Kdy a kam

  • Žena z Korinta

    pondělí 17.12 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní hru zahraje Divadlo Viola.

  • KPH - Česká mše vánoční

    pondělí 17.12 19:00 - Strakonice, KD

    Tradiční vánoční koncert s Rybovou mší a s pásmem vánočních koled „Splnilo se písmo svaté“. Součástí koncertu je rozsvícení adventního věnce.

Zobrazit všechny události
 

V Branicích měli vejrovské slavnosti

BRANICE - Ve sportovním areálu v Branicích u Milevska pořádali včera hasiči další ročník Vejrovských slavností. Už podvanácté. Baví to děti i dospělé. Hry vycházejí z toho, že místní knihovník Pavel Zeman si tu vyfabuloval vejrovské zemanství a vydal už čtyři díly jeho pověstí. Ty mají některé reálné postavy dějin, ale různé smyšlené děje. Vejrovští hlavně bojují proti milevskému klášteru a církevní moci. "Myslím, že to berou s humorem i v klášteře, když jsem tam byl na prohlídce, tak mě nevyhodili a přijali mě dobře," žertoval včera odpoledne Pavel Zeman na jednom ze stanovišť, kde se odehrávaly typické vejrovské disciplíny. Například střelba vejrovským volotrkem, což prý byla typická zbraň Vejrovských, kteří místo koní používali voly.

 

Dál se soutěžilo třeba v kýblování - což má připomínat někdejší řešení sporu Vejrovských s klášterem, kdy vítězem se stal ten, kdo do cíle dřív dostrkal vařečkou tvrdý knedlík. V pověstech Pavla Zemana zkrátka předci preferovali nekrvavá řešení konfliktů. 

Hasiči zas připravili menší labyrint, kterým se muselo doběhnout k hadicím při zábavném požárním útoku. Nakonec si i pořadatelé vyzkoušeli, že to není jen tak, hlavně, když jim kolegové u stříkačky dali zabrat svérázným pouštěním vody. 

Zkrátka pobavili se všichni a zábavný den pro děti - který v Branicích záměrně pořádají o něco později, kdy už jinde dny dětí odezní, si užili všichni. 

V MIlevských novinách přiblížíme vejrovské zemanství i další novinky z Branic. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace