Syna vypravila na odlet s Arpidou z Jihočeského letiště do Bulharska, pak spěchala do Prahy na letadlo do Egypta







„K moři se s kamarády hrozně moc těším, i když už jsem u něj byl. A letadlem jsem letěl už taky,“ řekl dvanáctiletý Kryštof Štěpánek před zahájením odbavovacího procesu v letištní hale. Vzhledem k těmto okolnostem původně do Bulharska cestovat neměl, ale na odlet byl připravený v roli náhradníka. Což se mu nakonec kvůli absenci jednoho z původních účastníků podařilo.
S nápadem zorganizovat uvedenou cestu přišel už loni Jaromír Novák, vedoucí osobní asistence a školní družiny v centru Arpida. „Chtěli jsme využít toho, že se Jihočeské letiště podařilo rozlétat. Cestovat na letadlo s dětmi s tělesným a mentálním postižením, z nichž je devět upoutáno na vozíčku, do Prahy, Brna či Ostravy, by totiž byl velký problém. Náklady se nám podařilo uhradit pomocí veřejné sbírky, která byla vyhlášena formou prodeje virtuální letenky kolem loňských Vánoc. Trvalo to necelé dva dny. Její cena byla 20 tisíc korun a obsahovala náklady na samotný let, ubytování, stravu i doprovod osobních asistentů,“ popsal Jaromír Novák.
Bulharskou destinaci Promorsko si organizace vybrala zejména proto, že se jedná o krátkou doletovou vzdálenost a zároveň nechtěli cestovat mimo Evropskou unii. Pro případ, že by se stalo něco nepředpokládatelného. „Celkem nás letí 54, konkrétně 33 dětí a 21 osobních asistentů. K dispozici budeme mít bezbariérový hotel a plusem jsou samozřejmě i tamní pozvolné pláže, které umožňují snadný přístup k moři. Zima by nám tam v tuto dobu snad ještě být neměla,“ upřesnil s úsměvem Jaromír Novák. „Tři čtvrtiny námi vybraných dětí přitom letecky u moře zatím nebylo. A omezený počet byl i u vozíčkářů,“ dodal osobní asistent.
Ředitel Jihočeského letiště Ivan Trhlík sdělil, že zorganizovat takový let úplně jednoduché nebylo, protože handicapovaných dětí bylo poměrně dost, včetně těch na vozíčku. „Rádi jsme jim ale vyšli vstříc a celá věc se ve finále a ve spolupráci s leteckou společností zdárně vydařila, což nás samozřejmě velice těší,“ sdělil Ivan Trhlík.
Centrum Arpida v Českých Budějovicích poskytuje komplexní koordinovanou podporu v duchu uceleného systému rehabilitace osobám s tělesným a kombinovaným postižením. Celkem má 180 denních klientů ve věku od osmi let až do dospělosti.
Diskuse k článku