Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Myslivecký ples

    sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

    K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

  • Retro disco s Milošem Zemanem

    sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Nechtěnci z Plané mají za sebou zdařilou divadelní premiéru

Před začátkem v zákulisí... , Autor: L. Kolářová

Před začátkem v zákulisí...     Autor: L. Kolářová

PLANÁ NAD LUŽNICÍ - Ve středu večer absolvoval nový divadelní spolek Nechtěnci z Plané generálku pro třicítku přátel a známých. Ve čtvrtek před sedmou večer herci v zákulisí s napětím čekali, jestli přijdou diváci i na premiéru. Nastudovali pro ně komedii Petra Tomšů Rytířova dcera. A diváci nezklamali. Sál plánské sokolovny se zaplnil a diváci vytvořili výbornou kulisu.

 

Režisér ochotníků Dušan Menšík se přistěhoval z Týna nad Vltavou. Tam působil v souboru Vltavan na otáčivém hledišti. Po přistěhování do Plané nejdříve pracoval jako učitel v mateřské škole, dnes pracuje ve firmě, která vyrábí hračky. A brzy kolem sebe shromáždil partu nadšenců, kteří se nechali zlákat pro divadlo. Na premiéru se přijeli podívat i bývalí kolegové z týnského Vltavanu. 

Dušan Menšík prozradil, že vybral hru od Petra Tomšů, autora, který dává své hry na internetu bezplatně souborům k dispozici. "Napřed mě zaujala hra Zase ti tupitelé, satira o zastupitelstvu, ale tím jsem nechtěl hned na začátku provokovat. Tak padla volba na Rytířovu dceru," prozradil režisér a první milovník v jednom. 

Do divadla se zapojili plánští opoziční zastupitelé z hnutí Zdravá Planá. Od února se zkoušelo v hospodě, tam byl ale prostor jen pro čtené zkoušky, pak se herci scházeli na faře. A poté se pokoušeli propracovat do městské sokolovny tak dlouho, až si dali název Nechtěnci. "Nakonec nám město sokolovnu zapůjčilo bezplatně a za to jsme rádi," dal se slyšet režisér. 

Děj hry má vtipnou zápletku - rytíř Provod se vrací z války a veze své dceři ženicha. Dcera ale během otcovy devítiměsíční nepřítomnosti otěhotněla s uhlířem ze vsi v podhradí a o jiného ženicha nestojí... Otec by si změny postavy u dcery snad ani nevšiml, jenže si z evropského boje u Kresčaku přivezl módní novinku - brýle. "Konečně jsem zabil víc nepřátel než našich," chlubí se po příjezdu domů, jak mu byly brýle užitečné. A tak se musí dcera s chůvou postarat, aby o brýle přišel...

Rytíře Provoda hraje plánský zastupitel Jiří Rangl ve své divadelní premiéře. A jeho kolega Zdeněk Žalud vystupuje i s manželkou Evou. Ta hraje těhotnou rytířovu dceru. "Mají se Zdeňkem tři děti a jak jsme začali zkoušet, po Plané se okamžitě rozneslo, že Žaludovi už zas čekají další dítě," bavil se režisér Dušan Menšík i v zákulisí. Na jevišti ho pak humor přešel, role původce požehnaného stavu rytířovy dcery Johanky nevěstila nic dobrého. 

Zbrojnoše, kteří Johanku během otcovy nepřítomnosti neuhlídali, si zahráli Pavel Novotný a Zdeněk Žalud, otcem vyhlédnutého postaršího nápadníka Drahotu hrál Pavel Kubec a chůvu, která si věděla v zapeklitých situacích rady, ztvárnila zkušená loutkoherečka Naďa Miksová. 

Výsledek se divákům velmi líbil a nešetřili aplausem, premiéra se vydařila. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace