V Čížové mizí brownfield. Místo Hikoru má být zázemí pro obec

„Jedná se o areál, kterému čížovští neřeknou jinak než Hikor. Počátky výroby nábytku v tomto areálu se datují k roku 1926, kdy byla postavena vila a truhlářská dílna pro pana Františka Nováka. Následně areál využívalo jako svoji provozovnu a výukové středisko výrobní družstvo Hikor a poté Střední odborná škola a střední odborné učiliště Písek. Obec Čížová koupila od Jihočeského kraje areál bývalého učňovského střediska Hikor v lednu 2016 a to již jako opuštěný a nevyužívaný komplex, který byl zařazen na seznam brownfield,“ popsal Tomáš Korejs.
Připomněl, že areál na více jak pěti tisících metrech čtverečních obec vykoupila s vizí revitalizace území. „V roce 2017 opravila obec Čížová nákladem více jak čtyři miliony korun historickou vilu z roku 1926 a při zachování její historické hodnoty zde vybudovala tři byty,“ podotkl starosta a popsal další plány.
„V lednu letošního roku se začala realizovat revitalizace celého území bývalého areálu Hikor. V současné době se provádí demolice průmyslových objektů a do konce roku zde bude vybudované zázemí pro obec s dílnami, garážemi pro techniku a sklady. Na revitalizaci brownfieldu získala obec dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj ČR ve výši 70 procent celkových nákladů. V horní části areálu, s nádherným výhledem na čížovské lesy, které se rozkládají až za Vráž směrem k Cerhonicím, se v současné době projektuje komunitní dům pro seniory s deseti byty a veškerým zázemím, včetně malého parku,“ prozradil čížovský starosta. -pe-
Diskuse k článku