V Branicích u Milevska rostou nové domy i byty - Jižní Čechy Teď!
8. 4. 2019 18:46

V Branicích u Milevska rostou nové domy i byty

V Branicích u Milevska rostou nové domy i byty
Zobrazit galerii (3)
V Branicích u Milevska rostou nové domy i byty
BRANICE – Starosta Stanislav Češka nastoupil před téměř třinácti lety na obecní úřad jako neuvolněný pro výkon funkce. Agendy ale přibývalo tolik, že se před deseti lety stal starostou na plný úvazek. Tím se mohl naplno pustit i do vyhledávání a vyřizování dotací, kterých už obec s necelými třemi stovkami obyvatel šikovně využila celou řadu. To, co je v Branicích k vidění a co mají Braničtí ještě v plánu, by se těžko dalo zvládnout s ročním rozpočtem něco málo přes 5,5 milionu korun. Stanislav Češka v rozhovoru zmiňuje, co se v posledních letech podařilo a co se chystá.

V Branicích u Milevska rostou nové domy i byty - Jižní Čechy Teď!

 

Na co se vám podařilo získat v poslední době dotace?

V roce 2017 jsme koupili hasičské vozidlo, loni jsme z krajského Programu obnovy venkova využili 230 tisíc na druhou etapu silnice k vodárně, kde celkové náklady byly 635 tisíc. Dvacet tisíc jsme také získali od kraje na vydání knihy Branice v obrazech.

A letos?

Letos žádáme o dotaci z IROP na sociální bydlení. Chceme přistavět šest bytů 1+1 nad obecní prodejnou. Zatím jsme prošli dvěma schvalovacími koly a pokud uspějeme, hned vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele.

Máte v obci žadatele o byty? A komu budou tak malé byty vlastně určené?

Máme tu na obci 14 žádostí o byt, ale ne všechny bude možné uspokojit v tomto projektu nad prodejnou. Dotační titul má totiž přesně vyjmenované skupiny, kterým mají být byty určeny. Jsou to senioři, osamělé matky, mladí lidé z dětských domovů, kteří se osamostatňují, ale i lidé bez domova, kteří mají předpoklad nastartovat znovu svůj život, případně jiní lidé v bytové nouzi. My chceme tyto byty nabízet v první řadě seniorům, protože přístavba zahrnuje i výtah a potřebné služby pro seniory bychom objednávali u pečovatelské služby v Milevsku. Máme na paměti, že z našich téměř tří set obyvatel je přes 80 seniorů.

Co můžete nabídnout ostatním zájemcům o byt?

I na ty myslíme. Loni jsme koupili dům číslo 9, který je částí bývalého statku nedaleko kapličky svatého Václava. Část objektu jsme využili jako sklad a dílnu pro obecní techniku a dále tam postupně předěláváme čtyři byty. Jeden byt 2+1 už tam vznikl a ještě jsou v plánu tři byty o velikosti 1+1, 2+1 a 3+1. A také nová okna a dveře v tomto objektu.

U fotbalového hřiště jste před časem nabízeli parcely pro stavbu domů. Ještě jsou nějaké k mání?

Ne, parcel bylo deset a všechny jsou prodané. Tři domy už jsou obydlené, dva se budou kolaudovat a další dva se začnou stavět.

Koupili si parcely místní lidé nebo se k vám stěhují i odjinud?

Stěhují se k nám i lidé odjinud a máme k tomu jeden zajímavý příběh. Na internetu si naši nabídku parcel našel pán ze Slovenska, který má jedno dítě v Praze a druhé ve Vídni, tak usoudil, že právě u nás bude pěkně na půli cesty k oběma. Nejen, že si tu koupil pozemek na stavbu domu, ale začal hledat i pozemek pro podnikání. Dohodli jsme se na odkoupení pozemku s bývalou skladovou halou družstva u křižovatky na Květov. Hala už je zdemolovaná a majitel pozemku má záměr vybudovat tu provoz pro balení léčivých produktů, kde by mohlo vzniknout čtyři až šest pracovních míst.

Kolem fotbalového hřiště zmizely vzrostlé smrky, které areál lemovaly. Proč?

Jde o součást projektu regenerace veřejné zeleně, který zahrnuje několik míst v obci. Smrky u hřiště byly navíc napadeny kůrovcem. V rámci projektu, kde máme příslib získat z Operačního programu životního prostředí přes 1,7 milionu korun, bylo odstraněno 77 stromů a třináct stromů bylo ošetřeno, ale bude jich vysázeno 146 a k tomu 1470 keřů. Tyto úpravy se týkají lokalit u hřiště, dále u domu číslo 110, kde se nachází byty, sál a naše muzeum Vejrovského zemanství. Další lokality jsou u školky, na Pazderně a v parku u řadových domů. Vzniknou také tři nová odpočinková místa s lavičkami na Pazderně, na hřišti a někde uprostřed vsi, což ještě nemáme upřesněno. Naše obec je dlouhá, nemá klasickou náves a hlavně starší lidé si cestou přes ves potřebují i někde odpočinout. Za výhodu tohoto projektu považuji, že zahrnuje i tříletou následnou péči o zeleň. Konečně se někdo probudil a došlo mu, že realizované projekty zeleně také potřebují zalévat a udržovat, a že je to pro obce drahé. Pro nás to bude dělat firma Park + z Milevska, která projekt i realizuje. Podíl obce na projektu je 10 procent, získáme toho hodně za přijatelné peníze.

Ve sportovním areálu jsou chatky, nové hřiště s umělým povrchem, taky pěkné dětské hřiště s herními prvky. Hraje se tu ale ještě vůbec fotbal?

Právě od podzimu u nás začal hrát své zápasy tým Bernartice B. Je to praktické, protože je tam dost fotbalistů od nás. Tím to i lidi zajímá a na fotbal chodí. Areál tím ožil, lidé přicházejí i s dětmi, které si tam hrají na dětském hřišti. Příští rok bychom tam chtěli přidat ještě workoutové hřiště.

To máte v obci tolik teenagerů?

Máme celkem 45 dětí do patnácti let, takže své zájemce si workout jistě najde. Uvítají ho určitě i sportovní kluby, které k nám jezdí během léta do chatek, stejně jako ostatní rekreanti.

Je o chatky zájem?

Velký. Máme plný červen, červenec i srpen, vybudování nového víceúčelového hřiště s umělým povrchem sportovní kluby velmi vítají. Nabízíme ubytování i s plnou penzí, kterou zajišťujeme.

Loni proběhla na hřišti velká akce, když hasiči slavili 120. výročí sboru a křtila se také knížka o obci. Co plánujete letos?

Letos plánujeme větší oslavu dne dětí ve spolupráci s knihovnou, hasiči a Vejrovským zemanstvím. A skoro za dveřmi jsou Branické heligonky, které spolek Sousedé 95 pořádá v kulturním domě už 13. dubna od 14 hodin.

Na posledním zastupitelstvu jste zvýšovali odměny jubilantům. Co občané dostávají?

V 50, 60 a pak po každých pěti letech dostávají jubilanti balíček v hodnotě 600 korun, k tomu ženy kytici nově v hodnotě 200 korun, protože předchozích 150 korun už na pěknou kytici přestávalo stačit. Chlapi obdrží ve stejné hodnotě místo květin uzeniny. Počínaje sedmdesátkou pak každých pět let dostávají jubilanti k věcnému dárku ještě tisíc korun v hotovosti. To jsme teď posunuli, protože dřív se tento finanční dar dával až od osmdesáti let. Jubilantům samozřejmě chodí gratulovat zastupitelé. Pro nejmenší pořádáme vítání občánků.

Myslíte, že jsou Branice něčím výjimečné?

Určitě tím, že tu máme Prohledárium Vejrovského zemanství, tedy muzeum všech možných starých předmětů od první televize až třeba po proutěné dámské prádlo. A taky tu máme výjimečnou hospodu, která má otevřeno denně dopoledne od deseti do půl druhé odpoledne a pak ve středu, v pátek a v sobotu večer. Myslím, že ta dopoledne jsou raritou a opravdu se tam lidé scházejí. Žije se tu dobře, do Milevska je slušné spojení vlakem i autobusem, máme tu prodejnu, školku, která vaří i pro cizí strávníky. Oběd stojí 72 korun a důchodcům na něj deset korun připlácíme. Kdo si pro oběd nemůže dojít, zajišťujeme mu donášku.

Chybí vám v obci něco?

Určitě bychom potřebovali rozšířit vodovod, protože na ten jsou napojeny jen dvě třetiny obce. A také čističky máme jen lokální, jednu u hřiště pro novou čtvrť domků a druhou pro byty a objekt kulturního domu. Projekt Orlicko čištější dopadl neslavně, projektů na čističky vzniklo pár, zatímco manažeři na svazku obcí si vypláceli peníze za poradenství, což teď musí svazek kraji vracet. Nedávno jsem ale slyšel, že se na kraji rýsuje něco nového pro obce kolem Orlické přehrady. To bychom uvítali. Co mě mrzí je to, že se lidé málo zapojují do třídění odpadů.

Branice se také zapojily do společného úsilí, aby se znovu zpřístupnila Schwarzenberská obora, kterou orlická společnost uzavřela uřezáním instalovaných přelízek a zvýšením ohrazení. Jaká je situace?

Jetětice, Stehlovice, Květov a my máme společné právní zastoupení a usilujeme o to, aby se na ploty obory vrátily přelízky, lidé tam mohli chodit na houby, aby se zpřístupnily turistické trasy a rybářský revír. Protože to všechno bylo při zřizování obory nasmlouváno. Z kraje nám teď k této věci poslali takový dopis nedopis ve stylu oblečená neoblečená. Budeme se tím dál zabývat, nedávno tu byl senátor pan Větrovský a slíbil, že zjistí, jaké jsou možnosti dosáhnout původního stavu.

 

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.