Táborské publikum se dočkalo dva roky odkládaného koncertu Tábor sobě













Koronavirová epidemie způsobila odklad uvedení nastudovaných děl, která měla původně zaznít na dvou koncertech. Teď se orchestr soustředil na výběr do jednoho večera. Covid má ale na svědomí i úbytek diváků na kulturních akcích po epidemii, lidé se jen pozvolna navracejí ke společenskému životu. Projevilo se to i v neděli večer, velký sál byl zaplněn zhruba ze dvou třetin, ačkoliv dřív táborští symfonici pravidelně dokázali přilákat plný sál.
Posluchači obdivovali nastudování náročných skladeb v podání tělesa, které – jak připomněl průvodce večerem Daniel Abazid – je jedním z mála amatérských symfonických orchestrů v republice. Pěvecké party přednesla mezzosopranistka Olga Černá, která má za sebou hostování na zahraničních scénách i v Národním divadle.
Koncert začal brilantním provedením symfonické básně Tábor z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Zajímavé je, že husitskou bojovou píseň Ktož jsú boží bojovníci, jejíž motiv se v díle opakuje, připisoval Smetana autorsky Janu Žižkovi. Táborákům je pochopitelně blízká, ve skutečnosti je původ chorálu nejasný. Symbolizuje husitský boj a jak prozradil dirigent Jiří Sycha, nastudování představovalo boj i pro hráče orchestru, neboť skladba je nesmírně těžká. Poté orchestr představil první větu ze symfonie svého dirigenta Jiřího Sychy, která ponese název Michaelská podle archanděla Michaela. Symfonie je zatím nedokončená a uvedená první věta je zajímavým příslibem a také důkazem, že Tábor má i současné skladatele.
To zapadalo do dramaturgie večera, která stála na připomenutí méně známých děl Oskara Nedbala a také jeho přítele Josefa Bohuslava Foerstera. To byl bezesporu záslužný počin, náročný pro orchestr, ale i pro část publika, které se po covidovém půstu těšilo hlavně na pozitivní energii Nedbalových operetních melodií. Těmi orchestr potěšil v přídavku, který si publikum vytleskalo. Vidělo v ruce Jiřího Sychy dokonce originální Nedbalovu taktovku a slyšelo její příběh.
Za zmínku určitě stojí i program vydaný ke koncertu Tábor sobě, který je díky předsedkyni Mezinárodní společnosti Oskara Nedbala Ludmile Peřinové a právě pěvkyni Olze Černé, která je předsedkyní Mezinárodní společnosti Josefa Bohuslava Foerstera, zajímavým čtením o uváděných dílech i autorech.
Diskuse k článku