V Písku vzdali vyvěšením vlajek úctu spojencům, kteří v roce 1945 osvobodili Československo. Sovětská musela pryč - Jižní Čechy Teď!
9. 5. 2026 9:07
11

V Písku vzdali vyvěšením vlajek úctu spojencům, kteří v roce 1945 osvobodili Československo. Sovětská musela pryč

PÍSEK – Policie vyzvala včera píseckého starostu Michala Čapka, aby nechal sejmout vlajku někdejšího Sovětského svazu. V Písku se vyvěšením vlajek spojenců rozhodli uctít památku armád zemí, které osvobodily v roce 1945 Československo od fašistického útlaku. Podle minulou sněmovnou přijatého zákona je ale vyvěšování sovětské vlajky od ledna letošního roku trestné. Na bizarní situaci upozornil včera na svém facebookovém profilu písecký starosta Michal Čapek. Po upozornění policie starosta nechal sovětskou vlajku ještě včera večer sejmout a bude muset na policii podat vysvětlení.


V Písku vzdali vyvěšením vlajek úctu spojencům, kteří v roce 1945 osvobodili Československo. Sovětská musela pryč - Jižní Čechy Teď!

„Policista byl velmi slušný, řekl mi, že musí konat, protože policie obdržela upozornění,“ říká starosta. Podobně se zřejmě budou zodpovídat i historické spolky, které rovněž na akcích používají vlajky osvobozeneckých armád z roku 1945.

Písecký starosta Michal Čapek (ANO) na svém facebookovém profilu napsal: „Dnešní den měl být především důstojnou připomínkou konce druhé světové války. Dne, kdy padlo jedno největší zlo moderních dějin. Ve svém projevu jsem zdůraznil, že historie se nemá ohýbat podle momentální politické módy. Že v Písku si na nic nehrajeme a připomínáme si všechny spojence, kteří nacismus porazili.
Proto u nás visí (visely) vlajky všech osvoboditelů. Americká i sovětská. Přesně tak, jak to odpovídá historii našeho města, kde se obě armády potkaly. A teď ta nejlepší část dnešního příběhu.
Telefonovala mi policie, že prý pácháme trestný čin. Vlajka sovětská prý musí okamžitě dolů, protože od 1. ledna je to trestné. Ano, čtete správně. Pietní vzpomínka se v mžiku změnila v policejní spis.
Podle této „logiky“ se dnes město Písek, Prácheňské muzeum, Československá obec legionářská, a dokonce i spolek Buddies of the 4th Armored Division Písek (přátelé 4. obrněné divize) proměnili v nebezpečné šiřitele totality.
Představte si to: spolek, který léta uctívá památku amerických veteránů, zřejmě ve volném čase „podporuje komunismus“ tím, že vedle hvězd a pruhů vyvěsí vlajku armády, která s těmi Američany v roce 1945 v Písku slavila konec války. Myslím, že je to s těmito spolky dosti nahnuté, protože dokonce pouští i sovětskou hymnu! To je zřejmě hrdelní zločin. Člověk už neví, jestli se má smát, nebo si jít preventivně schovat učebnice dějepisu do trezoru. Kdo tohle vymyslel, schválil a následně takto vykládá, musí být pod vlivem něčeho mimořádně silného. Minulou vládu jsem za její bezradnost kritizoval málokdy, nechtěl jsem vyvolávat zbytečné střety, ale navrhnout a schválit takový legislativní paskvil v době, kdy mají komunisté preference kolem dvou procent, je asi stejně užitečné jako schvalovat zákon proti čarodějnickým procesům. Zkrátka, když se neřeší skutečné problémy, vyrábějí se ty umělé…“

Starosta Čapek na svém Facebooku zveřejnil i svůj projev, který na oslavách 81. výročí osvobození pronesl, aby nemohlo být o jeho objektivitě pochyb.

Vyvěšení historické vlajky SSSR při oslavách osvobození naráží na výklad lednové úpravy trestního zákoníku o zákazu propagace komunismu. Co si o tom myslíte?

Hlasováno 328x
Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

11
Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.
Mojmir 9. 5. 2026 14:15
1. část- Hnutí ANO je často také hnutím populistů. Ti vidí vše strašně jednoduše, zde asi včetně pana starosty Písku. Tento zákaz vyvěšování není namířen proti "historickému faktu" osvobození v roce 1945. Problém je, že komunistický Sovětský svaz byl stejně totalitní a zločinný režim jako nacistické Německo. Sovětská vlajka je symbolem hnutí, které prokazatelně směřovalo k potlačení lidských práv, k třídní zášti a k páchání zločinů proti lidskosti. - Pokračování v 2. části.
Odpovědět
Mojmir 9. 5. 2026 14:23
Mojmir
2. část - Sovětský svaz nás sice 1948 osvobodil, ale v 1948 pomohl zavést svůj další zločinecký režim komunismus. Od roku 1948 nás přímo okupoval. V tomto kontextu je problematické vyvěšování Sovětské vlajky jako „osvoboditele“. Navíc by toto vyvěšování oslabilo zákaz vyvěšování vlajek s hákovým křížem. Ten zákon možná nevyhovuje lidem, kterým nevyhovuje současná demokracie? A mají sympatie k autoritářství v současnému Rusku? Nebo jenom jednoduše věci nedomýšlí ?
Odpovědět
Pavel Houba 11. 5. 2026 12:27
Mojmir
Mýlíte se. V roce 1948 se u nás žádný kontingent sovětských vojsk nenacházel a bylo tomu tak až do srpna 1968. Za to, kam Československo směřovalo po roce 1948 mohli výhradně komunisté. A dále, tvůrci zákona který řeší vyvěšování sovětské vlajky při oslavách osvobození vůbec nemysleli na to, že zde položilo svůj život 144 tisíc sovětských vojáků a ti si podle mého mínění zaslouží úctu a vlající vlajku .
Odpovědět
Kubin 9. 5. 2026 15:50
U mně má starosta Písku velký obdiv. Přesně jak to říká že teď je v módě přepisovat dějiny. Každá etapa je jiná, rok 45, 68 nebo nynější válka na Ukrajině. Zlehčování významu sovětských osvoboditelů je hulvátská neúcta k padlým za naši svobodu.
Odpovědět
Mojmir 9. 5. 2026 18:35
Kubin
Jenomže pane Kubíne, zásadního přepisování dějin se dopustila KSČ, za jejíž vlády do r. 1989 se vůbec nesmělo mluvit o tom, že nás osvobodila také armáda americká. Dnes nikdo význam sovětských osvoboditelů nezlechčuje. P. Pavel na pietním aktu na Vítkově pronesl: "Respekt si zaslouží všichni, kteří bojovali proti nacismu, ať už na obou frontách, nebo v domácím odboji". Jenom ta vlajka se srpem a kladivem se stala symbolem totalitního státu, který se dopustil rozsáhlích zločinů proti lidskosti.
Odpovědět
Demokracie 9. 5. 2026 20:30
Příspěvek byl skryt administrátorem, protože porušoval pravidla vkládání příspěvků!
Kubin 10. 5. 2026 16:42
Tady tý diskuse moc není, protože se musí pisatel registrovat. Ale na Facebookách třeba Píseckých Postřehů je toho dost a pane Mojmíre jste asi se svým názorem dost ojedinělej. Hodně lidí to vidí úplně jinak. Je to jen pruda minulý vlády, která už je naštěstí pryč. Snad se ten zákon změní.
Odpovědět
Mojmir 10. 5. 2026 21:11
Kubin
Jo jo, to věřím pane Kubíne. Možná je to na té platformě taková rychlá terapie, když tam mohou lidé vyjádřit nesouhlas, nebo až i nenávist k Fialově vládě. Ta vláda nám bohužel ukázala, že si Češi prostě vládnout neumí. Alespoň se snažila správným směrem, a byli v ní většinou normální a slušní lidi. Což se o této vládě naprosto nedá říct.
Odpovědět
Bernartice 11. 5. 2026 11:39
Mojmíre, Vaše umanutost hraničí s demagogií." Minulá vláda se snažila správným směrem, byli v ní většinou slušní a normální lidé. Což se o této vládě říct nedá". Podívejte se občas na vystoupení "těch vašich" ve sněmovně. Já tam vidím hulvátské napadání nejen dětinskými Piráty. I STAN jim zdatně sekunduje a ODS nevyjímaje. Jediná slušná naděje pro pravicově smýšlející voliče je strana Martina Kuby. Moc mu fandím. Snad se bude věnovat zásadním věcem a ne jako nynější opozice nesmyslům.
Odpovědět
Pavel Houba 11. 5. 2026 12:30
Bernartice
Tak s tímhle popisem chování stávající opozice v PS nelze, než plně souhlasit.
Odpovědět
Pavel Houba 11. 5. 2026 12:20
Nesouhlasím s vámi, tento zákaz je naopak přesně namířen proti historickému faktu, že se na osvobození Československa podílela z velké části Rudá armáda. O jaký režim šlo, je v tomto momentu irelevantní, protože stejně tak by bylo možné kritizovat i jiné, mnohdy velmi vyspělé státy. On totiž nikdo není úplně dokonalý.
Odpovědět