V jižních Čechách roste počet nakažených lymeskou boreliózou i klíšťovou encefalitidou

U lymeské boreliózy v této sezóně hygienici evidují již 147 potvrzených případů. To je o 79 víc než vloni v tomto období, kdy jich bylo 68. „Ve srovnání s loňskou sezonou vidíme významně vyšší výskyt lymeské boreliózy na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Táborsku. Západní okresy regionu jsou co do výskytu tohoto onemocnění klidnější,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Okresy s vysokým výskytem jsou tradičně Táborsko a Jindřichohradecko. Jindřichohradecko má letos 38 potvrzených případů, na Táborsku je 22 případů, Českokrumlovsko jich má 23. V dalších okresech kraje je výskyt lymeské boreliózy nižší. Na Prachaticku evidují hygienici sedm případů, na Strakonicku pět a na Písecku čtyři.
Klíšťovou encefalitidou se nakazilo 27 Jihočechů. Sedm na Českobudějovicku, šest na Jindřichohradecku, po pěti na Českokrumlovsku a Prachaticku. Okres Strakonice má tři případy a okres Tábor jeden. Na Písecku zatím není žádný, Písecko je v souvislosti s klíšťaty přenášenými nemocemi nejklidnějším okresem. Loni v tomto období měli hygienici v kraji celkem 10 potvrzených případů, aktuální výskyt klíšťové encefalitidy je tak téměř trojnásobný.
„Začínají prázdniny, dovolené, houbařská sezóna a to vše jsou předpoklady pro to, že do přírody a tedy i přírodních ohnisek infikovaných klíšťat zamíří velké množství lidí. Na místě je připomenout, že před napadením klíštětem se můžeme aktivně chránit oblečením, používáním repelentů, správným pohybem v přírodě a po návratu doporučujeme převléci se a dobře se prohlédnout, případně osprchovat. Čím dříve klíště objevíme a odstraníme, tím nižší je riziko přenosu infekce,“ podotkla Kvetoslava Kotrbová.
Diskuse k článku