Téma nového píseckého bazénu přináší spoustu otazníků

S kritikou se setkal i fakt, že veřejnost dosud neviděla zadání, jaké pro tvorbu studie architekti dostali. A zveřejněny dosud nebyly ani dokumenty z jednání pracovní skupiny pro kasárna. Písecké postřehy zjistily, že město nechalo prodloužit platnost stavebního povolení na nový bazén pod lesnickou školou, kde už byla stavba naprojektovaná. Nezačalo se stavět hlavně kvůli rostoucím cenám a zrušenému výběrovému řízení, po kterém přišel další názorový veletoč zastupitelů a odsouhlasení přípravy projektu v kasárnách.
Stavební povolení
Vedoucí odboru výstavby a územního plánování městského úřadu v Písku Josef Jambura uvádí, že prodlužování platnosti stavebního povolení je běžnou praxí. Podle zjištění redakce byla lhůta prodloužena dva měsíce před loňskou dubnovou schůzí zastupitelstva, kde padlo nové rozhodnutí o umístnění komplexu v kasárnách. Potvrzuje to i Josef Jambura. „Platnost stavebního povolení byla prodloužena rozhodnutím ze dne 4. února 2019, které nabylo právní moci 22. února 2019,“ řekl Jambura. Stavební povolení pod lesnickou školou tedy platí do 21. dubna 2021.
„Nejedná se o žádný mimořádný postup. Je běžné i pochopitelné, že při změně stavebního záměru je platnost původního povolení prodlužována do doby než nabude právní moci povolení pro obdobnou stavbu umístěnou na jiném místě. Může se stát, že nově koncipovaná stavba, umisťovaná v nové lokalitě, s lepším napojením na dopravní a technickou strukturu, nakonec stavební povolení nezíská, ať již z důvodu nesouhlasného závazného stanoviska dotčeného orgánu nebo z oprávněných námitek a odvolání některých účastníků řízení či různých obstrukcí,“ popisuje Jambura.
Podle něj by bylo nezodpovědné a finančně a časově náročné, kdyby město nechalo pravomocné stavební povolení propadnout a pak se pokoušet o nové na stejném místě. „Výsledek správního řízení nelze nikdy předjímat a v dané lokalitě by již stavba nemusela pravomocné povolení získat, a to i přesto, že je stejná jako již dříve pravomocně povolená. S časem se totiž mění jak zákony, tak i účastníci řízení,“ zmiňuje Jambura.
Nejasná doprava
Na vodě zůstává také otázka dopravního napojení kasáren. Zástupci města na první veřejné debatě uváděli, že mají přísliby spolupráce Ředitelství silnic a dálnic na spolupráci pro napojení tahu I/20. Ředitelka správy ŘSD v Českých Budějovicích Vladimíra Hrušková redakci jen obecně sdělila, že ve čtvrtek 30. ledna se konala schůzka se zástupci Písku. „Byli jsme informováni o záměru vybudovat místo bývalých kasáren novou městskou část. Za ŘSD byla předána směrnice, která řeší postup ředitelství k žádosti o připojení na silnice první třídy. Na ŘSD bude zaslána žádost a situace dopravního napojení tohoto záměru k vyjádření pro potřeby schválení územní dokumentace,“ uvedla Hrušková.
S Jihočeským krajem se chce město dohodnout na úpravě mostu u Cadillacu, ze kterého projektanti navrhli přímý sjezd do kasáren. Hned po představení rozpracované studie zaslal kraj redakci komentář, ve kterém popírá, že se by se s městem dohodl na spolupráci a financování. Podle vyjádření Jihočeského kraje to tak mělo na besedě zaznít, ale ze záznamů to patrné není. Na besedě se mluvilo o plánu dohody v případě úprav zmíněného mostu, ale kraj překvapivě zaslal komentář k napojení kruhového objezdu z Pražské a Dvořákovy ulice. „Takovou investici Jihočeský kraj financovat nemůže, neboť výstavbu případného čtvrtého ramene kruhové křižovatky, které bude součástí místní komunikace, musí zajistit její vlastník,“ uvedl kraj.
Místostarostka Písku Petra Trambová (Pro Písek) potvrzuje, že s Jihočeským krajem město ještě nejednalo. „O žádném jednání ani o financování, pokud si dobře pamatuji, na besedě zmínka nepadla,“ říká. „Čtvrté rameno od Dvořákovy ulice, neboli propojení na Nový most, je v územním plánu města Písku zakotveno už od roku 2005. Tam se tedy nic nemění. A co se týká mostu u Cadillacu, který je ve vlastnictví kraje (bez nájezdových ramp), ten zůstává bez větších změn. Až budeme mít detailnější dokumentaci s přesnými úpravami, s krajem budeme samozřejmě jednat. Zatím ale nemáme takové podklady, které bychom mohli předložit a už vůbec se bavit o jakémkoliv financování. To je zatím předčasné,“ dodává Petra Trambová.
Jak šel čas
Celá anabáze trvá už zhruba od roku 2012, kdy se zvedla vlna nevole proti záměru města vybudovat na místě stávajícího bazénu ze 70. let nové aquacentrum odhadem za 194 milionů korun. Stávající bazén bylo v plánu zbourat. Tehdy vadilo, že by novostavba aquacentra měla stát pod historickými hradbami a v referendu v lednu 2013 převážil názor občanů, aby se aquacentrum stavělo na jiném místě. Od té doby v Písku probíhá přetahovaná, zda stavět bazén v bývalých kasárnách nebo pod lesnickou školou. O vývoji vypovídají přiložené články. Mezi občany, kteří se mezitím stále koupou ve starém bazénu, se už ale začínají ozývat i hlasy, že by bylo nejlepší bazén zrenovovat na nynějším místě. Vedení města se zas netají názorem, že by se mu líbil návrat záměru pod lesnickou školu. To ale zastupitelstvo loni na podzim zamítlo a dalo zelenou projektování v kasárnách. Nyní ovšem vypukly debaty, jestli místo navrhované za křižovatkou u Cadillaku jsou ještě vůbec kasárna…
Diskuse k článku