho starého nepochopitelného referenda ze zákona platí.Mohlo by se to uskutečnit při říjnových krajských volbách.

   Vloženo 2.2.2020 09:28:32

 • Jan 

  Reagovat

   

  Lavka u Smetaka od nikud nikam stala 45 mil.o nicem. Za tu sumu se mela postavit lavka na Dukle,pokud by to bylo treba...Opet vyhozene penize.

  Vloženo 1.2.2020 14:31:46

 • Martin 

  Reagovat

   

  Pokud se bazen postavi v kasarnach,kdo "zaplati" pripravne prace na bazen pod lesarnou??Ja napovim,my vsichni...bomba Stacilo opravit stary bazen,ale to se o stavu bazenu lhalo,protoze nova vystavba,to je kseft pro dost lidi kolem radnice a nejen kolem ni...O lblaho lidi fakt nejde..

  Vloženo 1.2.2020 14:29:18

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No ale občani v referendu řekli, že bazén chtějí v kasárnách. Bude to někdo respektovat nebo ne?

   Vloženo 1.2.2020 15:57:03

   • Z Písku 

    Reagovat

     

    Tak to nemáte pravdu.Otázka zmanipulovaného referenda zněla,zda si občan přeje bazén jinde než pod hradbami.Místo nebylo specifikováno. A jak píši, zmanipulovaného referenda několika pomatenci, a kvůli nim bazén nestojí a stát dalších deset let nebude, tím jsem si jista.

    Vloženo 1.2.2020 17:49:55

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zajeďte si do Tábora, členství v klubu otužilcůvítáno, neb voda je zde ukrutně studená, roky. Znám spousty lidí, co do bazenu právě proto nechodí. Co do nabídky v kraji, jenoznačně nejlepší je Jinřichův Hraec. Klasický bazén, studenější a pak vedle propojený aqupark s vodou 32 st.C a furt plno. Někdo chce bazén a sport, někdo chce zážitek a tak aquapark, když je to v jednom, je plné.Sólo prvé či sólo druhé, jest prázdný dům.

  Vloženo 1.2.2020 10:20:42

  • petr 

   Reagovat

    

   Teplota vody v Táboře je 27 st. C, což je ideální pro sport, který se tu provozuje (rekreační i závodní plavání, vodní pólo, atd.) Dle české státní normy je stanovena teplota pro plavecké bazény max 28 st. C, nad tuto hranici se jedná o tzv. koupelové bazény. Pokud máte zájem se v Táboře ohřát, tak zajděte do welnes, který je nově v prostorách bazénu, je tam vířivka (35 st.C), ochlazovací bazén, bazén s teplotou 38 st. C, sauny a další atrakce. Písek se tak může inspirovat před tím, než začne něco budovat.

   Vloženo 2.2.2020 09:42:30

 • Písečák 

  Reagovat

   

  To byl teda kauf, tahle starostka :-(

  Vloženo 1.2.2020 09:46:08

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace