Ředitel táborské zoo nechal naklonovat psa. Je první ve střední Evropě - Jižní Čechy Teď!
10. 9. 2024 8:25

Ředitel táborské zoo nechal naklonovat psa. Je první ve střední Evropě

Zobrazit galerii (2)
Ředitel táborské zoo nechal naklonovat psa. Je první ve střední Evropě
TÁBOR/ PRAHA - Zachovat mimořádné geny a otestovat limity moderní genetiky. To jsou hlavní důvody, které vedly ředitele Zoo Tábor a vystudovaného genetika Evžena Korce k tomu, aby nechal naklonovat špičkového psa plemene cane corso. Dvouměsíční štěně Aristocart Korec Corso II, které je prvním naklonovaným psem ve střední Evropě, dorazilo do Prahy na začátku září. Nyní je v povinné karanténě po příletu z USA, kde bylo klonování provedeno.




„Klonování je biologickým zázrakem, které umožňuje vznik identického jedince. Při tomto procesu se z buněk kůže nakultivuje tkáňová kultura a mikromanipulací se místo jádra vajíčka zárodečné buňky implantuje jádro buňky kůže jedince, který se klonuje. Vznikne tak identická kopie klonovaného zvířete. Vypadá to jednoduše, ale ve skutečnosti je to velmi složitá procedura, která se ne vždy podaří,“ vysvětluje ředitel Zoo Tábor a majitel úspěšné chovatelské stanice Korec Corso Evžen Korec.

Prvním naklonovaným psem ve střední Evropě je Aristocrat Korec Corso, který bodoval na mnoha výstavách. Mimo jiné byl například druhým nejlepším ve třídě šampionů na světové výstavě, Českým a Slovenským grand šampionem a vítězem speciální výstavy při světové výstavě psů. Kromě toho získal i spoustu dalších ocenění. Pochází z mimořádně úspěšné linie, kdy předci tři generace zpět získali titul mezinárodního šampiona. Aristocrat Korec Corso se narodil 13. února 2017 po první úspěšné inseminaci zmraženým spermatem u cane corso v České republice. Teď má Evžen Korec jeho malou kopii. Naklonování prvního psa ve střední Evropě souvisí s vědeckým výzkumem prováděným táborskou zoologickou zahradou zaměřeným na studium genů souvisejících s délkou života. Cílem projektu je zjistit, čím je délka života ovlivněna na molekulárně-genetické úrovni. Výzkumná skupina z táborské zoologické zahrady ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR objevila a jako první na světě popsala u psů plemene cane corso čtyři geny, které souvisí s dlouhověkostí. Nyní ověřuje, zda se tyto geny dlouhověkosti nachází i v genomu dalších psích plemen. Cílem výzkumu je zásadně prodloužit život psů. Pokud by byly vytvořeny dlouhověké linie, mohla by se významně prodloužit střední doba dožití jednotlivých plemen.  

Chovatelskou stanici Korec Corso založil Evžen Korec společně s manželkou Janou s cílem odchovávat špičkové psy z hlediska vzhledu, povahy a zejména zdraví. Dlouhodobým cílem je prodloužení střední doby dožití psů plemene cane corso. Korec Corso je jedinou chovatelskou stanicí psů cane corso na světě, která ve spolupráci s táborskou zoologickou zahradou a s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR provádí výzkum genetiky a dlouhověkosti tohoto plemene. Výsledky výzkumu jsou publikovány ve špičkových světových časopisech. Ve spolupráci se 72 chovatelskými stanicemi z 25 zemí jako první na světě určila střední dobu dožití cane corso.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.