U hájenky Nechyba má vzniknout záchranná stanice zvířat


„Enviromentální centrum se záchrannou stanicí včetně nemocnice pro zraněná zvířata, jakou Ochrana fauny provozuje na Hrachově, chceme společně vybudovat i ve spolupráci s krajem a dalšími obcemi. Město Sezimovo Ústí chystá v sousedství obnovu rybníka Nechyba,“ uvedl místostarosta Tábora Radoslav Kacerovský.
Město Tábor připravuje sanaci hájenky, představilo zpracovanou studii, jak by mohlo vypadat její okolí, kde by vyrostly voliéry pro handicapovaná zvířata a ptáky, kteří se už nemohou vrátit do přírody. Za Ochranou fauny by šlo zpracování projektové dokumentace. „Ochrana fauny je schopna zajistit z dotací prostředky, dotaci by mohl poskytnout i kraj,“ zmínil místostarosta Kacerovský. Provozní náklady se odhadují na tři miliony korun ročně, podle Ochrany fauny by byly pokryty z grantů a ze vstupného. Město Tábor nyní přispívá Ochraně fauny 230 tisíc korun ročně. Zraněná zvířata z Tábora se odvážejí do stanice v Hrachově.
„Město Sezimovo Ústí musí ještě schválit určité změny územního plánu, protože podle současného znění by nemohly být u hájenky postaveny voliéry,“ zmínil místostarosta. Řekl také, že podle dohody obou měst by vzniklo odstavné parkoviště, auta by nezajížděla až k hájence, návštěvníci by si z parkoviště udělali procházku.
O směřování k cíli vybudovat na Nechybě enviromentální centrum se záchrannou stanicí město Tábor uzavřelo s Ochranou fauny memorandum o spolupráci.
Ochrana fauny podle místostarosty Kacerovského má i spoustu dalších plánů, mimo jiné projevila zájem provozovat na některých rybnících města takzvané šetrné hospodaření. Město Tábor vlastní 26 rybníků, vhodné pro toto využití by se teprve vytipovaly. Sloužily by pak pro edukativní programy, nikoliv pro intenzivní chov kapra. Část z rybníků má nyní v pronájmu Český rybářský svaz.
Diskuse k článku