V dačickém participativním rozpočtu měly největší úspěch návrhy z Malého Pěčína



Celkem nám přišlo čtrnáct projektů. Z toho jsme ale tři označili za nerealizovatelné. Město je totiž už má v plánu a chtělo by je bez ohledu na participativní rozpočet uskutečnit. Hlasovalo se tedy o jedenácti návrzích,“ zmínila místostarostka Kateřina Marková.
Mezi tři vyřazené projekty patří chodník k hasičárně, který by zajistil větší bezpečnost dětí docházejících na hasičský kroužek, a mohl by také být prvním krokem k cyklostezce na Kostelní Vydří. Ten chce ale město řešit při rekonstrukci Tyršovy ulice. S renovací hřiště na Červeném Vrchu už počítá strategický plán města a je na ni vyčleněno sto tisíc korun. Mimo projekt pak ještě proběhne údržba zeleně a opraví se lavičky. Do třetice pak byl jako nerealizovatelný označen návrh na opravu ulice U Stadionu. Také tady radnice počítá s nejnutnějšími opravami a dále pak s komplexním řešením včetně nové kanalizace i povrchu silnice.
Nápady o tom, jak navýšit kvalitu života ve městě, ale necílily jen do samotných Dačic, několik jich bylo i z místních částí. A právě dva z nich dostaly nejvíce hlasů a budou v příštím roce realizovány. „Jde o projekty z Malého Pěčína. Jeden z nich je Jurský parčík a druhý pak Motýlí stráň,“ uvedla místostarostka.
Jurský parčík by měl vyjít na přibližně 157 tisíc korun, Motýlí stráň pak na šedesát tisíc. „V uplynulém týdnu tedy ještě jednala rada města o dalších projektech, protože vítězné návrhy nevyčerpaly celou vyčleněnou částku, ale třicet tisíc korun ještě v rozpočtu zbylo. A ty jsme chtěli dát na další projekt. V hlasování byla třetí v pořadí Hradecká brána neboli vznik komunitního prostoru na konci horního náměstí na místě bývalého hotelu U zlatého kříže. Tam byl ale rozpočet dvě stě tisíc a na to už by nám peníze nezbyly. Po dlouhém jednání se tedy radní usnesli, že zrealizujeme vycházkovou trasu Hradišťko – Dačice, která vyjde na dvacet tisíc,“ poznamenala Kateřina Marková.
Do hlasování o participativním rozpočtu se zapojilo celkem 386 hlasujících. „Myslím si, že by to mohlo být trošku lepší, ale i tak jsem ráda, že se vše povedlo. Mně osobě se hodně líbil právě vítězný projekt, Jurský parčík. Tam jde o revitalizaci zanedbané plochy v přírodě v Malém Pěčíně, kde bydlím. Proto mě potěšilo, že vyhrál právě tento návrh. Tato plocha si zaslouží zkulturnit a mohlo by tam vzniknout pěkné místo,“ dodala místostarostka.
Oba dva vítězné projekty zaslala Zdeňka Koutná z Malého Pěčína. „V rámci Jurského parčíku by měla vzniknout odpočinková a relaxační zóna v přírodě, a to i s herními prvky. Na Motýlí stráni osazené kvetoucími rostlinami pak vznikne naučná stezka se třemi tabulemi. Tyto projekty už jsme měli v hlavě několik let a hledali jsme cestu, jak by bylo možné je v rámci města realizovat,“ uvedla autorka vítězných projektů Zdeňka Koutná.
Jurský parčík v hlasování získal 159 hlasů, Motýlí stráň pak 114 hlasů. „Myslím si, že to byly nejlepší projekty připravené pro participativní rozpočet. A proto získaly tolik hlasů,“ dodala Zdeňka Koutná.
Diskuse k článku