Veselí klade důraz na nabídku bydlení. Příchod plánuje Kaufland

Jakou nabídku má Veselí pro nové obyvatele, kteří by se chtěli přistěhovat?
Připravili jsme 26 parcel v lokalitě Na Chmelnici směrem na Žíšov. Myslím, že lokalita je zajímavá, je to na kraji města, blízko do lesa. Vybudovali jsme veškerou infrastrukturu jako je voda, plyn, elektřina a kanalizace včetně dešťové, jsou tam i optické sítě. Parcely právě začínáme prodávat.
Je o ně zájem?
Zájemců je nadbytek, nicméně ne všichni jsou ochotni akceptovat cenu 3280 korun včetně DPH za metr čtvereční. Cena ale zohledňuje veškeré zasíťování a investici, kterou město do infrastruktury vložilo. Možná je zajímavé, že celá ta lokalita s 26 pozemky je rozdělena do tří částí a každá část má jiné regulativy pro výstavbu. V jedné části můžete mít rodinné domy s plochou střechou, v další bungalovy, ve třetí klasické rodinné domy se sedlovou střechou. My jsme pro ten účel připravili webové stránky Parcelynachmelnici.cz, tam jsou veškeré informace – velikosti parcel, jak vychází ceny, jaké regulativy výstavby tam jsou.
Jak zájemce vybíráte?
Máme nasmlouvanou firmu Eurodražby.cz, která připravila první elektronickou aukci. Bylo to ale poměrně nešťastné, protože se to trefilo do povodní, lidi měli jiné starosti, než aby se někde registrovali, platili jistinu. Prodaly se jen dva pozemky. Předpokládám, že na zastupitelstvu 24. října budou pozemky pro tyto vydražitele schváleny. Zaznamenali jsme ale podněty, že lidé mají nedůvěru v dražbu, připadá jim složité registrovat se, zaplatit jistinu. Přejdeme proto na klasickou obálkovou metodu. Vyvolávací cena bude 3280 za metr čtvereční, vytvoříme pořadí podle nejvyšší nabídky. První s nejvyšší cenou si vybere pozemek a tak dále. Spolupráci s dražební kanceláří chceme ukončit. Ne, že bychom nebyli spokojení, to určitě ne, ale reagujeme na to, že lidé nemají k tomuto způsobu důvěru.
Budou stavebníci zavázáni, že do nějaké doby musí postavit?
Ano, je tam lhůta deset let do kolaudace. Když kolaudace nenastane, jsou sjednané právo zpětné koupě pro město a zákaz zcizení. Přeprodat pozemek někomu jinému lze jen se souhlasem města a ta další osoba by musela akceptovat naše podmínky.
Chystáte i výstavbu bytů?
Chystáme, už rok a půl projektujeme tři bytové domy a v červnu jsme podali žádost o stavební povolení na tři domy mezi stávající zástavbou sídliště U Zastávky a pečovatelským domem. Bohužel to teď na stavebních úřadech moc rychlé není, ale jakmile budeme mít stavební povolení, chceme požádat o státní dotaci na první objekt. Mělo by tam být 16 bytů. Musíme postupně, protože náklady na první dům se odhadují na 100 milionů korun. Deset procent má být vlastní podíl města, 30 procent dotace a na zbývajících 60 procent by měl být poskytnutý zvýhodněný úvěr za velmi nízký úrok. Doufám, že v listopadu žádost o dotaci podáme.
Kolik městských bytů vlastně máte?
Hodně, 346. Zájemců o nájemní bydlení máme dost, což je dané tím, že městské byty mají poměrně nízké nájemné oproti komerčnímu. Základní sazbu máme 66 korun za metr čtvereční, komerční byty se ve Veselí pronajímají za 150 – 200 korun za metr čtvereční. Bohužel takhle nízké nájemné je tu z doby dávno minulé a my nemůžeme přijít a najednou ho zvýšit na dvojnásobek, trojnásobek. Podle Občanského zákoníku lze nájemné zvýšit o 20 procent za tři roky. Určitě se budeme snažit domy zateplovat, vylepšovat. Máme rozpracované dva domy, jsou tam sice společenství vlastníků, ale my v nich máme jako město majoritní podíl. Napřed tedy chceme komfort bydlení vylepšit a teprve pak nájemné trochu navýšit.
Před několika lety se ve Veselí řešilo drama, kdy kvůli dluhům hrozilo přerušení dodávek tepla pro paneláky v majetku společnosti Amra. Jak to dopadlo?
Teď má tyto domy ve správě táborská společnosti Soreta a s tou je velmi dobrá spolupráce. Už takových pět let tam není žádný problém.
Jak to vypadá se Starou radnicí, kterou město koupilo a poté darovalo kraji, který ponese hlavní náklady rekonstrukce?
V minulých dnech jsem byl informován, že hejtman už podepsal smlouvu darovací a smlouvu o spolupráci, kterou naše i krajské zastupitelstvo odsouhlasilo. Teď začne ze strany Jihočeského kraje projektování rekonstrukce a jakmile bude projekt a stavební povolení, tak začnou práce. Nejzazší termín dokončení zněl na rok 2029, ale zachytil jsem, že pan hejtman zmínil optimističtější termín, že od 1. září 2027 by už mohla zdejší střední škola jí vyhrazené prostory Staré radnice využívat.
Změny chystáte také na Malém náměstí? Jaké a jak jste daleko?
Malé náměstí byla taková neuspořádaná plocha, kde se živelně parkovalo. Naplánovali jsme jeho celkovou revitalizaci a aby při chystaných úpravách měli kde parkovat lidé, kteří tam bydlí a podnikají, jako první jsme udělali parkoviště. Dostal jsem informaci, že se na revitalizaci podařilo získat dotaci, sice malou, asi deset procent, ale i tak jsme rádi. Plánujeme tam rekonstrukci sítí, povrchů, novou zeleň, příští rok by se mohlo začít.
A co zamýšlená výstavba v lokalitě kina?
Bývalé kino čeká demolice, je to už nevyužitelná budova. Od táborského architekta pana Jirovského máme zpracovanou architektonickou a zastavovací studii na celou lokalitu, vůdčí objekt bude zdravotní středisko na uliční čáře ulice Čs. armády. Tam nám teď ještě pan Jirovský dopracovává detail tohoto objektu, který by měl být městský. Jakmile bude studie zcela hotová, bude se rada a zastupitelstvo zabývat způsobem výstavby, jestli využít systém Desing and Build, kde firma podle naší studie doprojektuje a postaví a my zaplatíme. Hlavní myšlenkou je, že by vysoutěžená firma mohla vybudovat v lokalitě ještě bytový dům, který by si mohla zobchodovat a dům by stavěla současně s naším zdravotním střediskem.
Dost bouřlivá diskuse se před časem odehrála k podobě lávky přes řeku od pošty ke kulturnímu domu? Bude se stavět?
Ano, počítáme s tímto projektem, kterému se začalo říkat vodováha. Územní řízení proběhlo, všechno jsme si vyjasnili, v červnu jsme podali žádost o stavební povolení. Jako všichni jsme i my spěchali do termínu spuštění nového systému stavebního řízení. Nemáme ale ještě prováděcí projekt, ze kterého by vyplýval rozpočet, takže stavět se nejspíš bude až v roce 2026.
Na tělese bývalého železničního náspu budujete stezku. Co byste prozradil o tomto projektu?
To je velká investice v hodnotě přes 80 milionů korun, z toho 42,5 milionu představuje dotace. Od železniční zastávky k nádraží jde o 2,3 kilometru dlouhý úsek, který nabídne bezpečnou trasu skrz Veselí, mimo hlavní třídu. Do konce listopadu by měla mít firma Edikt hotové všechny mostní objekty, těch je tam celkem pět. Hotové jsou už dva největší přes Nežárku a Degárku a dokončuje se most přes Lužnici a inundační most a podjezdový viadukt. Po mostech bude následovat zadání soutěže na zhotovitele povrchu, rádi bychom v prosinci věděli, kolik nás to bude stát. Mosty stály kolem 40 milionů, povrchy se odhadují na stejnou částku. Vznikne tam asfaltová stezka v šíři tři metry pro pěší, cyklisty, bruslaře nebo maminky s kočárky. Teď se zpětně diskutuje, jestli měl být povrch mlatový nebo asfaltový, ale bude to asfalt a po straně krajnice, aby i psi tudy mohli jít a nepálily je v létě tlapky na asfaltu.
Stále trvá zájem Kauflandu postavit ve Veselí retailový park?
Ano. Prodáme investorovi dva městské pozemky, které zbývají, aby mohli doprojektovat. Ostatní pozemky pro retailový park s Kauflandem, který má stát vedle Tesca, nakoupil investor od soukromých osob.
O jakém termínu Kaufland mluví?
Rádi by příští rok na jaře začali stavět a v optimistickém předpokladu by na Vánoce 2025 chtěli otevřít. Jenže podle toho, jak teď reálně fungují stavební úřady, to bude spíš jaro 2026.
Lidé další supermarket chtějí? Nemáte obavy, že obchody v centru města zaniknou a bude tam mrtvo?
Většina lidí je v pozici zákazníků a ti další nabídku obchodů vítají. Samozřejmě, že obchodníci v centru se toho obávají, protože o některé obchodní příležitosti přijdou. Je to ale trend dnešní doby, že lidé jezdí do těchto velkých center nakupovat. Jestli mají jezdit do Soběslavi nebo do Českých Budějovic, tak to ať raději nakupují tady u nás, protože i Kaufalnd tu bude potřebovat pracovní síly, město to trošku pozvedne. Já to vidím tak, že z 90 procent je to prospěšný projekt a deset procent jsou negativa.
Zanikly u vás už některé obchody, když se otevřel dálniční obchvat a nejezdí se přes město?
Ano, jedno řeznictví. Byli tady řezníci Hlaváček, Pícha a Marcilis. Řeznictví Pícha naproti kinu pak skončilo. Bylo tam i občerstvení, kam jezdili kamioňáci na svačinu, měli tam moc dobrou uzeninu. Zůstala tu dvě dobrá řeznictví, to je dostačující.
Když už jste zmínil dálniční obchvat, bude nadále bez dálničního poplatku? O budoucích výjimkách ze zpoplatnění se mluví jen v případě Českých Budějovic a Tábora…
My se nechceme do té diskuse moc zapojovat, jsme rádi, že místní lidé v osobních autech na obchvatu neplatí. Žádné stanovisko k tomu nemáme, ale pokud má být výjimka pro České Budějovice, nevím, proč by neměla fungovat i pro Veselí. To bychom se ozvali.
Máte už spočítané škody z letošní zářijové povodně?
Zatím máme odhad osm milionů korun. Voda zaplavila hřiště na plážový volejbal a tenisové kurty, tam byla vrstva bahna, takže povrch se bude muset vyměnit. Pak máme poškozenou silnici u sídliště U Zastávky, vymlelo to tam asfalt na dvou místech. V lokalitě Slepičák, kde vstupuje řeka Lužnice do města, je můstek přes Zlatou stoku, který je pravděpodobně poškozený. Zatím jsme neměli možnost to řádně prověřit, protože je pořád hladina příliš vysoká na to, aby tam mohl znalec pracovat. Škody se tedy odhadují na osm milionů korun, z toho lávka je v hodnotě pěti milionů, kdyby se musela strhnout a postavit znovu. Potřebujeme ještě tak dva týdny, než znalec lávku posoudí. Pak budeme vědět, jestli jsou škody osm milionů nebo tři miliony.
Dostanete plnění od pojišťoven?
Je podána škodní událost, výsledky zatím neznáme. Naše spoluúčast by měla být sto tisíc. Tak uvidíme.
Diskuse k článku