Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kambodža

  Úterý 25.2 19:00 - Hrad Strakonice - Rytířský sál

  Přednáška cestovatele Dalibora Kalčíka.

 • Třídní koncert ZUŠ

  Úterý 25.2 16:30 - ZUŠ, Vimperk

  Koncert nástrojů: trubka, zobcová flétna, EKN.

Zobrazit všechny události
 

C-Energy Planá vyhrála soutěž o dodávky tepla pro část Tábora

Ilustrační foto , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

TÁBOR – Městská společnost Bytes vyhlásila soutěž na dodavatele tepla pro sídliště Nad Lužnicí a Ústecké předměstí včetně sídliště na Kopečku. Soutěžilo se o dodávku na příštích dvacet let počínaje rokem 2020. Zpočátku na vypsané zadávací řízení zareagovaly čtyři firmy, nakonec ale nabídku podaly dvě – dosavadní dodavatel Teplárna Tábor a plánská C-Energy.

 

Podle cen vítězné C-Energy může město ušetřit 11,5 milionu korun ročně. Kromě toho vítěz nabízí i ekologický benefit, hodlá namísto uhlí využívat pro výrobu tepla plynové motory instalované v plánské teplárně. Ročně se tak při výrobě tepla v tomto objemu vyprodukuje o 15 tisíc tun kysličníku uhličitého méně než dnes. Lhůta určená na odvolání uběhla 13. listopadu. Žádný z účastníků tak neučinil, proto je vyhlášený vítěz pro Bytes platný. Smlouva by měla být podepsána 20. nebo 21. listopadu.

Teplárna Tábor však podala na ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) podnět k prošetření možné diskriminace nastavení podmínek veřejné zakázky, ovšem ten nemá zdržovací charakter typu, že do rozhodnutí úřadu se veškeré činnosti pozastavují. „K podnětu se společnost Bytes vyjádřila zamítavým způsobem a poskytla ÚOHS všechny potřebné podklady včetně rozhodování nezávislé odborné hodnotící komise. Úřad může podnět zamítnout, může si vyžádat další podklady nebo může nařídit správní řízení. Pak bude vše v rukou právníků," upřesnil šéf Bytesu Ondřej Semerák.

Zmíněné úspory vycházejí z porovnání vítězné nabídky C-Energy Planá ve výši 405 korun za GJ tepla s konkurenční nabídkou od Teplárny Tábor – pokud by Teplárna Tábor zachovala současné ceny. Bytes momentálně nakupuje 220 000 GJ ročně, soutěžilo se zhruba o polovinu celkové dodávky.

Firma C-Energy garantuje tuto cenu i přesto, že bude muset investovat do nového horkovodu, kterým se s oběma táborskými lokalitami propojí. C-Energy Planá uvádí jako svou přednost i to, že je jednou z mála tepláren v České republice, která umí nastartovat provoz v případě tzv. black outu, tedy kompletního výpadku elektrické sítě.

Jednatel Bytesu Ondřej Semerák ujistil, že nižší cena tepla se nebude týkat pouze sídliště Nad Lužnicí a Kopečku. A vyvrací i obavy, že na odběratele ve zbylé části města by mohlo dopadnout navýšení cen od Teplárny Tábor jako důsledku snížení celkového odběru tepla. „Naši odběratelé budou v každém případě platit všichni stejně. Z ceny tepla od C-Energy a Teplárny Tábor se udělá takzvaný mix, tedy průměr, který budou platit všichni. To se týká i odběratelů, kteří budou napojeni na plynové kotelny," vysvětlil Ondřej Semerák.

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • JJ 

  Reagovat

   

  MIX je naprosto standardní. Takhle platíme elektřinu, vodu, ...

  Vloženo 20.11.2018 19:53:47

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nechceme platit "mix" ale skutečné náklady na teplo, podle článku tedy nižší.

  Vloženo 20.11.2018 16:33:23

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   A co kdyby se na to Bytes vybodnul, nechal teplárně pronajatý teplovody, nedělal žádný výběrko, abyste neměli pocit křivdy a mohly si užít skutečných nákladů které "nemonopolní " teplárna doteď diktovala? Vám bych to přál.

   Vloženo 21.11.2018 11:31:23

 • patriot 

  Reagovat

   

  Vážený anonymní čtenáři. CHápete to dobře ale to teplo bude odebírat Bytes,který díky tomu že neprodloužil nájemní smlouvu na rozvody tepla táborské teplárně tak získal monopol na dodávky tepla a tím i na cenu což je velmi snadná cesta k bezpracnému zisku.

  Vloženo 20.11.2018 12:21:22

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    


   Takže do současnosti kupovali nájemníci ze sojčáku levné Silonské teplo na přímo, a teď ho zdraží, protože jim bytes nepronajal potrubí? To je dobrý toto. A přitom se článek tváří jakože zlevňujou.

   Vloženo 20.11.2018 12:33:02

   • Tomáš M. 

    Reagovat

     

    Ne, do současnosti kupovali nájemníci ze Sojčáku teplo z táborské teplárny přes Bytes. A potrubí bylo v pronájmu u táborské teplárny.

    Vloženo 20.11.2018 13:58:56

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     A kde je ten bezpracný zisk?

     Vloženo 20.11.2018 14:45:02

     • patriot 

      Reagovat

       

      Ten bezpracný zisk je v tom monopolu a mixování cen. Pokud to nechápete tak je mi Vás líto.

      Vloženo 20.11.2018 15:00:50

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Lidé na sídlišti nad Lužnicí by měli odebírat teplo od jiné firmy, která jej nabízí za nižší cenu. Platit budou za teplo ale stejně jako lidé v jiných částech města. Chápu to tak dobře ?

  Vloženo 20.11.2018 11:18:08

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace