Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Místní kolo soutěže

  středa 22.1 17:00 - Blatná, ZUŠ

 • Stopem se psem v Asii

  středa 22.1 17:00 - Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173, Jindřichův Hradec

  Beseda.

Zobrazit všechny události
 

Plán na věznici Všechov: Odpor lidí a obcí Vězeňskou službu nezajímá. Hledá okliku

V dubnu dali lidé ze Všechova a Zahrádky najevo, jak jim na prostoru bývalého letiště záleží i tím, že uspořádali jarní úklid plochy. , Autor: Vít Řezáč

V dubnu dali lidé ze Všechova a Zahrádky najevo, jak jim na prostoru bývalého letiště záleží i tím, že uspořádali jarní úklid plochy.     Autor: Vít Řezáč

TÁBOR – V Klokotech a některých obcích v okolí Tábora se v poslední době rozšířila zpráva, že věznice na Všechově nebude. Ministerstvo obrany prý podalo žádost, aby se plocha letiště opět převedla z ministerstva spravedlnosti na obranu. Potvrdil nám to i předseda zdejšího osadního výboru Jiří Lešek. Říká se, že se má zde znovu obnovit záložní vojenské letiště pro v budoucnu rozšiřované letiště v Bechyni.

 

Jak se ukazuje, šlo jen o fámu. "V posádce Bechyně se nachází 15. ženijní pluk. Není v plánu zde rozvíjet nebo obnovovat další základny. Není záměr ani používat bývalé vojenské letiště Všechov jako záložní letiště," odpověděla na dotaz Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády ČR.

Vězeňská služba se ale evidentně svého záměru využít bývalé letiště na Všechově nevzdává. Zřejmě se drží starého moudra - když to nejde dveřmi, vlezeme tam oknem. V případě jejího dlouhodobě avizovaného záměru vybudovat na bývalém vojenském letišti na Všechově věznici pro 800 odsouzených za dvě miliardy korun podle všeho nehraje s městem příliš čistou hru.

Při schůzce s vedením Tábora v lednu 2019 náměstek Vězeňské služby Simon Michailidis uvedl, že v žádném případě nechtějí postupovat silou. Chápou odpor místních vyjádřený peticí s více než 7 000 podpisy a budou je postupně přesvědčovat na besedách. Nic takového se ovšem nestalo.

Vězeňská služba zřejmě vyhodnotila situaci tak, že s míněním lidí dotčených obcí, vedením Tábora i platným územním plánem nepohne, dala se tedy cestou okliky. Jihočeský kraj bude bude příští rok rozhodovat o nových zásadách územního rozvoje, a tak bylo nejjednodušší cestou podání návrhu na změnu. Vězeňská služba podala kraji návrh na vyčlenění pozemků na všechovském letišti pro výstavbu věznice 16. dubna. Pokud by ji krajští zastupitelé schválili, pak má Tábor smůlu. Krajský územní plán rozvoje je totiž nadřazen táborskému, takže by nezbylo, než se podřídit.

Město Tábor i obce dál nesouhlasí

Návrh na změnu ovšem podala Vězeňská služba v dubnu kdy už muselo být jasné, že ministryně spravedlnosti Benešová výstavbu nových věznic stopne, ač s tím oficiálně a veřejně vystoupila až v červnu.

Vedení Tábora ovšem nezaspalo. „Město vyjádřilo kraji formální nesouhlas se zpracováním nového námětu změny územního rozvoje Jihočeského kraje, kdy se v lokalitě všechovského letiště objevuje možnost výstavby věznice," uvedl pro tisk starosta Tábora Štěpán Pavlík. „Stejně tak postupoval osadní výbor Klokot, obcí Balkova Lhota, Svrabov, Nasavrky a občanské sdružení Zahrádka – Všechov," doplnila členka petičního výboru NE věznici Alice Švehlová.

Do věci se vložil také senátor Jaroslav Větrovský. „Úhybný krok Vězeňské správy byl pro nás přinejmenším neočekávaný," přiznal Větrovský. „Stále se intenzivně touto situací zabývám a komunikuji s ministerstvem spravedlnosti. Aktuální informace stará jen několik dní je ta, že v tomto volebním období se s výstavbou věznice na Všechově nepočítá. Vězeňská služba však chce mít údajně územní rezervu na léta příští, proto žádost na změnu v plánu územního rozvoje kraje nestáhne. Uvidíme jak rozhodnou krajští zastupitelé, ale je třeba mít se na pozoru. Pokud změna na kraji projde, stavět se může začít v příštím volebním období třeba okamžitě, a to bez ohledu na názor lidí a obcí," dodal Větrovský.

 

Diskuse k článku - 22 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nevím, proč se o tom pořád píše a diskutuje, když je to tak jednoduché. Pokud MS pozemky vlastní a bude nebo už je ve státním zájmu věznici tam postavit, tak kraj v pohodě změní územní plán rozvoje a věznice tam prostě bude. A petice proti může podepsat celý okres a formální nesouhlas může táborská radnice vyslovovat každý den. Radním je to jasné a hrají jenom divadlo na lidi. Příští volební období začíná už za dva roky a jak správně říká senátor, začít se může hned, bez ohledu na názory lidí a obcí. A je to tak správně, protože jinak by se v ČR za chvíli kvůli pár lidem nepostavila ani psí bouda.

  Vloženo 9.12.2019 16:08:43

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Předseda osadního výboru je nikým nevolená osoba schválená městem a je v podstatě převodní pákou mezi městem a občany. A měl by mluvit pouze za sebe nikoliv za obyvatele Klokot, Všechova atd. Chválím osadní výbor za adventní akce, popř. jiné akce kulturní, pro děti apod. a fandím mu v tom. Pro postoj k věznici ovšem nechť si založí petici.

  Vloženo 9.12.2019 09:49:52

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pokud se podaří zablokovat stavbu věznice, převede vězeňská služba pozemek ministerstvu sociálních věcí a to tu zřídí uprchlický tábor.

  Vloženo 9.12.2019 07:49:24

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ti by byla teprve paráda, určitě by se tam konaly ty volnočasové akce, všude samá zeleň a jezdila by tam MHD jenom elektrobusy, tak jak to níže chtěla nějaká paní. ????

   Vloženo 9.12.2019 13:26:21

 • Martin 

  Reagovat

   

  Věznice na Všechově bude. S tím nikdo nic neudělá. Je jen na schopnosti radních získat z toho co největší profit. Ale když jsem viděl problém se smrkem na náměstí, tak se schopností našich radních bude na stavbu Tábor ještě doplácet.

  Vloženo 8.12.2019 22:03:46

 • jan 

  Reagovat

   

  Představitelé města věznici a jiné využití odmítají, nicméně nepředložili žádný plán toho, jak by tyto pozemky získali do majetku města, a následně na nich něco smysluplného vybudovali. Taky jde o to, kde by na takové investice město vzalo peníze.

  Vloženo 8.12.2019 21:26:17

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace