8. 1. 2019 22:15 Aktualizováno

Tajemník netolické radnice čelí obžalobě u soudu. Ředitel krajského úřadu odpovídá, zda může být dál ve funkci

PRACHATICKO – Prachatický okresní soud řeší trestní kauzu, ve které je obžalován tajemník městského úřadu v Netolicích Tomáš Koblenc. V případu jde o zhruba tři a půl roku staré události na městském úřadu a radnici v Netolicích, kde při změnách ve struktuře úřadu mělo dojít k tomu, že nebylo jasné, kdo má projednávat došlá podezření na přestupky. A zhruba dvacet jich proto projednáno nebylo. To obžaloba vidí jako maření úkolu úřední osoby.

 

Z účastníků soudního řízení se k němu nechce zatím nikdo moc vyjadřovat. Případ se už řeší u soudu déle než rok. Dnes soud vyslýchal některé svědky a jednání odročil na březen. „Tomáš Koblenc je obžalován z přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti podle § 330 odst. 1, odst. 2 písm. a) trestního zákoníku,“ řekla mluvčí prachatického okresního soudu Vendulka Pozniaková.

Tomáš Koblenc se k případu v době soudního líčení nechce vůbec vyjadřovat. „Osobní stanovisko podávat nebudu,“ uvedl dnes. Případ nechce zatím komentovat ani netolický starosta Vladimír Pešek. „Tomáš Koblenc zůstává tajemníkem, víc se k tomu ale vyjadřovat nechci,“ řekl dnes k dotazu našeho portálu.

Komplikovaný se vyšetřoval zhruba dva roky a přes rok je u soudu. K dispozici jsou k němu jen neoficiální informace, podle kterých jde v případu o to, že na netolickém městském úřadu nebylo v roce 2015 projednáno zhruba dvacet oznámení na přestupek s tím, že tu nastala situace, ve které nebylo zřejmé, kdo je má projednávat. Tomáš Koblenc nastoupil na netolickou radnici jako tajemník v červenci roku 2015 a tento stav už tu zřejmě byl.

Ředitel Krajského úřadu v Českých Budějovicích Milan Kučera odpovídá na dotaz, zda může trestně stíhaný tajemník vykonávat dál svoji funkci a zda je v Jihočeském kraji takových případů víc: 

Krajský úřad Jihočeského kraje nemá pro tyto situace stanovena žádná vlastní pravidla, protože postup v takových věcech lze jednoznačně dovodit ze zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, především z § 4 tohoto zákona. 

Podle § 4 odst. 2 uvedeného zákona se za bezúhonnou pro účely tohoto zákona nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné správy, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí, jakoby nebyla odsouzena.

V současné době není tajemník MÚ Netolice odsouzen a platí základní zásada, že do doby pravomocného odsouzení se na něj hledí jako na bezúhonného ve smyslu výše uvedených ustanovení a platí tak jako v jiných případech presumpce neviny. Pokud by byl tajemník MÚ Netolice odsouzen za nedbalostní trestný čin v souvislosti s výkonem veřejné správy, pak by pozbyl jeden ze základních předpokladů pro výkon funkce úředníka a musel by být ze své funkce odvolán ve smyslu § 12 odst. 1 písm. a) výše zmíněného zákona, případně by se musel sám své funkce vzdát. Protože ale soudní jednání stále probíhá a není možné předvídat jeho konečný výsledek, může pan tajemník nadále zastávat svoje pracovní místo bez omezení.

V současné době neeviduje Krajský úřad Jihočeského kraje žádný obdobný případ z řad tajemníků obecních a městských úřadů v Jihočeském kraji. Přehledy o ostatních zaměstnancích obecních úřadů v kraji nemá krajský úřad k dispozici, protože statutárním orgánem zaměstnavatele vůči zaměstnancům obcí jsou jejich tajemníci. Právě tajemníci obecních a městských úřadů mají jako vedoucí úřadů pravomoc takové případy řešit, pokud k nim v praxi v jejich působnosti dojde.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.