Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

V pátek ráno začnou v Táboře káňata plašit havrany

TÁBOR - Káňata Harrisova, jejichž úkolem bude plašit kolonie hlučných havranů na Pražském sídlišti, poprvé vzlétnou v pátek 14. února zhruba od 9 hodin. Jak informoval Jiří Rozum z městského Odboru životního prostředí, do města přijedou první den dva sokolníci a dva dravci. „Sokolníci mají připraveny až čtyři káňata, která použijí podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Plašení poběží i přes víkend," uvedl Jiří Rozum.

 

Město Tábor se k tomuto opatření přiklonilo na základě tzv. odchylného postupu, o jehož stanovení požádalo státní správu. Zatím nelze předjímat, zda se plašení havranů osvědčí. Prakticky nikdo nemá s podobným krokem zkušenosti. Tábor je zřejmě první samosprávou, která se o to pokusí. Záměrem je, aby káňata havrany plašila po dobu dvou týdnů, nelze však vyloučit, že doba bude kratší, pokud se ukáže, že metoda není efektivní.

Domovem kání Harrisových je Střední a Jižní Amerika. Na havrana si troufne, ale zároveň je tak malý, že se dostane do větví stromu. Město Tábor také letos pokračuje ve shazování hnízdních zbytků na okrajích kolonií. Obě opatření jsou reakcí na výsledky měření hlučnosti havranů, jak ho loni v květnu provedla Národní referenční laboratoř pro komunální hluk při Státním zdravotním ústavu v Ostravě. Ta městu nabídla, že provede srovnání s průmyslovým hlukem. Průzkum na sídlišti prokázal, že hluk od havranů je tak velký, že pokud by byl zdrojem průmysl, je možné ho označit za nadlimitní.

O přítomnosti dravců na sídlišti informoval odbor životní prostředí místní obyvatele formou letáčků. Majitelé menších psů by se měli Zborovské a Buzulucké ulici na Pražském sídlišti při venčení svých mazlíčků měli raději vyhnout.

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 • Bude sranda, 

  Reagovat

   

  až tento pokus dopadne naopak a havrani si troufnou na káňata a začnou plašit oni je. Ono je v Táboře v posledních letech totiž dobrým zvykem, že se všechno dělá opačně.

  Vloženo 13.2.2020 19:34:59

  • Jiří 

   Reagovat

    

   velký myslitel

   Vloženo 14.2.2020 06:04:33

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Opačně a nebo JINAK ?

   Vloženo 14.2.2020 10:40:16

   • Bude sranda 

    Reagovat

     

    Správná poznámka. Měl jsem napsat místo opačně JINAK. Pro MÚ Tábor je to výstižnější.

    Vloženo 14.2.2020 10:55:26

    • Nebude sranda 

     Reagovat

      

     Proč ne JINAK? To se mají radši vrátit zatuchlé vody s ODS a ČSSD se staronovými kádry (Dědič)??

     Vloženo 14.2.2020 12:41:22

     • Bude sranda 

      Reagovat

       

      Proč ne JINAK? Protože s nimi nebude místo pro cirkusy v dopravě ani cirkusy na radnici které nyní za jejich notného přispění na radnici jsou. Cirkusy. To je pro JINAK nosné téma.

      Vloženo 14.2.2020 13:04:16

« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace