Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Deskohraní s Michalem

    Úterý 18.2 16:00 až 18:00 - Knihovna pro děti a mládež, 1. patro, Tábor

  • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

    Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

Zobrazit všechny události
 

Obce a spolky se spojily proti úložišti jaderného odpadu, chtějí změnit dosavadní postup státu

BOŽEJOVICE - Obce a spolky, kterých se přímo dotýká příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu, se spojily a založily Platformu proti hlubinnému úložišti. Jejím hlavním cílem je změnit dosavadní postup státu v této záležitosti a posílit rozhodovací pravomoci obcí v této problematice.

Členské shromáždění Platformy proběhlo dnes v Božejovicích a zvolilo si své mluvčí, kteří se budou vždy po půl roce měnit. Prvním mluvčím Platformy se stal Petr Klásek, starosta Chanovic, kterého po šesti měsících vystřídá místostarosta Jistebnice Jiří Popelka. Platforma má v současné době 25 členů, mezi nimi je například Jistebnice, Pluhův Žďár, Okrouhlá Radouň nebo spolek Jaderný odpad, děkujeme nechceme. Další členové budou pravděpodobně přibývat.

Členové Platformy chtějí prosazovat hlavně širší diskusi o problematice jaderného paliva a různých způsobech řešení. Mělo by se pak zvolit to, které je nejbezpečnější, a které bude mít co nejmenší dopady na život lidí i na životní prostředí.

Zároveň by Platforma chtěla zastavit probíhající průzkumné práce a přehodnotit zastaralý časový plán. Vytipovaných sedm lokalit pro úložiště bylo stanoveno v rozporu s názory obcí a jejich obyvatel.

Členové Platformy dále požadují naprosto průhledný a otevřený proces hledání řešení. Všechny dokumenty potřebné k objektivnímu posouzení návrhů musí být veřejně dostupné a projít odbornou i veřejnou diskusí.

Dalším požadavkem je přijetí takových zákonů, které by zajistili dotčeným obcím možnost účinně se bránit proti rozhodnutím shora. Na rozhodnutí o možném úložišti jaderného odpadu chtějí mít obce větší vliv, což podporuje také evropská směrnice Rady 2011/70/EURATOM.

S těmito požadavky budou zástupci platformy oslovovat zodpovědné politiky, úřady, ale i veřejnost, a to nejen v České republice.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace