Teplárna Strakonice hledá úspory a investuje. Co rozhoduje o ceně tepla?

V minulém roce se podle ředitelky podařilo stabilizovat dodavatelskou základnu biomasy. „Pro posílení zásobování v zimních měsících jsme zajistili deponii vlákniny v Kuřimanech s kapacitou deset tisíc tun biomasy, kterou odčerpáváme i v letošním roce, čímž eliminujeme výkyvy cen,“ podotýká Jana Králíková. Nejvýznamnější nárůst výnosů podle teplárny představují tržby za dodávky tepelné a elektrické energie.
„V rámci investičních výdajů bylo vynaloženo 75 milionů korun na zařízení v hlavním výrobním bloku a v rozvodech tepla. S dotační podporou jsme realizovali akci uzavření chladicího okruhu a kondenzátoru za vysoutěženou cenu 50 milionů korun bez DPH,“ uvedla Jana Králíková. Připomněla, že v rozvodech tepla byla na teplárnu napojena SVJ v ulici Arch. Dubského.
Technický ředitel teplárny Roman Plíva popsal, že se připravuje koncepce přechodu parovodu na horkovod. „To předpokládá konkrétní výpočty, které je potřeba provést. Jsme ve fázi výběru konkrétní firmy, která to dokáže. Připravujeme návrh, jakým způsobem provést konverzi rozvodů,“ dodal Plíva s tím, že rozvody jsou rozsáhlé. „Byly tu návrhy už v roce 2020, ale je nutné je přepočítat podle aktuální situace,“ doplnil technický ředitel.
Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička se poté vedení teplárny ptal na dlouhodobé cíle. Když město investovalo po 20 milionech korun na výkup sítí a podílů drobných akcionářů, aby teplárnu prakticky řídilo samo, starostovi ve strategii teplárny chybí jasný cíl na udržení co nejnižší ceny tepla pro občany.
Na to mu ředitelka teplárny Jana Králíková odpověděla: „Cílem teplárny je nastavit takovou cenu tepla, která zabezpečí spravedlivý zisk a zároveň zajistí dlouhodobou stabilitu společnosti při poskytování tepelné energie a dodávkách elektrické energie.“ Přání co nejnižší ceny tepla podle ředitelky musí odpovídat technickým a ekonomickým podmínkám podniku.
Diskuse k článku