V Nákří vyrostla přes víkend nová třešňová alej. I další obce mohou získat prostředky z grantu Stromy





Do výsadby se vedle bagru s obsluhou zapojily zhruba tři desítky místních včetně dětí. Nová třešňová alej je podle starosty jednou z prvních akcí při zvelebování pietního místa a jeho okolí. Nákeřský hřbitov je vzdálený necelý kilometr od centra obce směrem na Dříteň. Přístup k němu byl dosud lemován starými přerostlými tújemi, které byly nedávno obcí odstraněny a celý prostor vyčištěn. „Naším cílem je vytvořit důstojné pietní místo, odpovídající svému významu pro všechny generace našich obyvatel,“ zdůraznil Jodl.
Specialistka vnějších vztahů Útvaru Jaderné komunikace ČEZ JE Temelín Jitka Lhotská přivítala účast dětí při výsadbě. „Jsem přesvědčena o tom, že řada z nich si při návštěvě tohoto místa vzpomene, že byly osobně přítomni výsadbě a možná o tom budou vyprávět už i svým vlastním dětem,“ poznamenala Lhotská a připomněla, že v rámci prvního jarního kola grantového řízení programu Stromy rozdělila Nadace ČEZ na jihu Čech celkem více než 362 tisíc korun. Zhruba 63 tisíc korun získal Vyšší Brod, 134 tisíc korun obec Dívčice, 45 tisíc korun obec Všemyslice a už zmíněných 120 tisíc korun obec Nákří.
Nadace ČEZ pomohla a pomáhá do české krajiny vracet původní odrůdy prostřednictvím alejí, stromořadí, obecních sadů a veřejných zahrad. V loňském roce podpořila nadace 95 projektů výsadby v ČR za 7,8 milionu korun. Letošní jarní kolo grantu Stromy proběhlo v únoru, podzimní kolo se chystá na 1. 6. – 30. 7.
„Zájem o grant Stromy je stále vysoký,“ konstatovala ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Ačkoliv aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i nové projekty. „Obce revitalizují své parky i náměstí, zastiňují dětská hřiště a odpočinková místa, nebo zakládají arboreta. Poptávka je také po obnově bývalých nebo založení nových obecních sadů. Na jaře rozkvetlé větve potěší zamilované a na podzim zase úroda hospodyňky, případně pány se zájmem o ovocné destiláty,“ dodala Ziková.
O příspěvek na podzimní výsadbu mohou opět nejen města a obce, ale i právnické osoby, to znamená různé spolky, organizace, školy a podobně žádat od 1. června do konce července. V grantovém řízení je podporována zejména výsadba, či obnova dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách, parcích, liniových dřevin, dřevin podél vodotečí a návesních nádrží, remízků, sadů, zelených bariér proti větru a prachu, alejí, stromořadí a dalších přírodně, či kulturně hodnotných lokalit. Podporována je výsadba původních druhů dřevin a jejich odrůd. Grantové řízení Stromy naopak nepodporuje výsadbu nepůvodních dřevin (např. tújí, cypřišů, stříbrných smrků atd.), výsadbu stanovištně původních jehličnanů ani výsadbu stromů v prostoru lesa. Maximální výše nadačního příspěvku je 150 tisíc korun.
Diskuse k článku