Trhat ovoce u silnic bez svolení majitele je přestupek - Jižní Čechy Teď!
16. 8. 2022 7:12

Trhat ovoce u silnic bez svolení majitele je přestupek

TÁBOR – Dlouhá léta panuje přesvědčení, že se nemá trhat ovoce ze stromů u silnic. Je prý plné olova a zdraví škodlivé. Milovníci čerstvých či zavařených plodů nebo pálenky mají přesto dilema. Okolo cest jsou na podzim ovocné stromy obsypané a vybízejí k očesání. Ale pozor, komu patří stromy, toho jsou i plody.

Pokud se ovocné stromy nacházejí na Táborsku podél silnic II. a III. třídy, pak jsou v majetku Správy a údržby silnic Tábor. Samozřejmě v případě, že rostou na jejích pozemcích. Máte tedy mít souhlas vlastníka, pokud si chcete natrhat ovoce z těchto stromů. Pokud ho nemáte, dopouštíte se přestupku a trestem může být pokuta až 1000 Kč

„Tak jako v celém Jihočeském kraji, tak i u nás pronajímáme ovocné stromy u silnic. Taxa je krajem centrálně stanovena, a to 50 korun bez DPH za jeden strom. Ale zájem není velký,“ konstatovala ředitelka táborské Správy a udržby silnic Radka Pavlíková. „Lidé si častěji natrhají ovoce sami a o povolení nepřemýšlejí. Kontrola by byla složitá, ne-li nemožná. Objíždět devět stovek kilometrů našich silnic II. a III. třídy je nereálné, nehledě na efekt. Pokud si už někdo jeden strom pronajme, stejně otrhá ovoce z dalších deseti,“ dodala.

A jak je to podle hygieniků se zdravotní škodlivostí ovoce od silnic? Není to evidentně tak zásadní problém. Případná kontaminace bývá většinou jen na povrchu plodu. Po jeho omytí jsou škodlivé látky téměř beze zbytku odstraněny. V konečném výrobku z plodů je proto nemožné určit, zda použité ovoce rostlo u silnice nebo v sadu. I certifikovaní pěstitelé ovoce ho několikrát za rok chemicky ošetřují proti nejrůznějším škůdcům a musí se rovněž dobře umýt. Stromy a jejich plody podél cest pracovníci hygienické stanice ani potravinářské inspekce nekontrolují. Jisté riziko však u švestek či jablek rostoucích u silnic přeci jen existuje. Jde ovšem jen o případy, kdy lidé jedí ovoce nemyté.

Silničáři ovocné stromy u komunikací nahrazují v posledních letech jinými dřevinami. K ovoci spadanému v příkopech se prý stahuje lesní zvěř a hrozí tak střety s automobily. Tento osud potkal také dožívající švestkovou alej u silnice z Klokot k Všechovu, kam dříve hojně mířili sběrači ovoce. Jak jsme si ověřili u dopravní policie, nehodu se zvěří v tomto úseku přesto nepamatují. Ředitelství silnic a dálnic zde vzhledem k novému trendu vysadilo před dvěma lety čtyřiadvacet nových stromů. Konkrétně višeň ptačí, která má posléze velkou korunu. Nové stromy byly vysazeny jako ze zákona povinná náhradní výsadba za vykácení stromů od mostu přes Jordán směrem na Všechov. Pokud pojedete kolem pak zjistíte, že téměř polovina z nich uschla. A zbylé švestkové stromy odcházejí věkem jeden za druhým. Žádná pěkná podívaná to není.

Nejvíce je na Táborsku podle silničářů kolem cest jabloní, vyskytnou se i švesky, jejich čas ale teprve přijde. Občas je vidět také třešně či višně, ty však mají již po sezoně. „Jablka jsou v okolí Tábora například u silnic směrem na Vlásenici, Jistebnici, Řepeč, Hlinici nebo Malšice. Zájem pronajmout si strom je však minimální. Letos se ještě nikdo nepřihlásil a loni se jednalo asi o pět lidí,“ upřesnil vedoucí cestmistr táborské SÚS Zbyněk Dařena.

Pokud se letos rozhodnete pro sběr jablek u silnic, nezapomeňte si stromy legálně pronajmout a ovoce ke konzervaci či spotřebě řádně umýt. Platí ovšem, že nejdokonalejší způsob zbavení se všech případných škodlivých látek z ovoce je určitě jeho destilace.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.