V Chýnově hledali řešení pro zapeklitou situaci - Jižní Čechy Teď!
26. 5. 2021 22:03

V Chýnově hledali řešení pro zapeklitou situaci

CHÝNOV – Zastupitelé města se sešli, aby se zabývali jedinou záležitostí – převodem bytů v městském domě 478 v Tyršově ulici u fotbalového hřiště na nájemníky. Dům s 18 byty postavilo město Chýnov v letech 1999 až 2000 za státní dotaci a za peníze, kterými si lidé byty předplatili. A jak vyplynulo z diskuse s právníky z advokátní kancelář Slobodník a partneři, smluvně přislíbený bezúplatný převod bytů nájemníkům po dvaceti letech úplně jednoduchý není.

V Chýnově hledali řešení pro zapeklitou situaci - Jižní Čechy Teď!

Tehdejší starosta a nyní zastupitel Pavel Eybert vysvětloval, proč se před dvaceti lety postupovalo právě tímto způsobem: „Tehdy byly úroky v bankách 14 až 16 procent, takže kdybychom stavěli za úvěr, stavba by se velmi prodražila. Proto jsme nabídli, aby zájemci o byty složili částku, kterou se vedle dotace doplatily náklady na výstavbu domu.“

Advokát Martin Slobodník se nyní snažil najít cestu, aby město mohlo splnit svůj smluvní slib a převést nájemníkům byty bezúplatně. Problém spočívá v tom, že zatímco před dvaceti lety měl byt hodnotu kolem 400 tisíc, dnes to může být až milion a půl. A pokud by město svůj majetek v této zvýšené hodnotě převádělo lidem bezúplatně bez právního důvodu, mohli by se zastupitelé dostat do střetu se zákonem. Mimoto právník doporučoval, aby se bytový dům rozdělil na jednotlivé bytové jednotky, jejichž pozdější majitelé založí společenství vlastníků. Pokud by totiž lidé vlastnili v domě jen ideální osmnáctinu, měli by potíže například v bankách, jestliže by chtěli tímto svým majetkem ručit. Navíc věc spěchá, protože dvacetiletá lhůta, po kterou po získání dotace město muselo dům vlastnit, vypršela 28. února letošního roku a pokud vlastník nevyzve do tří měsíců k řešení, obnoví se nájem bytů za předchozích podmínek.

Advokátní kancelář proto navrhla několik kroků, které umožní v nejpozdější lhůtě do 28. února příštího roku byty na nové vlastníky převést a ošetřit i další věci jako například společné vlastnictví přilehlého pozemku. Jako první krok měli zastupitelé na tomto zasedání schválit stanovisko k možnosti a podmínkám převodu bytů v domě č. p. 478. Dále město musí nájemníkům poslat výzvu k vyklizení bytu a uzavření nové nájemní smlouvy. O tom se trochu diskutovalo. Zastupitel Zdeněk Kulík upozorňoval, že není zrovna citlivé posílat obyvatelům domu výzvu k vyklizení bytu, byť jde o formalitu a předpokládá se jiné řešení. Starosta Ondřej Jaroš ujistil, že nájemníci jsou hned na následující den pozváni na radnici, kde jim bude postup vysvětlen. Přesto se zastupitelé dohodli, že formulace se otočí a bude znít, že město zašle výzvu k uzavření nové nájemní smlouvy a případně vyklizení bytu. V dalším bodu pak zastupitelé schválili vzorovou nájemní smlouvu, která bude platná nejpozději do konce února příštího roku, a také žádost o převod bytu, kterou nájemníci podají. Pokud se podaří jim byty převést vkladem do katastru dříve, nájem bytů také dříve skončí. Zastupitelé na závěr schválili smlouvu o zřízení služebnosti a užívacího práva k pozemku.

Zastupitel Karel Tureček se dotazoval, jestli po bezúplatném převodu budou moci vlastníci byty prodat za tržní ceny. Podle něj budoucí majitelé bytů získají několikanásobnou hodnotu než do stavby vložili. Ptal se, zda nelze byty získat zpětným odkupem pro město. Advokát Martin Slobodník ale upozornil, že to by se nájemníci určitě soudili, protože ve smlouvě o smlouvě budoucí měli bezúplatný odkup garantován. Pavel Eybert připomněl, že lidé tehdy před dvaceti lety vložili svých 400 tisíc do projektu za situace, kdy to byla nejvýhodnější cesta, aby město dům mohlo s využitím dotace postavit. „Kdyby byly bankovní úroky tenkrát dvě nebo tři procenta jako dnes, tak bychom to řešili jinak. Tehdy ale byla situace, jaká byla, a tímto způsobem se postavilo v České republice kolem třiceti tisíc bytů,“ řekl Eybert. I Zdeněk Kulík apeloval, že město přece musí naplnit to, co lidem kdysi slíbilo.

Advokát navrhl – pokud má někdo ze zastupitelů pocit, že by mohl být popotahován za nynější poškození města bezúplatným převodem bytů podstatně vyšší hodnoty, aby se tedy hlasovalo tajně. To ale odmítl Karel Tureček s tím, že se k věci postaví čelem a i ostatní jednomyslně navržený postup převodu bytů odhlasovali. Najít precizní způsob, který ochrání nynější zastupitele před hrozbou stíhání za poškození města, bylo pro Chýnovské velmi důležité, neboť už za dva roky budou řešit vypořádání s obyvateli vedlejšího bytového domu u hřiště, který město postavilo stejným způsobem o dva roky později. Zastupitelé došli k závěru, že způsobem, který město před dvaceti lety zvolilo, získal Chýnov byty pro své obyvatele a že nikdo nemá zájem na situaci, kdy by si nájemníci museli případně své byty odkupovat znovu za tržní cenu. Tady na děsivém scénáři z Horoměřic. A v tom byli všichni zajedno.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.