V Blatné loni vyměnili 6644 injekčních stříkaček - Jižní Čechy Teď!
V Blatné loni vyměnili 6644 injekčních stříkaček - Jižní Čechy Teď!
V Blatné loni vyměnili 6644 injekčních stříkaček - Jižní Čechy Teď!
7. 7. 2020 7:58

V Blatné loni vyměnili 6644 injekčních stříkaček

BLATNÁ – Situace na drogové scéně v Blatné na Strakonicku je stabilizována. Alespoň z pohledu terénních pracovníků. Uvádí to výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky ve městě za loňský rok. „Od roku 2013 dochází k postupnému poklesu klientů, kteří využívají služeb terénního programu. Tento pokles je způsoben faktem, že situace v Blatné je momentálně klidnější než v předchozích letech. Užívání návykových látek není již tak masivní a situace v oblasti jejich užívání se stabilizovala,“ konstatovala starostka Kateřina Malečková, která je současně protidrogovou koordinátorkou. Současně ale zdůraznila: „Je potřeba udržet nezbytný standard odborné práce, tedy realizovat minimálně pravidelné každotýdenní výjezdy do lokality v časové dotaci tří hodin týdně přímé práce ve městě.“

 

Jaká tedy byla situace ve městě ohledně drog za rok 2019 řečí čísel? Vyměněno bylo 6644 kusů injekčních stříkaček. „Oproti roku 2018 došlo k poklesu o 1646 kusů,“ zdůraznila starostka. Loni byla v Blatné nalezena a bezpečně zlikvidována jedna injekční stříkačka. Kromě výměny jednorázových injekčních stříkaček je možné získat také šňupátka, želatinové kapsle pro perorální užití drog. V rámci ochrany veřejného zdraví a minimalizace rizik přenosu infekčních chorob bylo vydáno 11 kusů kondomů.

Služeb terénního programu loni pravidelně a kontinuálně využívalo 12 klientů (o rok dříve to bylo 14 klientů). Jejich průměrný věk je 34 let, přičemž nejmladšímu klientovi je 25 let a nejstaršímu 44 let. Ti mají uzavřenou smlouvu o poskytování sociální služby a probíhá s nimi dlouhodobá práce. Jedná se o uživatele pervitinu, buprenorfinu, subutexu, subuxonu, marihuany. S těmito uživateli služby proběhlo 69 kontaktů (v roce 2018 to bylo 91 kontaktů). „V průběhu roku se podařilo nakontaktovat tři osoby, které v minulých letech služeb terénního programu nevyužívali. Jednalo se o jednoho uživatele pervitinu, jednoho uživatele konopných drog a jednoho uživatele buprenorfinu,“ přiblížila starostka města.

Služba je poskytována pravidelně a celoročně tři hodiny každé úterý v Blatné a v přilehlých obcích. Kromě pravidelných úterních výjezdů byly v roce 2019 realizovány dva mimořádné výjezdy ve večerních hodinách. „Konkrétně byly monitorovány vybrané části města, například pod mostem u sokolovny, Husovy sady, okolí kostela,“ upřesnila Kateřina Malečková.

Pracovníci rovněž aktivně vyhledávali a kontaktovali osoby z cílové skupiny ohrožených závislostí, kam nejčastěji patří riziková mládež nebo jedinci, kteří s drogami začínají experimentovat. „V roce 2019 proběhlo v rámci oslovování 77 kontaktů. Iniciátory těchto kontaktů jsou zpravidla terénní pracovníci. Typickým příkladem je oslovování mládeže, která na veřejných prostranstvích kouří konopí. Konkrétně tyto intervence vypadají tak, že terénní pracovníci aktivně oslovují neorganizovanou mládež, která na veřejných prostranstvích užívá konopí či alkohol. Během oslovení od těchto osob zjišťují, jaké mají povědomí o rizicích užívání návykových látek, seznamují je s riziky,“ vysvětlila Kateřina Malečková. „Pracovníci se také zajímají, jak konkrétní jedinci vnímají situaci ve své lokalitě, zda se někde nacházejí použité injekční stříkačky, zda existují místa, kde by bylo možné potkat osoby, které užívají drogy,“ doplnila.

Finance

V roce 2013 se Blatná a Svazek obcí Blatenska (SOB) zapojily do modelu spolufinancování protidrogových služeb ze strany samospráv, kterou připravil Jihočeský kraj. Pro rok 2019 byl schválen valnou hromadou Svazku obcí Blatenska finanční příspěvek ve výši 117 400 korun. Tyto prostředky byly poskytnuty na zajištění terénní sociální služby na území nejen města, ale i v obcích, které jsou členy SOB.

Na realizaci projektů na úseku protidrogové politiky bylo v roce 2019 městem formou individuální dotace poskytnuto celkem 40 tisíc korun: 10 tisíc ZŠ T. G. Masaryka Blatná (úhrada preventivních programů), 10 tisíc SOU Blatná (adaptační kurz pro studenty prvních ročníků), 20 tisíc ZŠ J. A. Komenského Blatná (úhrada preventivních programů). Město také finančně podporuje provoz Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež STATION 17 PREVENT částkou 243 tisíc korun ročně, což je přibližně 30 procent rozpočtu zařízení.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.