Tábor je připraven podporovat jesle s jedním dítětem - Jižní Čechy Teď!
12. 7. 2018 7:54

Tábor je připraven podporovat jesle s jedním dítětem

TÁBOR – Pro dotaci 4000 korun měsíčně rodičům dvouletých dětí, kteří nechtějí dávat potomka do městské školky, ale upřednostňují soukromá zařízení, se v táborském zastupitelstvu nenašlo dost rukou. Jelikož školné v táborských privátních zařízeních stojí 6500 korun a zbytek nad městský příspěvek 4000 pak doplácejí sami rodiče, už loni se strhla diskuse, že město tak podporuje pouze majetnější rodiny, které jsou schopni platit 2500 korun měsíčně. Městské školky totiž nabízejí tuto službu za stokoruny a mají volná místa.

 

Loni zaznívalo, že privátní zařízení jsou lepší, protože mají víc času na děti, které ještě nosí pleny nebo se neumějí najíst lžičkou. Tahle debata už letos nenastala. Od září tak bude město částkou 4000 korun podporovat jen péči v zařízeních pro děti do dvou let. A to proto, že Tábor nemá vlastní jesle. Rodičům dětí ve věku nad dva roky město nabízí dostatek míst ve svých předškolních zařízeních a příspěvek na privátní jesle a školky už jim poskytovat nebude.

Místostarostka Olga Bastlová (ČSSD) nabídla zastupitelům usnesení ve třech variantách. Sama se přihlásila k první variantě, která navrhovala pokračování dosavadního způsobu – tedy příspěvku 4000 korun pro táborské děti až do tří let s podmínkou, že zařízení navštěvují aspoň 60 hodin měsíčně. Druhá varianta zněla na tuto podporu pouze pro děti do dvou let při návštěvě zařízení minimálně 46 hodin měsíčně. Třetí varianta byla kombinací – pro děti do dvou let věku by byl příspěvek 4000 korun měsíčně, pro děti od dvou do tří let pak jen 2000 korun. Snížením u této věkové skupiny se mělo právě zohledňovat to, že město pro tuto skupinu dětí má dostatečné vlastní kapacity předškolních zařízení.

Městské jesle nejsou v plánu

Zastupitel Václav Ebert (KSČM) načal diskusi na toto téma kriticky: „Před rokem jste slíbili, že se zamyslíte nad zřízením městských jeslí. Po roce je všechno při starém. Chcete opět dotace pro soukromá zařízení, přestože jsou volná místa v městských školkách. Podporujeme tu sociálně silné a na ty slabší zapomínáme. Nevidím důvod, proč milionem podporovat soukromé školky.“ Vyplácené příspěvky na děti v privátních zařízeních totiž rok od roku rostly. V roce 2013 na ně město dávalo 308 tisíc, ve školním roce 2016/2017 už 744 tisíc a na příští rok by plná kapacita zařízení Mufík a Pampeliška představovala příspěvek 1,632 milionu. Ke stoprocentnímu naplnění by ale pravděpodobně nedošlo. Navíc demografický vývoj přinesl uvolnění v městských školkách, které dřív byly plné.

I Růžena Novotná (KSČM) připomněla vedení města, že se loni dušovalo, jak je to naposled, co rodiče odměňuje 4000 korunami za to, že jejich děti neumějí ve dvou letech chodit na nočník a tudíž nemohou do běžné školky. „To je fraška. V jiných městech si musí myslet, že jsme tady padlí na hlavu,“ řekla zastupitelka Novotná. K tomu se připojila i Alena Heršálková. „ANO podpoří příspěvek pouze na děti do dvou let, protože pro ty město vlastní zařízení nemá. Pro děti od dvou do tří let je v městských školkách 83 volných míst. Volná místa jsou ve všech čtvrtích a navíc nám do školek dochází 82 dětí z cizích obcí,“ zdůraznila Heršálková. Městské školky k 1. září budou pečovat o 146 dětí do tří let. Čili je to pro ně běžné. Radka Maxová z ANO ještě upozorňovala, že by bylo dobré zjistit, jestli maminkám vyhovuje otevírací doba městských předškolních zařízení a nepotřebovaly by ji rozšířit. 

Jesle s jedním dítětem?

Václav Ebert si v dotačních podmínkách všiml, že na příspěvek 4000 korun vzniká nárok, pokud o dítě pečuje subjekt, kam dochází minimálně dvě děti. „Jesle o dvou dětech? To si tedy může zřídit hlídací skupinu rodina,“ podivoval se pravidlům Ebert.

Vedoucí sociálního odboru Lucie Manková potvrdila, že tak to skutečně je. U varianty, kterou nakonec zastupitelé schválili, lze čerpat příspěvek 4000 korun dokonce pro skupinu s jedním dítětem. Pečující subjekt ovšem musí být právnická osoba, tedy firma nebo nezisková organizace. Zkrátka musí mít IČO. Konkrétní maminka si tedy podle těchto pravidel může založit na hlídání svého dítěte živnost nebo neziskovou organizaci a žádat město o příspěvek 4000 korun měsíčně. Totéž může učinit třeba babička dítěte anebo se mohou na hlídání mikroskupiny dětí dohodnout kamarádky. Pro město je podstatné, aby dítě bylo obyvatelem Tábora a podporovaný subjekt měl sídlo v Táboře. Podle místostarostky Olgy Bastlové je to pro město stále výhodnější, než provozovat vlastní jesle. To by stálo kolem tří milionů korun ročně.

Návrat jeslí?

Obnovení jeslí město Tábor nepřipravuje, přestože k tomu v některých krajích dochází. V roce 1990 bylo v republice 1043 jeslí. Pak se začaly jesle hromadně rušit coby přežitek socialismu a projevil se vliv lidovecké rodinné politiky, podle níž by bylo ideální, aby maminky byly s dětmi doma do šesti let. V roce 1995 už existovalo jen 207 jeslí. Dnes je trend opačný. Rodiny nevystačí s jedním příjmem a navíc ženy často usilují o rychlý návrat do zaměstnání, aby neustrnuly v kariéře. V několika krajích již začínají obce provozovat mikrojesle s dotací z ministerstva práce a sociálních věcí. Tábor o tuto dotaci nikdy nežádal.

Městské jesle v Jihočeském kraji nikdy nepřestaly fungovat v Písku a v Českých Budějovicích. V Písku rodiče platí měsíčně 2000 korun plus stravné, u dětí do dvou let za 46 hodinový pobyt 1000 korun a stravné. V Českých Budějovicích stojí městské jesle 1000 korunový paušál, 50 korun za den skutečného pobytu plus stravné.

Táborští zastupitelé se nakonec přiklonili k příspěvku 4000 korun pouze na děti do dvou let. Hlasovalo pro to 24 zastupitelů. Děti starší dvou let mohou rodiče přihlásit do městských mateřských škol.

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.