V Milevsku deset let radní nebyli pro vyvěšení tibetské vlajky. Teď chtěli rozhodnutí přehrát na zastupitele

Starosta Ivan Radosta zastupitele oslovil: „Každý rok chodí žádosti o vyvěšení vlajky, rada města se zatím nevyjadřuje. Tak to přenášíme sem, aby se vyjádřili zastupitelé.“
Radní Martin Kupec (ANO) se ale ohradil: „Já jsem v radě města pamětník. Vždycky jsme to odhlasovávali a i na poslední radě města se o tom hlasovalo. Nebo to bylo jen tak cvičně? To nebylo do zápisu?“ Odpověď nedostal.
Ozval se i bývalý místostarosta Michal Horek (Doma v Milevsku): „To přísluší radě města. V minulém volebním období vyvěšení vlajky ani jednou neprošlo. Jsem pro, aby se to nadále nechalo na radě města.“ Jiří Kálal ze stejného politického klubu svůj postoj vyjádřil: „Já jsem pro všechny projevy občanské solidarity, za mě ano.“ Vyvěšení vlajky tím podpořil.
Vilém Fink ze starostovy strany Jihočeši navrhl: „Co kdybychom zjistili názory občanů? Mohli by vyjádřit prostřednictvím aplikace Munipolis, co by si přáli.“ Munipolis v Milevsku nedávno zavedli a snaží se prostřednictvím aplikace s občany komunikovat. Fink ale s tímto nápadem nadšení nevzbudil. Reakce nebyla žádná.
Martin Kupec pokračoval: „Já jsem na poslední radě hlasoval pro vlajku, ale byl jsem v menšině. Snad se to dá dohledat. Vyvěšení neprošlo.“ Starosta Ivan Radosta se ještě pokusil argumentovat, že radní nechtěli zastupitele v této věci obcházet. Proto chtějí rozhodnutí přenechat jim.
Pak už se hlasovalo. Pro posunutí tohoto tématu do zastupitelstva byl ale pouze radní Ondřej Šimánek z ODS. Proti bylo pět zastupitelů, deset se jich hlasování zdrželo. Žádost spolku Lungta o vyvěšení tibetské vlajky letošního 10. března se tak znovu vrátí do rady města.
Jak to bylo v minulosti?
Postoj k žádosti spolku Lungta se v radě města v Milevsku posouval od jasně deklarovaných postojů až ke snaze zahrát věc napřed do autu a pak ji posunout zastupitelům. Napřed to býval v radě města řádný bod jednání, pak už jen dopis na vědomí, o které se ale hlasovalo, loni se dopis Lungty objevuje jen jako informace, bez sdělení, zda se hlasovalo. Letos už radní nechtěli rozhodovat vůbec.
V letech 2010 – 2014 byl v čele města starosta Zdeněk Herout z ODS s místostarostou Martinem Třeštíkem z ČSSD. V radě města byli ještě Martin Kupec, Ivana Stráská, Václav Pavlečka, Zdeněk Hobzek a Vlasta Machartová. V roce 2014 se hlasovalo v radě 6-1 pro vyvěšení, ještě o rok dříve, kdy v čele města stáli Zdeněk Herout s Michalem Polaneckým z ODS rada hlasovala všemi sedmi hlasy pro, stejně jako v roce 2012.
Po volbách v roce 2014, od kterých byli v čele města Ivan Radosta z Jihočechů s místostarostou Martinem Třeštíkem z ČSSD se názory v radě města začaly rozcházet. Hlasování v roce 2015 znělo 2 pro, 2 proti, 3 se hlasování zdrželi. V radě města tehdy byli ještě Petr Barda, Lubomír Šrámek, Karel Procházka, Pavel Koutník a Miroslav Doubek. V roce 2016 byli dva radní pro vyvěšení, pět se zdrželo, v roce 2017 se čtyři radní hlasování zdrželi, jeden radní byl pro – Barda a Šrámek byli omluveni. Vlajka vyvěšena nebyla. V roce 2018 se všech šest radních hlasování zdrželo – omluven byl Petr Barda. V tomto volebním období se tedy vlajka nevyvěšovala ani jednou.
V dalším volebním období, kdy v čele města stáli za Jihočechy starosta Ivan Radosta s místostarostou Michalem Horkem se rada města rovněž pokaždé počátkem roku rozhodla, že vlajka se v březnu vyvěšovat nebude.
Po posledních volbách, kdy jsou na radnici Ivan Radosta s Markétou Honzíkovou (STAN/TOP 09), zápis z loňského ledna uvádí, že radní byli o dopisu pouze informováni. Žádný závěr zápis neuvádí. A na posledním zasedání rady města letos v lednu došlo k nezřetelnému kroku, kdy radní Kupec tvrdí, že se hlasovalo a vyvěšení neprošlo. Starosta Ivan Radosta ale tvrdí, že se nerozhodovalo a navrhoval přenechat rozhodnutí zastupitelům.
To ale ve středu neprošlo. Milevští radní se budou muset k vlajce pro Tibet nějak postavit.
Diskuse k článku