banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

V Černé v Pošumaví se staví unikátní cyklostezka přes hráz Lipna

 Autor: Pavel Pechoušek, Turistický spolek Lipenska

    Autor: Pavel Pechoušek, Turistický spolek Lipenska

ČERNÁ V POŠUMAVÍ - V Černé v Pošumaví se začala budovat unikátní cyklostezka, která povede vedle hráze oddělující takzvané velké a malé Lipno. Bude stát 43 milionů korun, hotovo by mělo být na konci září tohoto roku. „Stavět se začalo minulý týden. Na některých místech jsou odstraněná svodidla a jsou zde vybudované nájezdy pod úroveň dnešní silnice, kde postupně vzniká nová cyklostezka,“ uvádí starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková.

 

Řidiči musí na místě počítat s výrazným omezením rychlosti, později až stavební práce pokročí, bude dopravu přes Lipno řídit i semafor. „Návštěvníci se musí přes léto trošičku obrnit trpělivostí, ale výměnou za to pak bude jak pro řidiče, tak pro cyklisty mnohem větší pohoda a bezpečí při návštěvách Lipenska," říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Cyklostezka splyne se současnou silnicí, která vede na hrázi. Nákladní automobily nyní naváží vedle stávající silnice balvany, které zajistí dostatečně pevný základ vznikající stezky. V rovnoběžné linii s navážkou plavou nyní na hladině Lipna asi pět metry od břehu PET lahve, které označují opačnou hranici cyklostezky. Stezka bude 1,2 kilometrů dlouhá, asi tři metry široká, 85 procent nákladů pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Cyklostezka vzniká v dnešním takzvaném malém lipenském jezeře, tedy na pravé straně při výjezdu z Černé. Tady hráz roztíná hladinu lipenského jezera na dvě poloviny. Cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Nejprve sem proto bude nutné navézt mnoho obřích kamenů, na kterých se cyklostezka začne budovat. Součástí bude i mostek, pod kterým budou proplouvat lodě a také nová místa odkud bude možné pohodlně chytat ryby.

Plán volně navázat na tuto cyklostezku další, která by vedla ze středu obce na hráz, se odkládá. Na zhruba kilometr dlouhou cyklostezku, která měla vést obcí, po břehu malého lipenského jezera na pozemcích, které patří státnímu podniku Povodí Vltavy má obec stavební povolení, nepodařilo se ale získat dotaci. „Sledujeme další dotační tituly a tato cyklostezka bude v budoucnu naší prioritou," uvádí Pekárková.

Státní pozemkový úřad ale nyní staví v Černé více než osm kilometrů silnic nižších tříd, které spojí okolní malé obce. Jejich cena přesáhne 40 milionů korun. Obec tyto projekty pomohla vytipovat, zaplatila projektovou dokumentaci a zařídila stavební povolení. „Jedná se silnice z Muckova na Světlík, z Muckova do Hořic na Šumavě, z Muckova na Mokrou a z Černé v Pošumaví do Pláničky," jmenuje starostka.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace