Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Útulek Sirius v Záhoří se vyjadřuje k péči o kočky. Proč vyhlásil stop stav?

Ivana Gašparíková

Ivana Gašparíková

ZÁHOŘÍ – Vyostřená debata kolem péče o toulavé a nalezené kočky vyvolala další reakci. Redakci poskytla komentář Ivana Gašparíková, která na okraji Záhoří u Písku provozuje psí a kočičí útulek Sirius. I když se většinou zájmu médií vyhýbá, k vyjádření ji donutily komentáře o provozu jejího útulku a o podmínkách, ve kterých chová kočky. Návrhy za zřízení kočičího útulku v Písku ale nechce komentovat, protože prý nejsou známy detaily takového projektu.

 

„Několik lidí mi volalo a ptalo se, jak je to s chovem koček u nás a jestli jsou v uzavřeném místě na doživotí. To bylo v poslední době několikrát na mou adresu řečeno. Ano, mám na dožitý staré a hendikepované kočičky, nebo extrémně plaché, které se hned poschovávají. Ty by mohly jít jen těžko do adopce," říká Ivana Gašparíková. Upozorňuje, že stejně tak je uzavřené místo na dožití i každý byt, kde lidé kočku chovají.

„Lidé se mě ptali, jestli chovám kočky uzavřené v klecích. Já říkám, že ne. Mé voliéry jsem stavěla podle vzoru z německého Tierheimu, kde jsme byli v roce 1993. Zaujalo mě, jak velké prostory tam kočky pro běhání mají. Rozdíl je samozřejmě v penězích, které máme k dispozici. Nejdřív jsem sem přišla s mými kočkami, ale už před těmi 18 lety potřebovaly pomoci i nalezené kočky, i když ještě tenkrát nebyli kočičí aktivisté," říká Ivana Gašparíková a ukazuje, že ve voliérách pro kočky je travnatý podklad, kmeny stromků a další objekty, aby se kočky cítily jako doma.

Voliéry jsou spojené s 13 metrů dlouhou chatou, ze které mohou kočky volně přecházet. „Uvnitř jsem se pak snažila připravit podobné podmínky, jako v bytě. Když se sem dostanou kočky po úmrtí majitele, musejí se tu cítit dobře," říká Ivana Gašparíková, když vchází do místnosti s koberci, gauči, polštáři, kočičími pelechy a přímotopy. „Zvlášť kočky z bytů jsou na teplo zvyklé. Chci, aby lidé viděli, že u mě kočky nežijí v klecích. Jen za topení utratím ročně 80 tisíc," říká chovatelka.

Potvrzuje informaci, že útulek končí s přijímáním zvířat. Ta stávající v něm mohou zůstat na dožití. „Nové psy a kočky už nepřijímám. Mám stop stav – u koček jsem k přistoupila minulý rok, když zahájil činnost spolek Písecké kočky," uvádí Ivana Gašparíková. Zmiňuje, že mladá koťata se v adopci udávala snáze, ale o starší kočky zájem není. Popisuje také, že obrovskou pomocí jí jsou už tradiční vánoční sbírky pro její zařízení. „Jsem závislá jen na darech a na činnost jde celý můj důchod. Kromě elektřiny jsou velké výdaje za veterinu a odpady. To množství odpadu si nikdo neumí představit, když se po kočkách pořád uklízí. Za odpad to dělá ročně 30 až 35 tisíc korun," uvádí Ivana Gašparíková. Útulek Sirius se aktuálně stará o 40 koček. „Za dobu, co Sirius funguje, proběhlo kolem 470 adopcí koček a psů. A to je podle mě na jednoho člověka až dost," dodává Gašparíková. 

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jaroslav 

  Reagovat

   

  Kéž by se všechna zvířátka, pejsci a kočičky měli tak dobře jako u paní Gašparikové. To bych jim docela záviděl. Ale protože je mám rád, tak jim nezávidím. Každý by se měl poklonit před tím, co tato skromná paní pro zvířátka dělá. A na závěr, kdo nemá rád zvířátka, ten nemá rád ani lidi a nepatří do této společnosti.!!!!!!!! Paní Gašpariková, nenechte se odradit.!!!!!

  Vloženo 14.2.2020 21:08:00

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 • Poskočil 

  Reagovat

   

  Tady jí ale nikdo nekritizuje, ba naopak, hádka je celá o tom, že město naváží kočky do Zahoří, aniž by jí dávali nějakou korunu za to že se tak dobře stará. Nebo spíše, že se na ní kašle a město si z ní dělá dojnou krávu.

  Vloženo 14.2.2020 09:55:13

 • Zdeňka 

  Reagovat

   

  Každý, kdo zná paní Gašparikovou, musí se mnou souhlasit, že lepší zvířecí opatrovnici by jinde hledal stěží. Veškerý volný čas věnuje svým zvířatům v útulku. Myslím, že místo kritiky by si z ní měl leckdo vzít příklad.

  Vloženo 13.2.2020 17:50:39

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace