V Chlumu u Třeboně vzpomínali na Františka Hrubína i Dušana Vančuru









































„Zdejší krajina byla zdrojem inspirace. Právě Chlum u Třeboně otevřel Hrubínův vztah k Třeboňsku a jihočeské krajině. Vyznává se z něj v mnoha svých textech. Přírodní lyrika byla jednou z jeho domén. František Hrubín byl výraznou literární osobností, věnoval se jak próze, tak poezii a divadelním scénářům. V Chlumu čerpal energii a sílu v letech, kdy mu byla tvorba v mnoha ohledech zapovězena. V roce 1956 spolu s Jaroslavem Seifertem kritizoval ovlivňování literární tvorby politikou, zastával se uvězněných a perzekvovaných autorů. Vzhledem k omezením, které mu režim nastolil, se věnoval překladatelské činnosti a tvorbě pro děti,“ zmínila starostka Chlumu Jitka Bednářová.
František Hrubín mimo jiné založil dětský časopis Mateřídouška, který několik let redigoval. Přímo do Chlumu u Třeboně zasadil řadu svých básní a také divadelní hru Srpnová neděle, kterou režisér Otakar Vávra zfilmoval. Děj se odehrává v exteriérech Chlumu, včetně břehů rybníku Hejtman. „Jedním z tehdejších mladých herců a protagonistů filmu byl Luděk Munzar. S Hrubínem ho pojilo osobní přátelství i výjimečný vztah k Chlumu a v roce 2010, při příležitosti stého výročí narození Františka Hrubína, přijel zavzpomínat. V letošním roce pozvání přijala jeho dcera Barbora Munzarová,“ dodala starostka.
Vzpomínkové pásmo pro návštěvníky večera připravili herci Divadla J. K. Tyla v Plzni v čele s Josefem Nechutným. Dále vystoupili Andrea Černá, Miroslav Krejsa a Antonín Kaška. Zazněly ukázky z divadelních her, z básnického cyklu Z jižních Čech, dětské říkanky i vzpomínky pamětníků, včetně Heleny Chvojkové, dcery Jiřího Trnky, který byl velkým Hrubínovým přítelem.
Příprava setkání nazvaného Srpnová neděle probíhala ve spolupráci se sbormistrem chlumského pěveckého sboru Sejkorky Dušanem Vančurou. Bohužel letos v dubnu zemřel. Sejkorky se tedy v rámci Srpnové neděle rozloučily svým posledním koncertem. Na pódiu vystoupili stávající i bývalí členové sboru pod vedením Zuzany Vančurové. „Většina z vás znala mého muže osobně, a ti ostatní ho znali ze skupiny Spirituál kvintet. Dušan se chtěl, jak říkával, na podzim svého život vrátit do svých milovaných jižních Čech. Chtěl se tu takzvaně zajezevčit, chodit na houby a na ryby. Jenže než stihl poprvé nahodit udici, tak chytil mne. A já jsem mu otočila život o sto osmdesát stupňů,“ vzpomínala Zuzana Vančurová.
Po té, co se jim narodili dva synové a začali chodit do školy, tak manželé v Chlumu založili dětský pěvecký sbor. „Ten stojí teď za mnou. Je to dneska už jen částečně dětský sbor, protože jsme ho zakládali před jedenácti lety, tak nám děti dospěly. Jsem strašně ráda, že si všichni udělali čas, přijeli z táborů a dovolených a přišli se rozloučit na poslední koncert Sejkorek. My se loučíme jako Sejkorky, protože když sbor přijde o sbormistra, tak je strašně těžké najít nového. Rozhodli jsme se, že ho hledat nebudeme. Já jsem sice byla srdcem Sejkorek, ale můj muž byl jejich duší. Sejkorky se sice loučí, ale já se s dětmi neloučím, budu s nimi pracovat dál. Pokud bude příležitost, sejdeme se a zazpíváme si. Ale nic už nebude jako dřív,“ dodala Zuzana Vančurová.
Vzpomínkový večer zakončil koncert vokálního souboru Antikvartet, který byl také projektem Dušana Vančury. Vše doplnila víkendová minivýstava fotografií a artefaktů k osobnosti Františka Hrubína v Domečku. Tam se také promítaly ukázky z filmu Srpnová neděle.
Diskuse k článku