Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Táborský truc za všechny prachy. Konkrétně za čtyři tisíce

V pondělí 24. června se na táborském zasedání zastupitelů čeká opakování tragikomedie s volbou do dozorčí rady Vodárenské společnosti Táborsko. Společnost, která spravuje vodohospodářský majetek trojměstí Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí, řídí tři starostové jako jednatelé. Dozorčí rada je čtyřčlenná. Po komunálních volbách už do ní nominovalo město Tábor Miloše Tuháčka za koaliční Piráty, Planá nad Lužnicí radního Radka Šrůmu a Sezimovo Ústí obsadilo funkci předsedy dozorčí rady Martinem Klímou. Čtvrté místo má obsadit Tábor jako největší ze zastoupených měst a 24. června se už potřetí bude řešit, kdo nahradí Ladislava Novotného, jehož mandát 16. června skončil.

 

V polovině dubna se hlasovalo poprvé. Na funkci kandidovala bývalá táborská starostka Hana Randová z opozičního uskupení Tábor sobě. Přednesla výčet svých kvalifikačních předpokladů. Proti ní byl nominován Ladislav Šedivý z KSČM, který s tímto oborem nikdy nic společného neměl. Prohlásil, že kvality své rivalky nezpochybňuje, ale podle něj stejně ve společnosti rozhodují tři starostové jako jednatelé. "Papíry pro jednání dozorčí rady si umím přečíst taky," sdělil Šedivý. V kuloárech se pak debatovalo o tom, že zástupce KSČM byl koaličním kandidátem jen proto, aby komunisté jistili koalici záda, kdyby někdy při potřebném hlasování někdo z těsných 14 koaličních zastupitelů chyběl. Taková trochu trafika.

Randová pak s podporou 13 hlasů jen o jeden hlas neprošla, Šedivý jako vpodstatě koaliční nominant získal dokonce jen 11 hlasů. Značilo to, že ho nepodpořili ani někteří z vládnoucí koalice, kteří zřejmě neměli na tyto politické výměnné obchody žaludek. Zvolen nebyl nikdo a v květnu se mělo hlasovat znovu. Bod ale vedení města na začátku květnového zasedání stáhlo z programu. Místostarostka Michaela Petrová to odůvodnila: "Není žádný nominant, který by měl nadpoloviční většinu hlasů." "Jak to můžete vědět, když je volba tajná?," ptal se zastupitel Milan Basík z klubu Tábor sobě. Starosta Štěpán Pavlík zopakoval, že není znám kandidát, který by byl schopen získat potřebných 14 hlasů. "Tak tu nehrajte hru, že to místo je údajně pro opozici," podotkl František Dědič z ODS. Basík pak znovu navrhl Hanu Randovou, tentokrát v její nepřítomnosti.

Opozice, která si vynutila další hlasování o Haně Randové, byla vzápětí potrestána tím, že jedenáct zastupitelů v tajné volbě vůbec neodevzdalo hlas a Randová tentokrát získala pouze osm hlasů, nejspíš opozičních. Ředitel Vodárenské společnosti Táborsko Milan Míka poté pro Týdeník Táborsko sdělil, že o odborných kvalitách Hany Randové nemá pochyby. "Jistěže je pro tu funkci fundovaná. Byla tu už i předsedkyní dozorčí rady," podotkl Míka.
Ve čtvrtek 6. června pak ředitel Míka informoval o chystané valné hromadě na zastupitelstvu Sezimova Ústí. Mimo jiné podotkl, že táborští zastupitelé se sejdou dva dny před valnou hromadou VST, tedy 24. června. Zatím prý však průchodného kandidáta do dozorčí rady vedení Tábora stále nemá. "Momentálně to vypadá, že čtvrté místo v dozorčí radě za Tábor zůstane neobsazené. Může to tak fungovat, pokud budou tři zbývající členové chodit vždycky v plném počtu. Tři nadpoloviční většinu zajistí," zmínil Míka.

Každého napadne, o jak lukrativní post se asi jedná, když je kolem něj taková bitva. Člen dozorčí rady VST pobírá 4000 korun měsíčně! Což je možná atraktivní pro penzistu z KSČM, ale těžko pro ředitelku odboru na Správě hmotných rezerv v Praze, kde pracuje Randová. Takže ta nejspíš nabízí opravdu jen práci, o kterou ale kupodivu nestojí žádná z politických stran, volajících v době kolem voleb po obsazování míst v orgánech městských firem výhradně odborníky.

Zvláštní, jak i nové strany se rychle učí staré manýry - přidělování trafik a vyřizování politických účtů. A kdesi vzadu se krčí zájem o chod vodárenské firmy.

 

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Patrick Lam 

  Reagovat

   

  Koukám, že v strukturách města přesluhují struktur z devadesátek

  Vloženo 23.6.2019 11:28:53

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Někteří zastupitelé jsou na radnici skoro 25-30 let. Určitě je zde spousta osobních, ekonomických a jiných vazeb a občané Tábora jsou jaksi zajatci tohoto klientelistického uspořádání. Piráti už jsou zpacifikování, že všech stran, počínaje Randovou, Dědičem i T2020 a JINAK!. ANO bez Maxové jsou jen diváci. Ale vlastně, co jsme si zvolili tak máme. A věru není to pro Tábor úplně dobrá zpráva. Klasickým případem je zbodaná přeložka Chýnovská-Vožická.

  Vloženo 21.6.2019 07:34:28

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nejen zastupitelé, ale i řada úředníků na radnici. Stačí se podívat na radniční telefonní seznam. Vypadá to na rodinný podnik. A to vše platíme z naších daní !!

   Vloženo 21.6.2019 09:35:46

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Z tvých dávek nic neplatíš, neboj. :-)

    Vloženo 21.6.2019 10:40:39

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Platí mnohem víc daní než ty, ale hodně z toho jde do kanálu. Asi tobě a takovým, co píší glosy jako ty, protože za mé peníze na to mají hodně čau....

     Vloženo 21.6.2019 12:26:14

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace