banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Svatojánský večer pod lampou

  pondělí 24.6 18:00 - Planá nad Lužnicí, farská zahrada

 • Sebeobrana

  pondělí 24.6 15:00 - Tábor, nemocnice

Zobrazit všechny události
 

Světový pohár v Singapuru ovládli čeští kuchaři. Mezi nimi nechyběli Jihočeši

Singapurským lvem se pochlubil celý český národní tým kuchařů a cukrářů. , Autor: Český národní tým kuchařů a cukrářů

Singapurským lvem se pochlubil celý český národní tým kuchařů a cukrářů.     Autor: Český národní tým kuchařů a cukrářů

TÁBORSKO – Na konci dubna se národní tým kuchařů a cukrářů z České republiky vydal do Singapuru na světový pohár. Soutěže se zúčastnilo deset kuchařských týmů z celého světa, české družstvo bylo jediné z Evropy. „Světový pohár je veřejnou soutěží, mohou se tam hlásit národní týmy a pořadatelé jich deset vyberou. Není to tedy podle žádných žebříčků,“ zmínil táborský šéfkuchař Martin Svatek, který provozuje restauraci Goldie v hotelu Nautilus. Spolu s ním ještě za národní tým v Singapuru vařili další kuchaři z Táborska – Pavel Minář z restaurace Panská v Bechyni a Martin Pudil, který vede restauraci La Cave v táborském hotelu Dvořák. A nechyběla ani cukrářka Helena Fléglová, která z Tábora pochází. A dařilo se jim. „Získali jsme zlato za studenou kuchyni, stříbro za teplou kuchyni a bronz za cukrařinu. A v závěrečném rozstřelu tří nejlepších družstev jsme zvítězili, přivezli jsme tedy domů i Singapurského lva,“ pochválil tým Martin Svatek.

 Národní tým se na světový pohár připravoval téměř rok. Pro předkrm zvolili halibuta a humra, hlavní chod byl postavený na telecím masu a čokoládový dezert doplnila maracuja. Táborští kuchaři se ale věnovali především studené kuchyni. Tam žádné zadání na suroviny neměli, měli připravit studené menu, dorty na ukázku, bonbony a obloženou mísu. „Máme velkou radost z toho, že jsme zvítězili. Jsme na to pyšní. Důstojně jsme to oslavili, ale ne příliš. Nikdo totiž není nejlepší na světě, ani my. Ale velké pozitivum pro národní tým je, že se naše práce zase posunula někam dál. Směrem k nejvyšším metám. A to není kvůli tomu, že jsme vyhráli světový pohár, na tom nechceme stavět naši další činnost. Ale chceme stavět na naší práci. Byli tam komisaři, kteří nás léta sledují, říkali nám, co děláme špatně a proč jsme to nezměnili. A teď nám řekli, že mají radost z obrovské progrese naší práce. To je pro mne po deseti letech u národního týmu mnohem důležitější než to, že jsme vyhráli. A je to výborná podpora před podzimní soutěží v Lucembursku, která je ještě prestižnější než Singapur," popsal dojmy z úspěchu Martin Svatek.

 Do finále soutěže o Singapurského lva postoupily tři nejlepší týmy, kromě českého také Nový Zéland a Malajsie. Obdržely ingredience, které dopředu neznaly, během hodiny musely sestavit menu a na přípravu 60 porcí pak měli kuchaři druhý den čtyři hodiny. „Jako tým jsme výborně spolupracovali. Soutěž o Lva byla tajná, komisaři vůbec nevěděli, čí menu ochutnávají. Bylo to tedy hodně spravedlivé. A my jsme zvítězili. Byl to pro mne krásný pocit," doplnil kuchař z táborského hotelu Dvořák Martin Pudil, který je u národního týmu šest let a na světový pohár v Singapuru se dostal poprvé. A spolu s Pavlem Minářem v základní soutěži připravoval studenou mísu. V teplé kuchyni pak pracoval na předkrmu. „V základní části byl jako předkrm halibut, v rozstřelu pak z mušlí a lososa. To byly povinné suroviny," dodal Martin Pudil. Pro hlavní jídlo museli kuchaři použít hovězí kýtu a hovězí líčka, na dezert pak kokos a jahody. „K tomu už jsme si potom mohli doplnit jakékoliv suroviny," připomněl Martin Svatek s tím, že do Lucemburska národní tým přichystá podobné menu. „Ještě nevíme přesné suroviny, ale styl práce určitě zachováme a budeme stavět na úspěchu ze Singapuru," zakončil Martin Svatek. Ten před soutěží doufal alespoň ve stříbrné umístění, výsledek tedy zdaleka předčil očekávání. V jeho restauraci Goldie na táborském Žižkově náměstí budou mít hosté v létě také příležitost český národní tým potkat a singapurské menu ochutnat. V restauraci Panská v Bechyni můžete soutěžní menu ochutnat od úterý 22. do pátku 25. května. „Všichni jsou srdečně zváni. Soutěž v Singapuru pro mne osobně znamenala výzvu vařit vedle daleko zkušenějších kolegů. Za všechny z jihočeské sekce musím zmínit ještě kapitána naší smečky Jana Horkého. Bez Martina Svatka by bylo vše jinak. A Martin Pudil? S ním jsme vyráběli osmiporcovou mísu a zažili své první živé vaření," doplnil Pavel Minář, který je členem národního týmu pět let.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Silvie Hrušková 

  Reagovat

   

  Moc všem gratulují....Jsou šikovní....

  Vloženo 20.5.2018 22:44:48

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace