Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

V Českých Budějovicích začínají Dny slovenské kultury. Nabídnou výstavy, divadla, koncerty i dobroty

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V pořadí už jednadvacátý ročník Dnů slovenské kultury zahájí primátor Jiří Svoboda dnes v 16 hodin na vernisáži bratislavského výtvarníka Petera Hargaše v radniční výstavní síni. „Po těch mnoha ročnících se už dá mluvit o dobře zavedené tradici, což nás samozřejmě těší. Málokdy sledujeme práce zahraničních umělců s takovým zaujetím, jako když jde o Slováky. Zdá se, že nás s východními sousedy stále spojuje něco víc, i přesto, že už hovoříme o mezinárodním česko – slovenském kulturním setkání," říká primátor, který na radnici přivítá také oba velvyslance - Slovenské republiky v Praze Petra Weisse a České republiky v Bratislavě Tomáše Tuhého i další hosty. Partnerským městem Českých Budějovic na Slovensku je Nitra, a to už od roku 1994.

 

V loňském roce, kdy se připomínalo 25. výročí partnerské spolupráce, byla Nitře věnována i výstava v rámci Dnů slovenské kultury s názvem Partnerské mesto Nitra na fotografiích. Město podporuje například také spolupráci Karate klubu Českých Budějovic s nitranským sportovním klubem karate Farmex a spolupráci středních průmyslových škol stavebních. Kontakty probíhají i na kulturním poli, například Združenia výtvarníkov N'89 a Asociace jihočeských výtvarných umělců.

Letošní Dny slovenské kultury potrvají do neděle 23. února a téměř každý den nabídnou něco zajímavého. Dnes kromě zahájení v radniční výstavní síni proběhne od půl šesté večer v hotelu Budweis setkání slovenských a jihočeských spisovatelů u tvůrčího stolu a v restauraci No Name posezení s hudbou, kde vystoupí v rámci Klubu slovenských dotyků Radek Žalud. Zítra na Malé scéně Domu kultury Metropol hostuje Městské divadlo z Trenčína s Gogolovou Ženitbou. V pondělí se v kině Kotva promítá slovensko - český film Amnestie, který nabízí v souvislosti s příběhem největší vzpoury ve vězeňské historii Československa náhled na pozadí revolučních změn v roce 1989... 

Hotely a restaurace nabídnou Dny slovenské kuchyně - zapojeny jsou hotel Budweis, kavárna Klika, Naše farma, kavárna Lann, Budějcká Srdcovka, hostinec U Tří sedláků, Metropol, Masné krámy a Grand Hotel Zvon. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace