Útulek pro kočky v Táboře soutěží o hlasy jako Dobrá praxe Zdravých měst - Jižní Čechy Teď!
Útulek pro kočky v Táboře soutěží o hlasy jako Dobrá praxe Zdravých měst - Jižní Čechy Teď!
Útulek pro kočky v Táboře soutěží o hlasy jako Dobrá praxe Zdravých měst - Jižní Čechy Teď!
22. 11. 2020 11:52

Útulek pro kočky v Táboře soutěží o hlasy jako Dobrá praxe Zdravých měst

TÁBOR - Už třetím rokem pořádá Národní síť Zdravých měst hlasování o nejzajímavější námět, kterým se mohou jiná města inspirovat. Soutěž má název Dobrá praxe. Hlasuje se lajkováním na facebooku do 31. ledna 2021 a v červnu bude vyhlášen vítěz třetího ročníku. Loňské hlasování vyhrálo město Tábor s využitím alternativních pohonů v komunálních službách. Táborské Technické služby se zaměřily na CNG a elektromobily. Letos Tábor vyslal do hlasování další dobrou praxi, a to rozšíření psího útulku i o kočky. O hlasy se uchází celkem 26 příkladů dobré praxe z celé republiky.

Útulek pro kočky v Táboře soutěží o hlasy jako Dobrá praxe Zdravých měst - Jižní Čechy Teď!

  

Útulek pro psy a kočky v Táboře je schopen se postarat o zraněné či bezprizorné dospělé kočky a rovněž o koťata, jež sama o sobě nejsou schopna přežít. Kočičí otázka bývá pro obce tabu, do řešení se obvykle vedení obcí příliš nechce. Spoléhají na to, že se postarají různá privátní depozita kočičích nadšenců. Příklad Písku ale ukazuje, že tato cesta je problematická. Písek letos vyhlásil výběrové řízení na provozovatele kočičího depozitu. Město platí finanční příspěvek 85 korun za denní péči o zvíře a nabídl 200 korun za zvíře prokazatelně umístěné do adopce, nikdo se ale nepřihlásil. Písek tedy dál stojí před řešením tohoto problému, psí útulek provozuje společně se sousedním městem ve Strakonicích.  

V Táboře před tímto problémem nezavřeli oči a zodpovědně se k řešení složité situace postavili. Město svou vlastní investicí rozšířilo psí útulek i o část pro nalezené kočky. Vytvořili propracovaný a fungující systém péče včetně následné kastrace dospělých jedinců, kteří jsou vypouštěni do původních teritorií. A mimořádný úspěch útulek slaví i s hledáním nového domova pro nalezené kočky a hlavně koťata. Nalezence fotí čistě z nadšení profesionální fotograf, útulek provozuje webovou nabídkovou stránku a kočky a koťata z Tábora jsou obvykle zamluvená ještě dřív, než jim skončí v útulku předepsaná karanténa. Putují do celé republiky. Letos vznikl i kalendář s fotkami zdejších chlupatých „klientů“, jehož zakoupením mohou lidé útulku přispět. 

„Zveřejněné příběhy a fotky úžasně pomáhají,“ říká jednatel Technických služeb Michal Polanecký. Připouští, že investice do rozšíření útulku nebyla malá a i provoz něco stojí – v útulku pracují tři lidé, hradí se topení, jen veterinární péče o kočky přijde měsíčně na 40 tisíc korun. Do září letošního roku se ale od otevření v červnu 2019 podařilo už přes 100 koček umístit do nových domovů. Především tak ale město Tábor řeší svou zákonnou povinnost postarat se nejen o nalezené psy, ale i o kočky. Michal Polanecký zdůraznil, že pracovnice útulku nečekají s rukama v klíně, kolik jim město pošle peněz. Zapojují se do různých sbírek, oslovují nadace a například přes nadační fond Pes v nouzi získaly pračku, poté sušičku a také krmení pro útulková zvířata. Jednatel Polanecký má za to, že útulek v režii města je dobré řešení. „Veškerá ekonomika je pod kontrolou a město má zpětnou vazbu, jak fungují opatření, která v této oblasti přijímá,“ říká. 

Ve facebookovém hlasování zatím táborský útulek mezi 26 letošními příklady Dobré praxe Zdravých měst vede – k dnešnímu poledni má 202 hlasů. Přidat hlas lze ZDE:

Na paty mu šlape druhý jihočeský soutěžící – obec Čepřovice na Strakonicku, která přihlásila akci Zelená pro Čepřovice anebo Vysaď si svůj strom. Čepřovice mají zatím 184 hlasů a pokud bude hlasování nabírat toto tempo, o letošní vítězství se mohou utkat dva jihočeské zajímavé nápady. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.