Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Masopustní průvod masek

    neděle 16.2 13:00 - centrum města, Jindřichův Hradec

  • Kamarádi z televize III.

    neděle 16.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    promítání pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jihočechů ubývá. Vylidňuje se i Krumlov

JIŽNÍ ČECHY – Čechů ubývá a tento trend se nevyhnul ani Jihočeskému kraji. K letošnímu lednu zde žilo 636 611 obyvatel, z toho 313 613 mužů a 322 998 žen. Jihočechovi je v průměru 41,4 let, muži 40,1 let a ženě 42,7 let. Český statistický úřad uvádí, že k 12. červnu je o dalších 268 Jihočechů méně.

České Budějovice mají 93 467 obyvatel a průměrný věk obyvatele 42,1 let. Tisková mluvčí Jitka Welzlová pro náš server konstatovala, že počet obyvatel je stabilní. Před lety se některé místní části krajské metropole osamostatnily a městu se tak stotisícový počet obyvatel vzdaluje.

 Táboráci utíkají do Plané

Také Táboru počet obyvatel ubývá. Dnes má 35 024 obyvatel a jejich průměrný věk je 42 let. Vedoucí odboru vnitřních věcí táborské radnice Vladimír Helma říká, že většinou se lidé stěhují v rámci okresu nebo odcházejí za prací. Citelné to bylo po snížení stavů armády. Dále je úbytek obyvatel zapříčiněn trendem stěhovat se na okraj měst, do satelitních městeček nebo do klidnějších částí. Jako příklad šéf odboru Helma uvedl Planou nad Lužnicí. Sám se tam před lety přestěhoval. Tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek připomněl, že okresnímu městu sice obyvatelé ubývají, ale vracejí se na společenské, kulturní a sportovní akce.

Vedle toho Planá nad Lužnicí je jedním z měst Táborska, kde počet obyvatel každoročně stoupá. „Od roku 2000, kdy jsme se stali městem, máme pětkrát víc obyvatel. Nabízíme lidem nejen stavební parcely, které jsou zasíťované, jezdí k nim městská doprava, ale i pestrou kulturní a sportovní nabídku. Staráme se o bytový fond, zeleň, silnice, dostupnost, obslužnost a mnoho dalšího. Snažíme se věnovat jak mladým, tak rodinám s dětmi, starším i seniorům. Vybudovali jsme sportoviště, hřiště i vodní nádrž pro koupání,“ vypočítal plánský starosta Jiří Šimánek. Na začátku roku měla Planá nad Lužnicí 3 878 obyvatel a s průměrným věkem 39,3 let.

Krumlov se vylidňuje

Český Krumlov měl v lednu 13 290 obyvatel a průměrný věk 41,5 let. „Právě nyní máme 13 006 obyvatel. Tento klesající stav obyvatelstva je trvalý. Problémem města je, že nemáme rozvojové plochy. Dlouhotrvajícímu odlivu obyvatel se snažíme zabránit zlepšováním služeb a základní občanské vybavenosti. Lidé například chtějí slušné koupaliště, a tak ho v příštím roce postavíme,“ řekl tajemník radnice Radim Rouče.

Ve Strakonicích žije 22 961 obyvatel a průměrný věk tam dosahuje 42 let. „Největší odliv obyvatel byl před deseti lety. Lidé se stěhovali do osamostatněných obcí v okolí Strakonic. My jsme neměli byty ani stavební parcely. Ve Strakonicích byly byty jedny z nejdražších v kraji. To už neplatí. V nabídce je dostatek stavebních parcel i stovky bytů. Poslední roky odliv obyvatel už stagnuje. Pomalu se situace lepší, protože nyní máme co nabídnout,“ konstatoval strakonický starosta Pavel Vondrys.

 Jindřichův Hradec má 21 824 obyvatel a průměrný věk obyvatele 41,7 let. „Bude to tak dva, tři roky, co se úbytek obyvatel zastavil. V současné době máme v Jindřichově Hradci 21 750 obyvatel a 430 u nás žijících cizinců. Víme, že lidé vyhledávají levnější bydlení ve vesnických částech, ale v současné době nabízíme cenově odpovídající byty i rodinné domy,“ konstatoval tajemník radnice Karel Přibyl.

Písek se drží

Písek má 29 769 obyvatel a průměrný věk Písečana je 41,9 let. Místostarosta města Vojtěch Bubník je přesvědčen, že Písek je jedno z nejlepších měst pro příjemný život. „Počet obyvatel máme skoro dvacet let stabilní. Celostátní populační křivka jde dolů, ale my si stěžovat na klesající počet obyvatel nemůžeme. Lidé do Písku chtějí, protože město splňuje vše potřebné. Lidé tu najdou práci, plně zabezpečenou infrastrukturu, kulturní a sportovní vyžití i čisté město,“ dodal.

Prachatice mají 11 219 obyvatel a prachatickému občanu je průměrně 41,1 let. Zástupce starosty Robert Zeman si povzdechl: „Z našeho malého městečka odchází mnoho institucí a firem, a tím přicházíme i o lépe placená pracovní místa. Vytvořili jsme sice průmyslovou zónu, tím máme nízkou nezaměstnanost, ale platy zaměstnanců jsou také velmi nízké. Snažíme se lidem snížit náklady na bydlení, nezvyšujeme daně ani poplatky. Já osobně navrhuji revizi nájemného obecních bytů a jít s poplatky ještě níž, potom lidé nám nebudou utíkat.“

Jiří Řeháček

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace