Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Klavírní koncert

    Úterý 28.1 17:30 - Písek, Městská knihovna

  • Kytice – Divadlo Kašpar

    Úterý 28.1 20:00 - Divadlo Pod čarou, Písek

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

V programu vánočního jarmarku v Pluhově Žďáru vystoupil operní zpěvák Vratislav Kříž

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

PLUHŮV ŽĎÁR – V sobotu 7. prosince se na návsi v Pluhově Žďáru a na zámku koná vánoční jarmark. Množství stánků doplňuje bohatý program. Večer od 20 hodin je taneční zábava. Koledy dopoledne zazpívaly děti z místní mateřské školy. Po nich zatančily před venkovním pódiem mažoretky ze Soběslavi. Nejmladší z nich byla šestiletá Eliška Zavadilová. Po malé přestávce se lidé přesunuli do sálu hospody. Pro návštěvníky byl před polednem nachystaný pěvecký bonbónek. Svůj malý koncert jim zazpíval operní pěvec barytonista Vratislav Kříž, někdejší dlouholetý sólista opery Národního divadla. Na klávesy ho doprovodila varhanice Martina Pechová ze Soběslavi. Odpoledne byla pro děti nachystaná pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V 17 hodin rozsvítí rostlý vánoční strom.

 

Vratislav Kříž pochází z nedaleké Dírné, kde prožil dvacet let. „V současnosti se věnuji koncertnímu zpívání a pořádání open air akcí. V příštím roce v červnu chystáme ve Vlašimi představení Verdiho opery Rigoletto se souborem z Divadla F. X. Šaldy z Liberce a sólisty a hostujícími z Národního divadla. V Jindřichově Hradci bude představení v obdobném složení v srpnu, a bude to opera Trubadúr opět od Giuseppe Verdiho," uvedl pro web Jihočeských týdeníků Vratislav Kříž. Vzorem pro operního pěvce byl barytonista Václav Zítek, ke kterému chodil na hodiny zpěvu.

Ve velkém sále hospody si třeba árii z Mozartovy opery Figarova svatba, dvě z Biblických písní Antonína Dvořáka, koledu Jana Jakuba Ryby a vánoční píseň Adeste fideles se zájmem vyslechlo spousta posluchačů. Mezi nimi i Helena Csögör, která žije v Anglii. Pochází ze severní Moravy a v jižních Čechách má širší rodinu. „Jsem moc ráda, že jsem si mohla vystoupení Vratislava Kříže poslechnout. Vždy v létě rádi navštěvujeme jeho koncert v Dírné," řekla Helena Csögör.

Stánky se zajímavým zbožím a občerstvením byly jednak venku na návsi a také uvnitř v sále.

Například ošatky, velké koše z proutí, husí hnízda nabízeli bratři Martin a Michael Myškovi z Křížence u Vyšetic nedaleko Šebířova. „U nás už plete proutěné zboží čtvrtá generace. Děda Jaroslav, kterého to naučil jeho otec, strýc Karel a pak my a třetí bratr Jiří," svěřil Martin Myška, který i návštěvníkům předváděl pletení malého koše.

Různorodou keramiku i se srdíčky měla na svém stánku Kateřina Netolická, která provozuje s kolegyní keramickou dílnu v Mnichu u Kamenice nad Lipou.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace