Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

V Budějovicích a Prachaticích už začali lidem topit. Strakonice spustí teplo dnes

JIŽNÍ ČECHY - Ve velkých městech už začala topná sezona. Například v Českých Budějovicích nebo v Plzni už se přitápí. V Prachaticích tamní tepelné hospodářství začalo vytápět byty ráno a večer už ve čtvrtek minulý týden. Jinde - jako v Táboře, Písku nebo Milevsku - se topit ještě nezačalo.

 

Dálkové teplo zatím nespustila Teplárna Písek. O víkendu volalo kvůli chladu v bytech pár lidí, o zahájení topné sezony právě rokuje firemní porada. Víc než dvoudenní pokles teplot pod 13 stupňů zatím nebyl zaznamenán, takže podle vyhlášky zatím není povinnost topit. V některých městech ale na venkovní ochlazení reagují a před striktním dodržováním vyhlášky upřednostňují pocit tepelné pohody v bytech. Pokud si lidé o teplo řeknou, přitápí se. 

Jiří Hájíček, vedoucí tepelného hospodářství ZVVZ Energo, odkud se dálkově topí pro Milevsko, říká, že obyvatelé Milevska se zatím neozývají. "Dnes ráno bylo 16 stupňů, teploty zatím neklesly pod 13 stupňů tak, jak stanoví vyhláška. Je to klasická situace přelomového období, když netopíme, někdy se lidé ptají proč, když topíme, zas volají, že je ještě teplo a nebudou to platit," dodává Jiří Hájiček. Zatopit do milevských bytů je otázka několika hodin, šéf tepelného hospodářství v Milevsku předpokládá, že topit se začne ve středu nebo ve čtvrtek. 

Striktně se vyhlášky drží také táborský Bytes, na jehož rozvody tepla je napojena drtivá většina bytů ve městě. "Podle vyhlášky zatím topit nemůžeme, mysleli jsme, že dnes začneme, ale ráno bylo 13,5 stupně," říká jednatel Bytesu Ondřej Semerák. Dodal, že za celý víkend byl jen jeden dotaz od obyvatelky města, proč se ještě netopí. Domy, které patří společenství vlastníků, si ale mohou říct o zatopení a jeden dům už tak učinil. "Pokud nás v těchto domech požádá předseda společenství vlastníků, zatopíme, proč ne, je to kšeft. Stačí k tomu půlhodina," dodal Semerák. Městské byty si říct o přitopení nemohou, musejí počkat na oficiální rozhodnutí o zahájení topné sezony.

Podle šéfa Bytesu se přitápění bytů dotazoval starosta Jiří Fišer v sobotu. "Říkal jsem mu, že v pondělí začneme, ale teplota je stále nad normou. Vyhlášku dodržovat musíme. Dnes zasedá rada města, třeba dostaneme pokyn ke spuštění mimo rámec vyhlášky," říká Ondřej Semerák. 

Malou část bytů v Táboře na sídlišti Nad Lužnicí vytápí přímo Teplárna Tábor. Tam uvedli, že svým zákazníkům už zatopili. 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • uzunlugu 

    Reagovat

     

    Lidi jsou čím dál víc zhýčkanější. Nedej Bože, aby došlo palivo.

    Vloženo 11.9.2017 15:12:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace