Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na Táborsku a Netolicku teče zakalená voda. Došlo k poruše

TÁBORSKO/PRACHATICKO - V průběhu posledních několika dní si řada obyvatel na Táborsku a Netolicku stěžovala na zhoršený stav pitné vody. Problém s kvalitou pitné vody v Netolicích na Prachaticku je přitom dlouhodobější. Přes mnohá opatření došlo v posledních dnech k jejímu zhoršení. Bylo proto rozhodnuto v případě Netolicka o odkalení páteřního řadu, který má ve správě Jihočeský vodárenský svaz, což však situaci paradoxně dočasně zhoršilo.

 

Problém s vodou je i na Táborsku. Podle vyjádření Čevaku a JVS je zakalení pitné vody na Táborsku způsobeno vyšším obsahem železa. Tento stav způsobila havárie kuželového uzávěru na nátoku do vodojemu Sv. Anna. Zakalenou vodu zaznamenali lidé v Táboře, Sezimově Ústí, v Plané nad Lužnicí, v části Soběslavi, Košic a Doubí.

„Vlivem poruchy došlo tento týden k nekontrolovanému nátoku vody do vodojemu Sv. Anna. Potrubím proudilo téměř trojnásobné množství vody, než je běžné. Změnou rychlosti proudění vody se uvolnily usazeniny v potrubí, a to způsobilo zakalení vody,“ vysvětlil František Rytíř, provozní náměstek JVS.

Jihočeský vodárenský svaz situaci řeší odkalováním vodovodního řadu, k podobným opatřením přistoupila také společnost ČEVAK. V  případě poruchy na klíčové „dopravní tepně" pitné vody se však zákal může projevit i s časovým zpožděním.

Zakalenou vodu raději nepít

Zakalenou vodu doporučujeme nekonzumovat, dokud znovu nepoteče z kohoutku čirá. Pokud by přece jen došlo k jejímu požití, není nutné se ničeho obávat. Voda je zdravotně nezávadná a je pod stálou kontrolou a dezinfekcí," uvedl Lubor Tomanec, provozní ředitel ČEVAK. Navíc jsou prováděny průběžné laboratorní rozbory u obou společností, které prokazují zdravotní nezávadnost.

Podobně je to tak na Prachaticku v Netolicích a okolí. „Na řešení intenzivně pracujeme, síť odkalujeme, vyhodnocujeme rozbory vody. Přestože ani v tomto případě nepředstavuje konzumace vody zdravotní riziko, vzhledem k jejím senzorickým vlastnostem jsme zajistili náhradní zásobování obyvatel Netolic pitnou vodou. Ve městě jsou rozmístěny čtyři cisterny,“ doplnil Lubor Tomanec.

Na odstranění problému s kvalitou vody v obou částech Jihočeského kraje úzce spolupracují zaměstnanci obou firem, tedy společnosti ČEVAK a Jihočeského vodárenského svazu.

K obnovení bezproblémové dodávky vody na Netolicku dojde během pátečního večera. Na Táborsku zbývá dořešit zásobení z vodojemu Sv. Anna, tedy části města Tábor a Sezimovo ústí. Na tom pracovníci JVS a ČEVAK intenzivně pracují.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Bahno 

  Reagovat

   

  Hnus se v tom biť jen koupat,člověk napustí dítěti vanu a najednou takovej hnus a špína rezatá a ještě ve vodě plavou viditelný částice nebo nevim čím,to pojmenovat,aby to bylo výstižné :-/ To rovnou vypustim,ppže se štítim tím dítě umejt ještě z toho bude mít nějaké kožní problémi,kůže malých dětí je sakra citlivá :-/ To by měl být kubík stáčené pitné vody za pakatel,jestliže máme a musíme snášet tenhle hnus,platíme si přece za čistou,čirou a nezávadnou vodu a pak tohle?

  Vloženo 24.10.2015 11:31:34

 • Jana 

  Reagovat

   

  To automaticky předpokládáme všichni a uvítáme o tom informaci. Snad nikdo nemůže čekat, že budem platit stovku za kubík špíny.

  Vloženo 23.10.2015 20:39:05

 • Bláto 

  Reagovat

   

  doufám,že taky bude zohledněna cena vodného a stočného jak u teplé užitkové vody tak u studené užitkové vody

  Vloženo 23.10.2015 20:29:17

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace