Také jste otrokem 21. století? - Jižní Čechy Teď!




Také jste otrokem 21. století? - Jižní Čechy Teď!
24. 11. 2019 8:12

Také jste otrokem 21. století?

Technologie jsou dnes nedílnou součástí našeho života. Ulehčují nám práci, jsou zdrojem informací i zábavy, a to nejen pro teenagery. I když nám to nepřijde, všichni jsme na nich více či méně závislí. Mnozí si nejspíš ani nedokážou představit den bez brouzdání po internetu, večer bez televize či cestu do školy bez sledování sociální sítě. Ocitli jsme se v zajetí moderních technologií. Jak tedy zůstat v obraze, ale nestát se závislými na mobilních zařízeních a jiných obrazovkách? Stačí jednoduše směřovat k digitálnímu minimalismu.




 

Digitálním minimalismem se rozumí umírnění a zefektivnění používání technologií v našem životním stylu. Přednášku o tom, jak toho docílit, zorganizovala v naší škole ve čtvrtek 31. října Městská knihovna v Táboře. Besedou nás provedl terapeut pro osobní rozvoj Matěj Krejčí. Soustředili jsme se třeba na to, jak efektivně využívat určité aplikace a vyvarovat se těch, které nám pouze kradou čas, jak zůstat společenským člověkem a nezměnit se na online příšeru nebo jak se vyhnout různým nebezpečím na sociálních sítích. Není to totiž o tom vyhodit hned počítač a telefon z okna, ale využívat je tak, aby byly našimi sluhy, nikoli pány.

Nejvíce se závislost projevuje u generace Z, tj. u lidí narozených od roku 1990 do současnosti. Průměrný příslušník generace Z stráví na chytrém telefonu asi čtyři hodiny denně, někdy i více, z toho většinu času na sociálních sítích. Telefon otevře přibližně 100 krát za den. Aby zkontroloval upozornění, zapíná obrazovku téměř každých pět minut. Existují aplikace jako QualityTime nebo Screen Time, které měří, jak dlouho je na mobilu zapnutá obrazovka. Je dobré si jednu z nich stáhnout.

Zasílání upozornění aplikacemi není vůbec náhodné. Sociální sítě jako Instagram nebo Facebook dokážou na základě rychlosti prohlížení příspěvků rozpoznat, že se uživatel chystá z platformy odejít. A tak zašlou upozornění, aby znovu upoutaly jeho pozornost. Podobné aplikace si na sebe vydělávají především sdílením cílených reklam. Ty propagují to, co uživatel nedávno vyhledával. Denně jich tak můžeme nevědomky vidět až neuvěřitelných 8000. Přitom existuje jednoduché řešení – vypnout personalizované reklamy v nastavení prohlížeče. Navíc trávení většiny času na internetu může rovněž vést k odkládání povinností neboli k prokrastinaci. Prokrastinace jako jeden z příznaků závislosti je velkým problémem současné generace. Dalším příznakem závislosti je třeba i nervozita, když nemáte mobilní telefon u sebe.

Dalším nebezpečím na sociálních sítích jsou internetoví predátoři, lidé s falešnými účty, kteří se od uživatelů snaží získat informace za účelem následného vydírání. Proto nepřijímejte žádosti od neznámých lidí, neodpovídejte jim na zprávy a soustřeďte se na opravdové věci. Protože chytří lidé jsou ti, kteří vědí, čemu nevěnovat pozornost.

Kateřina Janušová, Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.