Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Klavírní koncert

  Úterý 28.1 17:30 - Písek, Městská knihovna

 • Kytice – Divadlo Kašpar

  Úterý 28.1 20:00 - Divadlo Pod čarou, Písek

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Staročeský vánoční trh zaplnil Žižkovo náměstí v Táboře

TÁBOR – Nejenže nebylo dnes dopoledne na táborském Žižkově náměstí a v okolí kde zaparkovat, o zájmu návštěvníků prvního dne Staročeského vánočního trhu z daleka svědčily i méně obvyklé značky aut. Parking pod Střelnicí hlásil také Obsazeno. Davy lidí se prodíraly mezi stánky, všichni vypadali v pohodě. V centru se tak potkávali na kus řeči i Táboráci, kteří se jinak v průběhu roku nevidí.


Město vybíralo pečlivě a nedostalo se na jindy obvyklý sortiment cizokrajných prodavačů. Stovky návštěvníků mohly obdivovat tradiční uměleckořemeslnou výrobu od šperků, přes keramiku až po různé vánoční dekorace, či domácí výrobky pekařů, cukrářů a řezníků. Tentokrát nechyběl ani kolotoč pro děti. Vhod přišlo v chladném a mírně sněživém počasí tradiční občerstvení ve formě medoviny, punče či grogu. K vidění poté nebyly bílé myšky, ale velbloudi. A kdo dostal hlad, mohl na místě ochutnat bramboráky, trdelníky, sladké i slané palačinky a další pochutiny. K polednímu se v okolních restauracích na oběd téměř nenašlo místo.

K dobré zábavě hrál staročeské písničky šraml Péro za kloboukem. Lidé ale otevírali peněženky také pro dobrou věc. U stánku táborského Rotary klubu se vybíralo konzumací nápojů na charitu a Lenka Želivská a její kolegyně zase před Kostnickým domem podávaly několik druhů polévky, výtěžek půjde G-centru. K mání byla fazolová, rybí, cibulačka, houbová, krkonošské kyselo, kulajda, dršťková, zelňačka... Ženy ve stánku se nezastavily. Prodej pokračuje ještě do 17 hodin, i když některé polévky už hlásí vyprodáno.

První dopoledne vánočního trhu nemělo chybu. Kdo ještě nestihl na Žižkovo náměstí dorazit, může i zítra, v neděli 15. prosince. Kromě zmíněného je připraven i doprovodný program. Prostřednictvím Divadla Studna můžete zažít vánoční příběh o Marii, Josefu a jejich synovi. Kromě andělů na chůdách a žongléřů jistě potěší kramářské písně. Staropražští Pardálové zazpívají nejznámější písně "šlapeťácké" staropražské, lidové a také nejpopulárnější hity Karla Hašlera i koledy a melodie s vánoční tématikou. O kapele Motovidlo platí doslovně: hraje od Bacha po Vlacha. Ty nejznámější české koledy v libozvučném a originálním hudebním obsazení zazní v podání Staročeských koledníků.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Honza 

  Reagovat

   

  Sorry, ja jsem snad nic ala masa neviděl. Je mě vás fakt líto. Víte vůbec o čem jsou vánoce, vy chudáci??

  Vloženo 14.12.2019 18:55:33

  • Josef 

   Reagovat

    

   Určitě ne o kníkání v kostele. Aspoň pro mě

   Vloženo 14.12.2019 20:16:15

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace