banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Letní koncert pěveckého souboru Regina Vodňany

  středa 26.6 18:00 - Vodňany, Husův sbor

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Upravený návrh nové zonace šumavského parku je na stole a opět čelí kritice

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

ŠUMAVA – Projednávání nové budoucí zonace na Šumavě pokročilo do další fáze. Správa parku zveřejnila upravený návrh zonace, ke kterému dostala více než dvě stovky připomínek. Obce návrh dál kritizují a Jihočeský kraj také. Nyní se návrh posune už do legislativního procesu k vydání nové vyhlášky.

 

„Musím poděkovat všem, se kterými jsem se setkal ve věci nové zonace, za věcné a konstruktivní jednání. Uznávám, že to nebylo snadné, ale potvrzují, že převážná většina návrhů byla rozumná a opodstatněná. Většinu připomínek zástupců obcí – přesně 80 procent, jsme vyřídili kladně a zapracovali do návrhu," řekl ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. „Nejčastějšími požadavky byly převody určitých pozemků z jedné zóny do druhé. Konkrétním případem je třeba hřbitov na Knížecích Pláních, kde na základě požadavku starostky Borových Lad Jany Hrazánkové byl tento hřbitov převeden do zóny kulturní krajiny. Podobné je to i s částí obce Borová Lada Nový Svět, kde jsme převedli některé pozemky ze zóny soustředěné péče do zóny kulturní krajiny," doplňuje.

„Na druhou stranu Správa Národního parku nemohla akceptovat takové návrhy, jako například vytvoření koridoru pro lanovku Klápa – Hraničník přes jedny z nejhodnotnějších šumavských lesů. Nebo dokonce nevymezení zóny přírodní a přírodě blízké. Důvodem nesouhlasu u těchto návrhů je jasná kolize s ochranou přírody v nejcennějších územích NP a zřetelný rozpor se zákonem o ochraně přírody," vysvětlil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák a dodal: „Pokud to shrneme, tak jsme obdrželi 236 připomínek. Jelikož jsme zohlednili většinu z nich, změnil se původní návrh zonace. Například zóna kulturní krajiny je větší o zhruba 300 hektarů a tvoří tak 1,2 procenta z celé plochy národního parku. Změnily se také rozlohy dalších zón," vyjmenovává Jan Dvořák.

Zóna soustředěné péče po připomínkách zaujímá 46,6 procent národního parku, zóna přírodě blízká 24,6 procent a zóna přírodní se rozprostírá na 27,7 procentech území Národního parku Šumava. Upravený návrh je možné najít na stránkách parku http://www.npsumava.cz/cz/5894/sekce/nova-zonace-narodniho-parku-sumava/

Za Svaz šumavských obcí reagoval starosta Modravy Antonín Schubert. „Náprava chyb v návrhu zonace by neměla být vydávána za vstřícný krok ochrany přírody vůči šumavským obcím. Správa Národního parku se v tiskové zprávě k upravenému návrhu nové zonace přiznává k několika závažným skutečnostem, které podporují odklad schvalování zonace v šumavském parku. V tiskové zprávě je uvedeno, že 80 procent připomínek obcí bylo vypořádáno kladně, což vzbuzuje dojem vstřícného kroku správy šumavského parku vůči šumavským obcím. Ve skutečnosti však šlo u naprosté většiny připomínek o nápravu chyb vytvořených autory návrhu zonace. Zákon stanoví, že zóna kulturní krajiny se vymezí na zastavěných plochách a zastavitelných územích obcí určených k jejich udržitelnému rozvoji a na plochách, kde převažují člověkem pozměněné ekosystémy určené k trvalému využívání člověkem. Návrh zonace však toto ustanovení zákona nerespektoval. To je ostatně uvedeno i v samotné tiskové zprávě šumavského parku. - Z tiskové zprávy dále vyplývá, že se naprostá většina zástupců šumavských obcí zabývala zejména připomínkami k zóně kulturní krajiny a nepřipomínkovala zbylé tři zóny a režim v těchto zónách. Přitom způsoby péče či nepéče a limity veřejného využívání v případě zóny přírodní a zóny přírodě blízké bude mít přímý dopad jak na obyvatelstvo, tak na podnikatelské prostředí celé Šumavy."

Návrh zonace kritizuje i Jihočeský kraj. „Nechceme jen odevzdaně sledovat šíření šumavské kalamity, musíme mít možnost aktivně zasahovat proti kůrovci," vysvětlila hejtmanka Ivana Stráská a upozornila, že Jihočeský kraj bude požadovat také zpracování zásad péče Národního parku Šumava. Zásady v současnosti neexistují, přestože je zákon vyžaduje.

„Důvodem zmíněného nesouhlasu je skutečnost, že nový návrh zonace a klidových území by způsobil nekontrolovatelný nárůst populace kůrovce a s tím související hrozbu dalšího prohlubování kůrovcové kalamity v oblasti Národního parku Šumava a navazujících lesů. Kůrovcová kalamita se navíc stává závažným problémem celostátního rozsahu. V klidových zónách bude výrazně omezena možnost asanace kůrovci napadených stromů, což povede k velké destrukci lesních porostů," vysvětlil stanovisko kraje jeho mluvčí Radek Šíma a pokračoval: „Takový postup je dle rady kraje neodůvodnitelný hlavně proto, že po schválení návrhu zonace dojde k podstatnému navýšení území s omezenou možností zásahu proti kůrovci. Rozsah bezzásahového území navíc nebude možno jakkoli měnit po dobu dlouhých 15 let. Nejsou povoleny žádné výjimky, takže nebude možné pružně reagovat na jakoukoli nově vzniklou situaci. Důsledkem budou následné problémy s velkoplošným rozpadem lesních porostů, nemluvě o fatální hrozbě v případě větrných kalamit, které by způsobily odumírání lesa v mimořádném rozsahu, jako v období po orkánu Kyrill . Tak rozsáhlá změna přírodního prostředí povede rovněž ke značným problémům s nedostatkem vody."

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Co by kraj 

  Reagovat

   

  Pro ty chudáky pražské developery, kteří se pro blaho obyvatel, zejména místních snaží vehementně rozparcelovat Šumavu. Určitě se s těmi místními o prachy podělí tak nějak altruisticky, jak je zvykem - když unisono říkají jejich zástupci v provinčních vládách krajů Plzeňského a Jihočeského, že jim jde taky o blaho místních. Boha jeho, jaké švindly jsou schopni papaláši schovávat do všech těch rádoby líbivých frází mířících proti NP. Jasně vidět, za koho donedávna Stráský, Zimola, Šlajs, či nyní Kuba, Jirsa, Větrovský kopou. Za obyvatele, turisty, návštěvníky Šumavy určitě ne.

  Vloženo 16.4.2019 11:33:09

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace