V Novohradských horách jsou první divocí koně. Další je budou následovat

Rezervace v Novohradských horách vznikla na soukromých pozemcích a slouží pro výzkumné účely a obnovu místního ekosystému. „Další koně bychom měli převážet v příštích týdnech. Bude záležet na vývoji počasí, převozy divokých zvířat není vhodné dělat za příliš vysokých teplot,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, které ve spolupráci s vědci v roce 2015 založila milovickou rezervaci velkých kopytníků.
V rezervacích velkých kopytníků se díky pastvě daří zvyšovat počty vzácných druhů o stovky i tisíce procent. Například počty semenáčků nejvzácnější květiny v milovické rezervaci, hořce křížatého, vzrostly o 5553 procent, počty nejohroženějšího místního motýla, modráska hořcového Rebelova, o 1700 procent. Vědecké studie kromě toho prokázaly, že pastevní ekosystémy velkých kopytníků vážou o 50 procent více uhlíku, než lesy.
Finanční prostředky na divoké koně pro Novohradské hory poskytla společnost JRD z výtěžku benefičního koncertu, který uspořádala. Rezervace velkých kopytníků se probojovaly do finále soutěže o ekologické Oskary, veřejnost může pro divoké koně a další velké kopytníky hlasovat na https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Diskuse k článku